FC Nordsjælland fortsætter de lovende takter efter Superligaens vinterpause og er tæt på at indfri et vigtigt delmål.
Fredag aften levede holdet op til favoritværdigheden og vandt 3-1 hjemme over bundproppen Vejle Boldklub.
Dermed er Farum-klubben tæt på at kvalificere sig til mesterskabsslutspillet for ottende gang i de ni sæsoner, hvor rækken er blevet delt op i top og bund.
I teorien kan Brøndby, Randers og Silkeborg nå at sende FCN ud af top-6, men med flere indbyrdes møder blandt konkurrenterne er Jens Fønsskov Olsens mandskab godt stillet i jagten på det sjove af ligaens to slutspil.
Efter 1-1 ved pausen afgjorde to teenagere opgøret til FC Nordsjællands fordel.
Den 18-årige nordmand Sindre Walle Egeli gjorde det til 2-1 på et hovedstød i begyndelsen af anden halvleg, mens 19-årige Caleb Yirenkyi fra Ghana lukkede kampen til sidst med målet til 3-1.
Opgøret blev overværet af landstræner Brian Riemer og assistent Morten Wieghorst.
Det var dog næppe på baggrund af fredagens præstationer, at spillere med dansk pas rykkede ind i landsholdsvarmen.
Allerede tidligt i opgøret pegede det i retning af tre point til hjemmeholdet.
Der var spillet under tre minutter, da Vejle-defensiven første gang var på glat is.
Markeringen på Benjamin Nygren svigtede, og tæt under mål kunne den formstærke svensker med et kraftfuldt spark gøre det til 1-0.
Der stod FC Nordsjælland på stort set alt i kampens første tredjedel, og det stred mod logikken, at Vejle udlignede til 1-1 i det 29. minut.
Til gengæld var det logisk, at hvis der skulle være en Vejle-målscorer, skulle det være den formstærke russer German Onugkha, der nu står noteret for fem mål i fire forårskampe. Med andre ord har han lavet alle Vejles superligamål efter vinterpausen.
Onugkha var på det rette sted, da Andreas Hansen gav en skidt retur efter Kristian Kirkegaards afslutning.
Udligningen så ud til at ryste hjemmeholdet, der slap sit jerngreb frem mod pausen.
Fra starten af anden halvleg tog FC Nordsjælland igen kontrol over begivenhederne, og ti minutter efter sidebyttet var hjemmeholdet atter i front.
Peter Ankersen slog et indlæg ind i feltet, og her steg stortalentet Sindre Walle Egeli til vejrs og scorede sit første superligamål siden september.
Igen slap FCN lidt af grebet, og German Onugkha havde flere muligheder i jagten på en udligning, før spændingen blev punkteret med 3-1-målet i det 83. minut. Caleb Yirenkyi skulle blot sætte foden på en ripost for at lukke kampen.
Dermed blev der ikke ændret på den bemærkelsesværdige statistik, at Vejle ikke har vundet en superligakamp på Sjælland siden sejren over Lyngbys amatører i marts 2002.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW