Stortalenter sender FC Nordsjælland tæt på top 6

Sindre Walle Egeli og Caleb Yirenkyi scorede, da FC Nordsjælland slog Vejle 3-1 og tog forårets tredje sejr.



FC Nordsjælland fortsætter de lovende takter efter Superligaens vinterpause og er tæt på at indfri et vigtigt delmål.

Fredag aften levede holdet op til favoritværdigheden og vandt 3-1 hjemme over bundproppen Vejle Boldklub. 

Dermed er Farum-klubben tæt på at kvalificere sig til mesterskabsslutspillet for ottende gang i de ni sæsoner, hvor rækken er blevet delt op i top og bund.

I teorien kan Brøndby, Randers og Silkeborg nå at sende FCN ud af top-6, men med flere indbyrdes møder blandt konkurrenterne er Jens Fønsskov Olsens mandskab godt stillet i jagten på det sjove af ligaens to slutspil.

Efter 1-1 ved pausen afgjorde to teenagere opgøret til FC Nordsjællands fordel. 

Den 18-årige nordmand Sindre Walle Egeli gjorde det til 2-1 på et hovedstød i begyndelsen af anden halvleg, mens 19-årige Caleb Yirenkyi fra Ghana lukkede kampen til sidst med målet til 3-1.

Opgøret blev overværet af landstræner Brian Riemer og assistent Morten Wieghorst. 

Det var dog næppe på baggrund af fredagens præstationer, at spillere med dansk pas rykkede ind i landsholdsvarmen.

Allerede tidligt i opgøret pegede det i retning af tre point til hjemmeholdet.

Der var spillet under tre minutter, da Vejle-defensiven første gang var på glat is. 

Markeringen på Benjamin Nygren svigtede, og tæt under mål kunne den formstærke svensker med et kraftfuldt spark gøre det til 1-0.

Der stod FC Nordsjælland på stort set alt i kampens første tredjedel, og det stred mod logikken, at Vejle udlignede til 1-1 i det 29. minut.

Til gengæld var det logisk, at hvis der skulle være en Vejle-målscorer, skulle det være den formstærke russer German Onugkha, der nu står noteret for fem mål i fire forårskampe. Med andre ord har han lavet alle Vejles superligamål efter vinterpausen.

Onugkha var på det rette sted, da Andreas Hansen gav en skidt retur efter Kristian Kirkegaards afslutning.

Udligningen så ud til at ryste hjemmeholdet, der slap sit jerngreb frem mod pausen.

Fra starten af anden halvleg tog FC Nordsjælland igen kontrol over begivenhederne, og ti minutter efter sidebyttet var hjemmeholdet atter i front.

Peter Ankersen slog et indlæg ind i feltet, og her steg stortalentet Sindre Walle Egeli til vejrs og scorede sit første superligamål siden september.

Igen slap FCN lidt af grebet, og German Onugkha havde flere muligheder i jagten på en udligning, før spændingen blev punkteret med 3-1-målet i det 83. minut. Caleb Yirenkyi skulle blot sætte foden på en ripost for at lukke kampen.

Dermed blev der ikke ændret på den bemærkelsesværdige statistik, at Vejle ikke har vundet en superligakamp på Sjælland siden sejren over Lyngbys amatører i marts 2002.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vild stime før Danmark-brag

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Sendt hjem fra FC København-træning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Det skal blive bedre, Isaksen!

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ser I med, Brøndby?

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Her begynder næste sæson i Superligaen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Det er et møghold!

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vil du være multimillionær?’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’