• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Karl Dorph Søe

Storroser dansker efter brandkamp

Foto: Getty Images

Celtics cheftræner, Brendan Rodgers, sender rosende ord i danskers retning.

Af Karl Dorph Søe

Danske Matt O'Riley er startet som lyn og torden i den bedste skotske række. 

I de første seks kampe, hvor de skotske mestre er ubesejrede, står danskeren noteret for fire mål og to oplæg.

Danskeren var også på pletten, da 'The Bhoys' mødte Livingston på udebane. O'Riley blev kåret til kampens spiller og fik efterfølgende stor ros af sin cheftræner Brendan Rodgers ifølge fanmediet TheCelticWay. 

- Jeg syntes, han var fantastisk. Han er en spiller, der måske går lidt under radaren, men han er en af ​​dem, jeg gerne vil udvikle til at blive en mere effektiv spiller. Han er en rigtig dygtig fodboldspiller, der gerne vil lære, siger han og fortsætter:

- Det handler kun om små detaljer, som hvornår du skal ankomme i boksen, og hvornår du skal komme ind i områder, der vil give dig mulighed for at score mål. Hvis du skal være en midtbanespiller  på det højeste niveau, skal du skabe og score mål. Du skal ikke bekymre dig om opbygningen, kom i feltet - det er her, de allerbedste midtbanespillere får mål, fortæller Rodgers. 

Den 22-årige dansker fik også stor ros i den skotske presse efter kampen. I den store avis The National fik han topkarakter blandt Celtic-spillerne.

- Danskeren var blændende ved Almondvale. Hans afleveringer var direkte og konsekvente. Han scorede det andet mål, hans fjerde i sæsonen, og var den bedste spiller for gæsterne, skriver den skotske avis.

O'Riley har spillet 80 kampe for Celtic, siden han kom til sidste januar. Her har han bidraget med 12 mål og 18 oplæg.