Liverpools tidligere forskningsdirektør Ian Graham og hans kollega Dafydd Steele kunne godt lide lister med dygtige fodboldspillere.
Det skriver Ian Graham i sin bog “How to Win the Premier League: The Inside Story of Football’s Data Revolution,” hvor han også fortæller, hvordan han var med til at forme og revolutionere måden, Liverpool rekrutterer på.
I bogen fremgår det blandt andet, at Mathias “Zanka” Jørgensen var på listen i Liverpool. Det var dengang, stopperen var på toppen af karrieren i FC København og stod på spring til et udlandsskifte, men han klarede aldrig cuttet til at komme i betragtning hos Merseyside-klubben.
– Pontus Jansson i Leeds og Zanka i FC København, blev gode Premier League-spillere, men de passede ikke ind i Liverpool, der spillede med en høj bagkæde. De skiftede begge til Brentford.
Også Frank Onyeka var én, de to forskere havde et godt øje til.
– Han var den bedste unge midtbanespillere i Danmark. Han spillede for FC Midtjylland, som også var ejet af (Matthew) Benham, og skiftede til Brentford, skriver Ian Graham i sin bog.
Ian Graham blev ansast i Liverpool i 2012 og var i klubben i mere end et årti. Han var med til at revolutionere deres rekrutteringsstrategi, så man kom tættere på at ramme plet med sine spillerindkøb.
Som eksempel kan nævnes, at Jürgen Klopp ønskede at erhverve både Mario Götze og Julian Brandt – begge har han arbejdet med i Dortmund – men Ian Grahams datadrevne rekrutteringssystem foreslog i stedet Sadio Mané og Mohamed Salah, skriver Sky Sports.
Dem er der formentlig ingen i og omkring Liverpool, som har noget imod, at klubben hentede i stedet.
Mathias Zanka Jørgensen er i øvrigt skiftet til LA Galaxy i MLS denne januar.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED