Storroser Dorgu og sviner Højlund: Han er håbløs!

Der er en blandet modtagelse af danskernes præstation i den engelske presse.



Manchester United sikrede sig et vigtigt comeback mod Everton.

De var nede med 2-0 på udebane, men to hurtige mål af henholdsvis Bruno Fernandes og Manuel Ugarte sørgede for, at de kunne rejse hjem til Manchester med et enkelt point.

Kampen var ikke nogen stor oplevelse, hvis man holder med Manchester United, men danske Patrick Dorgu modtog stor ros for sin præstation efterfølgende.

– Dorgu blev købt til systemet og er ikke blevet slidt ned af presset ved at spille for United. To spillere modtog gult kort for at have begået frispark mod ham, skriver Manchester Evening News, der kvitterer med at give ham et 7-tal på en skala fra 1 til 10.

Og de er ikke alene om at rose den unge danske back.

– Uden tvivl Uniteds bedste spiller. Han har fået en imponerende start på livet i England. Burde det overraske, at den eneste spiller, Ruben Amorim har hentet, ser mest hjemmevant ud i dette krævende 3-4-3-system? skriver Express, der giver ham karakteren 8.

I den anden ende af karakterskalaen finder man Rasmus Højlund, der ikke modtager mange roser for sin indsats i kampen, hvor han også blev byttet ud efter 70 minutter for Chido Obi-Martin, der skulle være med til at ændre kampen, nu hvor landsholdsangriberen ikke kunne.

– Hvis Zirkzee er ufarlig, er Højlund håbløs. En dreng blandt mænd, der gjorde meget lidt rigtigt hele eftermiddagen. Han blev domineret af James Tarkowski og Jarrad Branthwaite, forklarer Manchester Evening News, der giver ham et 1-tal.

– Han rørte kun bolden 12 gange, før Chido Obi erstattede ham. Amorims nr. 9 har ikke scoret i 15 kampe, konstaterer Express tørt og giver ham et 2-tal.

Chido Obi kom som nævnt ind de sidste 20 minutter og gjorde et fint væsen af sig, uden at han for alvor blev farlig.

Manchester Uniteds næste kamp er onsdag, hvor de møder Ipswich Town i Premier League.















LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Tager kontakt om Kamil Grabara