• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Mikkel Fuhr Nielsen

Viktor Fischer: Udtaler mig sjældent frivilligt

Foto: Jan Christensen/Getty Images

I halvandet år har danske medier ikke haft glæden af Viktor Fischer. Det er lige indtil nu, hvor han overfor den skrevne presse i Portugal sætter ord på tiden siden afskeden med FC København.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Tipsbladet i Portugal.

For halvandet år siden tog en af Superligaens største personligheder afsked med dansk fodbold.

Viktor Fischer forlod FC København som en elsket mand - særligt af klubbens fans - for at prøve noget nyt i Royal Antwerp. Lige siden har kantspilleren ikke sagt et ord til den danske presse.

Mange spørgsmål har hobet sig op. Hvordan forløb afskeden med FCK? Hvorfor er du forsvundet fra rampelyset? Hvordan var tiden i Antwerp? Og hvorfor er du nu skiftet til AIK?

Det nylige skifte til Stockholm-klubben gjorde et interview muligt med Viktor Fischer under klubbens træningslejr i Portugal, hvor Tipsbladet også var til stede. 

- Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem.

I Royal Antwerp er det blot blevet til få indhop i denne sæson, og derfor var det tid til at genfinde storformen et andet sted.

- Hvis det rigtige dukkede op, så var det en god idé for mig at komme til at spille noget fodbold igen. For det så ikke særlig lovende ud på nuværende tidspunkt nede i Belgien.

Viktor Fischer har underskrevet en lejeaftale med AIK frem til årsskiftet.

Var der bud efter dig fra Superligaen?

- Jeg ved det faktisk ikke. Jeg blev præsenteret for AIK og deres interesse af min agent, og derfra gik vi mere ind i det. Deres interesse var meget smigrende. De ville det rigtig, rigtig gerne. Og jeg tror, jeg havde brug for en klub på nuværende tidspunkt, der ville det så meget.

- Så jeg er ikke rigtig gået efter så meget andet, og jeg har lukket alt andet en lille smule ned, da jeg var meget interesseret i AIK. Så det var egentlig mere et spørgsmål om at få det til at hænge sammen i sådan en lånehandel mellem de to klubber, siger danskeren, der finder mange ligheder mellem AIK og FC København.

- Det er den type klub, jeg godt kan lide at spille for. Det siger mig bare mere end at være steder, hvor presset ikke helt er der, hvor der ikke altid er en forventning om, at man vinder eller lignende.

Lejeaftalen udløber ved årsskiftet, og i den periode skal Viktor Fischer overbevise AIK eller andre bejlere om at satse på ham, for Royal Antwerp er et afsluttet kapitel.

- Jeg tror ikke, at det er planen for hverken Antwerpen eller for mig [at fortsætte samarbejdet, red.]. Jeg tror lidt, at det lys er brændt i begge ender, men det må vi jo se, lyder det fra Fischer, som ikke kender til nogen købsoption i sin aftale.

Bryder tavsheden
Danske journalister slikkede sig som regel om munden, når FC København sendte Viktor Fischer ud foran mikrofonerne. Offensivspilleren er altid velovervejet og med munden fuld af ord.

Den side af Viktor Fischer er i halvandet år blevet gemt væk. Ikke én gang har han sat ord på fodboldtilværelsen til danske medier under sit ophold i Royal Antwerp. Han havde brug for et pusterum i Belgien, nu når han ikke var forpliget til at stille sig op foran pressen.

- Hvornår har jeg egentlig nogensinde sådan rigtig udtalt mig frivilligt, starter Viktor Fischer spørgende.

Han vil frem til pointen omkring, at hans arbejde og dermed pligt bestod i at repræsentere FC København i medierne. Den opgave tog han alvorligt samtidig med, at han i perioder nød den.

- Hvornår har jeg sagt ja til interviews, som journalister har opsøgt mig med? Det har jeg ikke rigtig. I kan nok godt finde et eksempel på det, men det har jo oftest været i forbindelse med en forpligtelse fra rettighedshaver, eller at jeg skulle gøre det for FC København, som jeg altid ønskede at udtale mig på vegne af, fordi der var så meget identitet i det for mig.

- Men frivilligt har jeg jo aldrig rigtig gjort det, så nu har jeg haft halvandet år, hvor jeg frivilligt har kunnet vælge at vrage, og jeg har bare vraget alt, fordi jeg har haft brug for en pause.

Viktor Fischer scorede 21 Superliga-kasser i løbet af sine tre et halvt år i FC København.

Det er heller ikke fordi, at Viktor Fischer har allermest lyst til at stå foran mikrofonerne i dette interview. Derfor fortsætter tavsheden også omkring nogle af de mere sårbare emner for en stund.

- Jeg har i de seneste år ikke haft behovet for at snakke om, hvordan det var i den sidste tid i FC København. Ej heller at tale om hvorfor, hvordan og hvorledes samt være med i medierne, bare fordi jeg har noget at sige.

Viktor Fischer har i forbindelse med skiftet til AIK allerede sagt få ting til den svenske presse, som danske medier også har taget til sig, og den snebold har den tidligere FCK-stjerne ikke brug for begynder at rulle.

- Jeg ved jo, at det ruller, hvis det er nødvendigt nok for pressen, og det vil sjældent være nødvendigt nok for mig, til at jeg har brug for at udtale mig, siger Viktor Fischer, der også forklarer, at han vælger sine ord meget nøje denne gang.

Viktor Fischer har optrådt 12 gange for Royal Antwerp i denne sæson, men størstedelen af kampene er som indhopper. Nu skal han tørne ud for AIK, som han kan gøre sin uofficielle debut for på fredag mod netop FC København.