Liverpools tidligere forskningsdirektør Ian Graham og hans kollega Dafydd Steele kunne godt lide lister med dygtige fodboldspillere.
Det skriver Ian Graham i sin bog “How to Win the Premier League: The Inside Story of Football’s Data Revolution,” hvor han også fortæller, hvordan han var med til at forme og revolutionere måden, Liverpool rekrutterer på.
I bogen fremgår det blandt andet, at Mathias “Zanka” Jørgensen var på listen i Liverpool. Det var dengang, stopperen var på toppen af karrieren i FC København og stod på spring til et udlandsskifte, men han klarede aldrig cuttet til at komme i betragtning hos Merseyside-klubben.
– Pontus Jansson i Leeds og Zanka i FC København, blev gode Premier League-spillere, men de passede ikke ind i Liverpool, der spillede med en høj bagkæde. De skiftede begge til Brentford.
Også Frank Onyeka var én, de to forskere havde et godt øje til.
– Han var den bedste unge midtbanespillere i Danmark. Han spillede for FC Midtjylland, som også var ejet af (Matthew) Benham, og skiftede til Brentford, skriver Ian Graham i sin bog.
Ian Graham blev ansast i Liverpool i 2012 og var i klubben i mere end et årti. Han var med til at revolutionere deres rekrutteringsstrategi, så man kom tættere på at ramme plet med sine spillerindkøb.
Som eksempel kan nævnes, at Jürgen Klopp ønskede at erhverve både Mario Götze og Julian Brandt – begge har han arbejdet med i Dortmund – men Ian Grahams datadrevne rekrutteringssystem foreslog i stedet Sadio Mané og Mohamed Salah, skriver Sky Sports.
Dem er der formentlig ingen i og omkring Liverpool, som har noget imod, at klubben hentede i stedet.
Mathias Zanka Jørgensen er i øvrigt skiftet til LA Galaxy i MLS denne januar.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner