Storroser dansk bomber: Tæt på at være komplet

Danskeren har taget den næstbedste engelske række med storm, og nu bliver han også rost til skyerne af sin angrebskollega.



Emil Riis har været en af efterårets helt store profiler i den næstbedste engelske række, Championship. 

Otte mål og tre oplæg er det blevet til i 20 ligakampe hidtil, og han er med afstand den spiller i Preston-truppen, som er involveret i flest scoringer.

Hans stærke form er heller ikke gået ubemærket hen i spillertruppen. Senest har angrebskollegaen Ched Evans været ude og storrose danskeren. Det melder BBC Sport.

– Emil har gjort det virkelig godt denne sæson. Du kan se, at han har alle evnerne til at være en topangriber. For Emil handler det om selvtillid, og den har han masser af i øjeblikket. Han er nødt til at gå ind til hver kamp og tænke, at han kommer til at score, siger Evans og fortsætter:

– For at Emil kan gøre det godt, skal holdet også gøre det godt. Vi skal servicere ham og få den ind i feltet. Vi kan se, hvad han er i stand til. At få bolden i nettet. For mig er Emil næsten en komplet angriber, han skal bare være endnu mere hensynsløs. Han kan gå fra banen og have scoret to og tre mål. Men han skal komme over de chancer, han brænder ved at vide, at han kommer til at få flere chancer og score på dem. 

Emil Riis kom ikke på måltavlen i lørdagens remis mod Fulham. Til gengæld lagde han op til netop Ched Evans’ udligningsmål med godt og vel 20 minutter igen. 





‘Den mest magtfulde nogensinde’




LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Klapper i om stor Superliga-transfer

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Storklub forhørte sig på FCK-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Paraguay – Frankrig

Her er prisen på Aral Simsir

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK tjener millioner på ung stopper

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Stort FCK-talent er blevet solgt