Manchester United sikrede sig et vigtigt comeback mod Everton.
De var nede med 2-0 på udebane, men to hurtige mål af henholdsvis Bruno Fernandes og Manuel Ugarte sørgede for, at de kunne rejse hjem til Manchester med et enkelt point.
Kampen var ikke nogen stor oplevelse, hvis man holder med Manchester United, men danske Patrick Dorgu modtog stor ros for sin præstation efterfølgende.
– Dorgu blev købt til systemet og er ikke blevet slidt ned af presset ved at spille for United. To spillere modtog gult kort for at have begået frispark mod ham, skriver Manchester Evening News, der kvitterer med at give ham et 7-tal på en skala fra 1 til 10.
Og de er ikke alene om at rose den unge danske back.
– Uden tvivl Uniteds bedste spiller. Han har fået en imponerende start på livet i England. Burde det overraske, at den eneste spiller, Ruben Amorim har hentet, ser mest hjemmevant ud i dette krævende 3-4-3-system? skriver Express, der giver ham karakteren 8.
I den anden ende af karakterskalaen finder man Rasmus Højlund, der ikke modtager mange roser for sin indsats i kampen, hvor han også blev byttet ud efter 70 minutter for Chido Obi-Martin, der skulle være med til at ændre kampen, nu hvor landsholdsangriberen ikke kunne.
– Hvis Zirkzee er ufarlig, er Højlund håbløs. En dreng blandt mænd, der gjorde meget lidt rigtigt hele eftermiddagen. Han blev domineret af James Tarkowski og Jarrad Branthwaite, forklarer Manchester Evening News, der giver ham et 1-tal.
– Han rørte kun bolden 12 gange, før Chido Obi erstattede ham. Amorims nr. 9 har ikke scoret i 15 kampe, konstaterer Express tørt og giver ham et 2-tal.
Chido Obi kom som nævnt ind de sidste 20 minutter og gjorde et fint væsen af sig, uden at han for alvor blev farlig.
Manchester Uniteds næste kamp er onsdag, hvor de møder Ipswich Town i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Iran – New Zealand
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER