Storroser Dorgu og sviner Højlund: Han er håbløs!

Der er en blandet modtagelse af danskernes præstation i den engelske presse.



Manchester United sikrede sig et vigtigt comeback mod Everton.

De var nede med 2-0 på udebane, men to hurtige mål af henholdsvis Bruno Fernandes og Manuel Ugarte sørgede for, at de kunne rejse hjem til Manchester med et enkelt point.

Kampen var ikke nogen stor oplevelse, hvis man holder med Manchester United, men danske Patrick Dorgu modtog stor ros for sin præstation efterfølgende.

– Dorgu blev købt til systemet og er ikke blevet slidt ned af presset ved at spille for United. To spillere modtog gult kort for at have begået frispark mod ham, skriver Manchester Evening News, der kvitterer med at give ham et 7-tal på en skala fra 1 til 10.

Og de er ikke alene om at rose den unge danske back.

– Uden tvivl Uniteds bedste spiller. Han har fået en imponerende start på livet i England. Burde det overraske, at den eneste spiller, Ruben Amorim har hentet, ser mest hjemmevant ud i dette krævende 3-4-3-system? skriver Express, der giver ham karakteren 8.

I den anden ende af karakterskalaen finder man Rasmus Højlund, der ikke modtager mange roser for sin indsats i kampen, hvor han også blev byttet ud efter 70 minutter for Chido Obi-Martin, der skulle være med til at ændre kampen, nu hvor landsholdsangriberen ikke kunne.

– Hvis Zirkzee er ufarlig, er Højlund håbløs. En dreng blandt mænd, der gjorde meget lidt rigtigt hele eftermiddagen. Han blev domineret af James Tarkowski og Jarrad Branthwaite, forklarer Manchester Evening News, der giver ham et 1-tal.

– Han rørte kun bolden 12 gange, før Chido Obi erstattede ham. Amorims nr. 9 har ikke scoret i 15 kampe, konstaterer Express tørt og giver ham et 2-tal.

Chido Obi kom som nævnt ind de sidste 20 minutter og gjorde et fint væsen af sig, uden at han for alvor blev farlig.

Manchester Uniteds næste kamp er onsdag, hvor de møder Ipswich Town i Premier League.















EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Offentliggøres i dag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!