Danske Matt O'Riley er startet som lyn og torden i den bedste skotske række.
I de første seks kampe, hvor de skotske mestre er ubesejrede, står danskeren noteret for fire mål og to oplæg.
Danskeren var også på pletten, da 'The Bhoys' mødte Livingston på udebane. O'Riley blev kåret til kampens spiller og fik efterfølgende stor ros af sin cheftræner Brendan Rodgers ifølge fanmediet TheCelticWay.
– Jeg syntes, han var fantastisk. Han er en spiller, der måske går lidt under radaren, men han er en af dem, jeg gerne vil udvikle til at blive en mere effektiv spiller. Han er en rigtig dygtig fodboldspiller, der gerne vil lære, siger han og fortsætter:
– Det handler kun om små detaljer, som hvornår du skal ankomme i boksen, og hvornår du skal komme ind i områder, der vil give dig mulighed for at score mål. Hvis du skal være en midtbanespiller på det højeste niveau, skal du skabe og score mål. Du skal ikke bekymre dig om opbygningen, kom i feltet – det er her, de allerbedste midtbanespillere får mål, fortæller Rodgers.
Den 22-årige dansker fik også stor ros i den skotske presse efter kampen. I den store avis The National fik han topkarakter blandt Celtic-spillerne.
– Danskeren var blændende ved Almondvale. Hans afleveringer var direkte og konsekvente. Han scorede det andet mål, hans fjerde i sæsonen, og var den bedste spiller for gæsterne, skriver den skotske avis.
O'Riley har spillet 80 kampe for Celtic, siden han kom til sidste januar. Her har han bidraget med 12 mål og 18 oplæg.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER