Strålede i FCK: Zanka passede ikke ind her

Mathias 'Zanka' Jørgensen var på listen i kæmpe klub, men han passede ikke ind i systemet.



Liverpools tidligere forskningsdirektør Ian Graham og hans kollega Dafydd Steele kunne godt lide lister med dygtige fodboldspillere.

Det skriver Ian Graham i sin bog “How to Win the Premier League: The Inside Story of Football’s Data Revolution,” hvor han også fortæller, hvordan han var med til at forme og revolutionere måden, Liverpool rekrutterer på.

I bogen fremgår det blandt andet, at Mathias “Zanka” Jørgensen var på listen i Liverpool. Det var dengang, stopperen var på toppen af karrieren i FC København og stod på spring til et udlandsskifte, men han klarede aldrig cuttet til at komme i betragtning hos Merseyside-klubben.

– Pontus Jansson i Leeds og Zanka i FC København, blev gode Premier League-spillere, men de passede ikke ind i Liverpool, der spillede med en høj bagkæde. De skiftede begge til Brentford.

Også Frank Onyeka var én, de to forskere havde et godt øje til.

– Han var den bedste unge midtbanespillere i Danmark. Han spillede for FC Midtjylland, som også var ejet af (Matthew) Benham, og skiftede til Brentford, skriver Ian Graham i sin bog.

Ian Graham blev ansast i Liverpool i 2012 og var i klubben i mere end et årti. Han var med til at revolutionere deres rekrutteringsstrategi, så man kom tættere på at ramme plet med sine spillerindkøb.

Som eksempel kan nævnes, at Jürgen Klopp ønskede at erhverve både Mario Götze og Julian Brandt – begge har han arbejdet med i Dortmund – men Ian Grahams datadrevne rekrutteringssystem foreslog i stedet Sadio Mané og Mohamed Salah, skriver Sky Sports.

Dem er der formentlig ingen i og omkring Liverpool, som har noget imod, at klubben hentede i stedet.

Mathias Zanka Jørgensen er i øvrigt skiftet til LA Galaxy i MLS denne januar.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kan sikre millioner til AGF

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

PSG – Arsenal

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forlader AGF – her er hans nye klub

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM