Stråler efter Brøndby-exit: En af ligaens bedste!

Det går strålende for Yousef Salech i Sverige.



For godt et halvt år siden gik IK Sirius på rov i Brøndby IF og hentede angriber Yousef Salech for knap 4,5 millioner kroner.

Det har vist sig at være penge godt givet ud.

I 14 ligakampe for IK Sirius har 22-årige Yousef Salech været involveret i ti mål med ni fuldtræffere og en enkelt assist. Det gør ham til den tredjemest scorende i denne sæsons Allsvenskan. 

Og ovenpå den gode sæsonstart er Daniel Meisels, der dækker IK Sirius for mediet UNT, også ganske imponeret over den danske angriber.

– Som målscorer er han absolut en af ​​de bedste angribere i ligaen, og så kommer det an på, hvad man bedømmer ud fra. Der er et par andre angribere, som måske er en smule bedre i Isaac Kiese Thelin (Malmö FF), Erik Botheim (Malmö FF) og Ioannis Pittas (AIK), men han er lige bagved dem, så måske en af ​​de fem-seks bedste, siger Daniel Meisels til Tipsbladet.

I IK Sirius er Yousef Salech også ganske hurtigt blevet en stensikker starter – selvom han lige nu er ude med en skade.

– Der er stor tillid til ham i klubben. Han startede alle kampene, da han var klar og blev heller aldrig udskiftet. Det er lidt interessant nu, hvor Sirius har vundet to kampe i træk mod Malmö og Värnamo, mens han har været ude med en skade, og hvordan det så kommer til at se ud, når han er tilbage fra sin skade.

– Jeg tror, ​​han går direkte ind i startelleveren igen. Han har passet godt sammen med sine holdkammerater også – i høj grad takket være, at han taler svensk godt, siger Daniel Meisels.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Har overgået forventninger
Havde man forventet den gode start?

– Nej, det vil jeg ikke sige. I hvert fald ikke så godt. Det var lidt op og ned i preseason, da han kom, og i min podcast “Are You Sirius?" var Sirius-ikonet Kim Skoglund før premieren ikke sikker på, at Salech skulle starte, siger journalisten.

Yousef Salech kom ellers også til IK Sirius med et vist pres.

Kort før hans ankomst havde Sirius solgt en anden succesdansker, nemlig Wessam Abou Ali, til Al Ahly rekorddyrt, efter at han havde bombet løs for den svenske klub. 

– Det var svært at komme efter Wessam, som var sådan en stor succes og var elsket af alle. Alle sammenlignede Salech med Wessam fra dag ét. Han har selv været meget rolig og nede på jorden, noget mere fåmælt end Wessam, og det har nok gjort, at han har kunnet udvikle sig i fred og ro, siger Daniel Meisels.

Yousef Salech, 22 år, har kontrakt med svenskerne til udgangen af 2028.





‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’