Liverpools tidligere forskningsdirektør Ian Graham og hans kollega Dafydd Steele kunne godt lide lister med dygtige fodboldspillere.
Det skriver Ian Graham i sin bog “How to Win the Premier League: The Inside Story of Football’s Data Revolution,” hvor han også fortæller, hvordan han var med til at forme og revolutionere måden, Liverpool rekrutterer på.
I bogen fremgår det blandt andet, at Mathias “Zanka” Jørgensen var på listen i Liverpool. Det var dengang, stopperen var på toppen af karrieren i FC København og stod på spring til et udlandsskifte, men han klarede aldrig cuttet til at komme i betragtning hos Merseyside-klubben.
– Pontus Jansson i Leeds og Zanka i FC København, blev gode Premier League-spillere, men de passede ikke ind i Liverpool, der spillede med en høj bagkæde. De skiftede begge til Brentford.
Også Frank Onyeka var én, de to forskere havde et godt øje til.
– Han var den bedste unge midtbanespillere i Danmark. Han spillede for FC Midtjylland, som også var ejet af (Matthew) Benham, og skiftede til Brentford, skriver Ian Graham i sin bog.
Ian Graham blev ansast i Liverpool i 2012 og var i klubben i mere end et årti. Han var med til at revolutionere deres rekrutteringsstrategi, så man kom tættere på at ramme plet med sine spillerindkøb.
Som eksempel kan nævnes, at Jürgen Klopp ønskede at erhverve både Mario Götze og Julian Brandt – begge har han arbejdet med i Dortmund – men Ian Grahams datadrevne rekrutteringssystem foreslog i stedet Sadio Mané og Mohamed Salah, skriver Sky Sports.
Dem er der formentlig ingen i og omkring Liverpool, som har noget imod, at klubben hentede i stedet.
Mathias Zanka Jørgensen er i øvrigt skiftet til LA Galaxy i MLS denne januar.
LIVE
LIVE: Gigantisk AGF-koks!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER