Storroser Dorgu og sviner Højlund: Han er håbløs!

Der er en blandet modtagelse af danskernes præstation i den engelske presse.



Manchester United sikrede sig et vigtigt comeback mod Everton.

De var nede med 2-0 på udebane, men to hurtige mål af henholdsvis Bruno Fernandes og Manuel Ugarte sørgede for, at de kunne rejse hjem til Manchester med et enkelt point.

Kampen var ikke nogen stor oplevelse, hvis man holder med Manchester United, men danske Patrick Dorgu modtog stor ros for sin præstation efterfølgende.

– Dorgu blev købt til systemet og er ikke blevet slidt ned af presset ved at spille for United. To spillere modtog gult kort for at have begået frispark mod ham, skriver Manchester Evening News, der kvitterer med at give ham et 7-tal på en skala fra 1 til 10.

Og de er ikke alene om at rose den unge danske back.

– Uden tvivl Uniteds bedste spiller. Han har fået en imponerende start på livet i England. Burde det overraske, at den eneste spiller, Ruben Amorim har hentet, ser mest hjemmevant ud i dette krævende 3-4-3-system? skriver Express, der giver ham karakteren 8.

I den anden ende af karakterskalaen finder man Rasmus Højlund, der ikke modtager mange roser for sin indsats i kampen, hvor han også blev byttet ud efter 70 minutter for Chido Obi-Martin, der skulle være med til at ændre kampen, nu hvor landsholdsangriberen ikke kunne.

– Hvis Zirkzee er ufarlig, er Højlund håbløs. En dreng blandt mænd, der gjorde meget lidt rigtigt hele eftermiddagen. Han blev domineret af James Tarkowski og Jarrad Branthwaite, forklarer Manchester Evening News, der giver ham et 1-tal.

– Han rørte kun bolden 12 gange, før Chido Obi erstattede ham. Amorims nr. 9 har ikke scoret i 15 kampe, konstaterer Express tørt og giver ham et 2-tal.

Chido Obi kom som nævnt ind de sidste 20 minutter og gjorde et fint væsen af sig, uden at han for alvor blev farlig.

Manchester Uniteds næste kamp er onsdag, hvor de møder Ipswich Town i Premier League.















Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Benhård kritik af Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen