Storroser Dorgu og sviner Højlund: Han er håbløs!

Der er en blandet modtagelse af danskernes præstation i den engelske presse.



Manchester United sikrede sig et vigtigt comeback mod Everton.

De var nede med 2-0 på udebane, men to hurtige mål af henholdsvis Bruno Fernandes og Manuel Ugarte sørgede for, at de kunne rejse hjem til Manchester med et enkelt point.

Kampen var ikke nogen stor oplevelse, hvis man holder med Manchester United, men danske Patrick Dorgu modtog stor ros for sin præstation efterfølgende.

– Dorgu blev købt til systemet og er ikke blevet slidt ned af presset ved at spille for United. To spillere modtog gult kort for at have begået frispark mod ham, skriver Manchester Evening News, der kvitterer med at give ham et 7-tal på en skala fra 1 til 10.

Og de er ikke alene om at rose den unge danske back.

– Uden tvivl Uniteds bedste spiller. Han har fået en imponerende start på livet i England. Burde det overraske, at den eneste spiller, Ruben Amorim har hentet, ser mest hjemmevant ud i dette krævende 3-4-3-system? skriver Express, der giver ham karakteren 8.

I den anden ende af karakterskalaen finder man Rasmus Højlund, der ikke modtager mange roser for sin indsats i kampen, hvor han også blev byttet ud efter 70 minutter for Chido Obi-Martin, der skulle være med til at ændre kampen, nu hvor landsholdsangriberen ikke kunne.

– Hvis Zirkzee er ufarlig, er Højlund håbløs. En dreng blandt mænd, der gjorde meget lidt rigtigt hele eftermiddagen. Han blev domineret af James Tarkowski og Jarrad Branthwaite, forklarer Manchester Evening News, der giver ham et 1-tal.

– Han rørte kun bolden 12 gange, før Chido Obi erstattede ham. Amorims nr. 9 har ikke scoret i 15 kampe, konstaterer Express tørt og giver ham et 2-tal.

Chido Obi kom som nævnt ind de sidste 20 minutter og gjorde et fint væsen af sig, uden at han for alvor blev farlig.

Manchester Uniteds næste kamp er onsdag, hvor de møder Ipswich Town i Premier League.















LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp