Liverpools tidligere forskningsdirektør Ian Graham og hans kollega Dafydd Steele kunne godt lide lister med dygtige fodboldspillere.
Det skriver Ian Graham i sin bog “How to Win the Premier League: The Inside Story of Football’s Data Revolution,” hvor han også fortæller, hvordan han var med til at forme og revolutionere måden, Liverpool rekrutterer på.
I bogen fremgår det blandt andet, at Mathias “Zanka” Jørgensen var på listen i Liverpool. Det var dengang, stopperen var på toppen af karrieren i FC København og stod på spring til et udlandsskifte, men han klarede aldrig cuttet til at komme i betragtning hos Merseyside-klubben.
– Pontus Jansson i Leeds og Zanka i FC København, blev gode Premier League-spillere, men de passede ikke ind i Liverpool, der spillede med en høj bagkæde. De skiftede begge til Brentford.
Også Frank Onyeka var én, de to forskere havde et godt øje til.
– Han var den bedste unge midtbanespillere i Danmark. Han spillede for FC Midtjylland, som også var ejet af (Matthew) Benham, og skiftede til Brentford, skriver Ian Graham i sin bog.
Ian Graham blev ansast i Liverpool i 2012 og var i klubben i mere end et årti. Han var med til at revolutionere deres rekrutteringsstrategi, så man kom tættere på at ramme plet med sine spillerindkøb.
Som eksempel kan nævnes, at Jürgen Klopp ønskede at erhverve både Mario Götze og Julian Brandt – begge har han arbejdet med i Dortmund – men Ian Grahams datadrevne rekrutteringssystem foreslog i stedet Sadio Mané og Mohamed Salah, skriver Sky Sports.
Dem er der formentlig ingen i og omkring Liverpool, som har noget imod, at klubben hentede i stedet.
Mathias Zanka Jørgensen er i øvrigt skiftet til LA Galaxy i MLS denne januar.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
England – DR Congo
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE