Storroser dansker efter brandkamp

Celtics cheftræner, Brendan Rodgers, sender rosende ord i danskers retning.



Danske Matt O'Riley er startet som lyn og torden i den bedste skotske række. 

I de første seks kampe, hvor de skotske mestre er ubesejrede, står danskeren noteret for fire mål og to oplæg.

Danskeren var også på pletten, da 'The Bhoys' mødte Livingston på udebane. O'Riley blev kåret til kampens spiller og fik efterfølgende stor ros af sin cheftræner Brendan Rodgers ifølge fanmediet TheCelticWay. 

– Jeg syntes, han var fantastisk. Han er en spiller, der måske går lidt under radaren, men han er en af ​​dem, jeg gerne vil udvikle til at blive en mere effektiv spiller. Han er en rigtig dygtig fodboldspiller, der gerne vil lære, siger han og fortsætter:

– Det handler kun om små detaljer, som hvornår du skal ankomme i boksen, og hvornår du skal komme ind i områder, der vil give dig mulighed for at score mål. Hvis du skal være en midtbanespiller  på det højeste niveau, skal du skabe og score mål. Du skal ikke bekymre dig om opbygningen, kom i feltet – det er her, de allerbedste midtbanespillere får mål, fortæller Rodgers. 

Den 22-årige dansker fik også stor ros i den skotske presse efter kampen. I den store avis The National fik han topkarakter blandt Celtic-spillerne.

– Danskeren var blændende ved Almondvale. Hans afleveringer var direkte og konsekvente. Han scorede det andet mål, hans fjerde i sæsonen, og var den bedste spiller for gæsterne, skriver den skotske avis.

O'Riley har spillet 80 kampe for Celtic, siden han kom til sidste januar. Her har han bidraget med 12 mål og 18 oplæg.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpebud på 16-årig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Laudrup stopper på TV 2

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller