Storspillende dansker har Messi-drøm

I øjeblikket storspiller han i den tyrkiske liga, men Carlo Holse peger nu på, at han har en stor drøm om at spille sammen med Lionel Messi.



Carlo Holse rykkede for halvandet år siden fra Norge til Tyrkiet, da den tidligere FC København-spiller skiftede Rosenborg ud med nyoprykkede Samsunspor.

I den første sæson i Süper Lig fik Carlo Holse vist sig fint frem, primært som højre kant, men i denne sæson har den 25-årige dansker løftet sit spil til et nyt niveau med en mere central placering som 10’er.

Fem mål i 14 ligakampe er det blevet til for Carlo Holse i denne sæson, og i et interview med NTV Spor peger danskeren nu på, at positionsskiftet har været godt for ham.

– I denne sæson har jeg spillet på min vante position, centralt, og det har haft en positiv effekt på mit niveau, hvilket jeg selvfølgelig er glad for.

I interviewet peger Carlo Holse også på, at Samsunspor lige nu nyder godt af, at holdet er sammenspillet, og at spillerne efterhånden kender hinanden godt, hvilket har resulteret i en aktuel tredjeplads for Samsunspor, der i sidste sæson sluttede på 13. pladsen i Süper Lig.

I interviewet peger Carlo Holse desuden på, at hans helt store forbillede er Lionel Messi, som den danske offensivspiller drømmer om at spille sammen med på et tidspunkt.

– Jeg kan godt sige, at det er en drøm for mig at spille sammen med ham. Jeg synes, at han er den bedste spiller i historien. Jeg har set mange videoer af ham, siden jeg var lille, og jeg har prøvet at lære noget af det. Der er ingen tvivl om, at Lionel Messi er mit idol, siger Carlo Holse.

Carlo Holse og Samsunspor har en enkelt ligakamp tilbage i 2024. Den afvikles i morgen på udebane mod Sivasspor.

Carlo Holse gav tilbage i oktober også et stort interview til Tipsbladet, som kan læses her.





LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Canada – Marokko

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Paraguay – Frankrig

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen