Storspillende dansker har Messi-drøm

I øjeblikket storspiller han i den tyrkiske liga, men Carlo Holse peger nu på, at han har en stor drøm om at spille sammen med Lionel Messi.



Carlo Holse rykkede for halvandet år siden fra Norge til Tyrkiet, da den tidligere FC København-spiller skiftede Rosenborg ud med nyoprykkede Samsunspor.

I den første sæson i Süper Lig fik Carlo Holse vist sig fint frem, primært som højre kant, men i denne sæson har den 25-årige dansker løftet sit spil til et nyt niveau med en mere central placering som 10’er.

Fem mål i 14 ligakampe er det blevet til for Carlo Holse i denne sæson, og i et interview med NTV Spor peger danskeren nu på, at positionsskiftet har været godt for ham.

– I denne sæson har jeg spillet på min vante position, centralt, og det har haft en positiv effekt på mit niveau, hvilket jeg selvfølgelig er glad for.

I interviewet peger Carlo Holse også på, at Samsunspor lige nu nyder godt af, at holdet er sammenspillet, og at spillerne efterhånden kender hinanden godt, hvilket har resulteret i en aktuel tredjeplads for Samsunspor, der i sidste sæson sluttede på 13. pladsen i Süper Lig.

I interviewet peger Carlo Holse desuden på, at hans helt store forbillede er Lionel Messi, som den danske offensivspiller drømmer om at spille sammen med på et tidspunkt.

– Jeg kan godt sige, at det er en drøm for mig at spille sammen med ham. Jeg synes, at han er den bedste spiller i historien. Jeg har set mange videoer af ham, siden jeg var lille, og jeg har prøvet at lære noget af det. Der er ingen tvivl om, at Lionel Messi er mit idol, siger Carlo Holse.

Carlo Holse og Samsunspor har en enkelt ligakamp tilbage i 2024. Den afvikles i morgen på udebane mod Sivasspor.

Carlo Holse gav tilbage i oktober også et stort interview til Tipsbladet, som kan læses her.





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spanien – Saudi-Arabien

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Norge – Senegal