Storroser dansker efter brandkamp

Celtics cheftræner, Brendan Rodgers, sender rosende ord i danskers retning.



Danske Matt O'Riley er startet som lyn og torden i den bedste skotske række. 

I de første seks kampe, hvor de skotske mestre er ubesejrede, står danskeren noteret for fire mål og to oplæg.

Danskeren var også på pletten, da 'The Bhoys' mødte Livingston på udebane. O'Riley blev kåret til kampens spiller og fik efterfølgende stor ros af sin cheftræner Brendan Rodgers ifølge fanmediet TheCelticWay. 

– Jeg syntes, han var fantastisk. Han er en spiller, der måske går lidt under radaren, men han er en af ​​dem, jeg gerne vil udvikle til at blive en mere effektiv spiller. Han er en rigtig dygtig fodboldspiller, der gerne vil lære, siger han og fortsætter:

– Det handler kun om små detaljer, som hvornår du skal ankomme i boksen, og hvornår du skal komme ind i områder, der vil give dig mulighed for at score mål. Hvis du skal være en midtbanespiller  på det højeste niveau, skal du skabe og score mål. Du skal ikke bekymre dig om opbygningen, kom i feltet – det er her, de allerbedste midtbanespillere får mål, fortæller Rodgers. 

Den 22-årige dansker fik også stor ros i den skotske presse efter kampen. I den store avis The National fik han topkarakter blandt Celtic-spillerne.

– Danskeren var blændende ved Almondvale. Hans afleveringer var direkte og konsekvente. Han scorede det andet mål, hans fjerde i sæsonen, og var den bedste spiller for gæsterne, skriver den skotske avis.

O'Riley har spillet 80 kampe for Celtic, siden han kom til sidste januar. Her har han bidraget med 12 mål og 18 oplæg.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..