Danske Matt O'Riley er startet som lyn og torden i den bedste skotske række.
I de første seks kampe, hvor de skotske mestre er ubesejrede, står danskeren noteret for fire mål og to oplæg.
Danskeren var også på pletten, da 'The Bhoys' mødte Livingston på udebane. O'Riley blev kåret til kampens spiller og fik efterfølgende stor ros af sin cheftræner Brendan Rodgers ifølge fanmediet TheCelticWay.
– Jeg syntes, han var fantastisk. Han er en spiller, der måske går lidt under radaren, men han er en af dem, jeg gerne vil udvikle til at blive en mere effektiv spiller. Han er en rigtig dygtig fodboldspiller, der gerne vil lære, siger han og fortsætter:
– Det handler kun om små detaljer, som hvornår du skal ankomme i boksen, og hvornår du skal komme ind i områder, der vil give dig mulighed for at score mål. Hvis du skal være en midtbanespiller på det højeste niveau, skal du skabe og score mål. Du skal ikke bekymre dig om opbygningen, kom i feltet – det er her, de allerbedste midtbanespillere får mål, fortæller Rodgers.
Den 22-årige dansker fik også stor ros i den skotske presse efter kampen. I den store avis The National fik han topkarakter blandt Celtic-spillerne.
– Danskeren var blændende ved Almondvale. Hans afleveringer var direkte og konsekvente. Han scorede det andet mål, hans fjerde i sæsonen, og var den bedste spiller for gæsterne, skriver den skotske avis.
O'Riley har spillet 80 kampe for Celtic, siden han kom til sidste januar. Her har han bidraget med 12 mål og 18 oplæg.
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
England – Argentina
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
Frankrig – Spanien
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT