Storspillende dansker har Messi-drøm

I øjeblikket storspiller han i den tyrkiske liga, men Carlo Holse peger nu på, at han har en stor drøm om at spille sammen med Lionel Messi.



Carlo Holse rykkede for halvandet år siden fra Norge til Tyrkiet, da den tidligere FC København-spiller skiftede Rosenborg ud med nyoprykkede Samsunspor.

I den første sæson i Süper Lig fik Carlo Holse vist sig fint frem, primært som højre kant, men i denne sæson har den 25-årige dansker løftet sit spil til et nyt niveau med en mere central placering som 10’er.

Fem mål i 14 ligakampe er det blevet til for Carlo Holse i denne sæson, og i et interview med NTV Spor peger danskeren nu på, at positionsskiftet har været godt for ham.

– I denne sæson har jeg spillet på min vante position, centralt, og det har haft en positiv effekt på mit niveau, hvilket jeg selvfølgelig er glad for.

I interviewet peger Carlo Holse også på, at Samsunspor lige nu nyder godt af, at holdet er sammenspillet, og at spillerne efterhånden kender hinanden godt, hvilket har resulteret i en aktuel tredjeplads for Samsunspor, der i sidste sæson sluttede på 13. pladsen i Süper Lig.

I interviewet peger Carlo Holse desuden på, at hans helt store forbillede er Lionel Messi, som den danske offensivspiller drømmer om at spille sammen med på et tidspunkt.

– Jeg kan godt sige, at det er en drøm for mig at spille sammen med ham. Jeg synes, at han er den bedste spiller i historien. Jeg har set mange videoer af ham, siden jeg var lille, og jeg har prøvet at lære noget af det. Der er ingen tvivl om, at Lionel Messi er mit idol, siger Carlo Holse.

Carlo Holse og Samsunspor har en enkelt ligakamp tilbage i 2024. Den afvikles i morgen på udebane mod Sivasspor.

Carlo Holse gav tilbage i oktober også et stort interview til Tipsbladet, som kan læses her.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC København kan miste endnu en stjerne

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

‘Horsens var et helvede’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak