En lettere bizar situation udspillede sig forud for opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager for et par uger siden.
Ifølge indberetning fra kampens dommer opdagede dommerteamet nemlig fem minutter kampstart, at flere Fremad Amager-spillere ikke bar benskinner, men i stedet havde lagt papir under strømperne.
Spillerne blev derfor sendt tilbage i omklædningsrummet, hvilket resulterede i en forsinkelse på to-et-halvt minut, og onsdag afsagde Fodboldens Disciplinærinstans så en kendelse i sagen.
Her bemærkes det, at det er obligatorisk for spillerne at bære benskinner, og at holdlederne er forpligtet til at sikre, at spillerne bærer disse. Fodboldens Disciplinærinstans vurderer endvidere, at Fremad Amager har 'udvist usportslig adfærd' ved at forsinke kampstart, fordi flere af spillerne ikke var iført benskinner. På den baggrund har Fodboldens Disciplinærinstans fastsat sanktionen til en advarsel til Fremad Amager.
I 2. divisionsklubben har cheftræner Christian Iversen dog ikke et detaljeret indblik i sagen, da Tipsbladet ringer for at få en kommentar til kendelsen.
– Jeg prøvede lige at fange en her i morges omkring det, for jeg havde ikke lige selv lagt mærke til det, hvis jeg skal være helt ærlig. Men som jeg kan forstå det, så var der to spillere, som har spillet med de samme skinner, de har gjort i flere år. Jeg tror ikke, det var papir, men prøv at hør, jeg aner det ikke. Jeg har ikke været inde over det.
– Som jeg forstår det, så var det to spillere, der blev sendt retur og skulle ændre et eller andet. Det blev ændret, som jeg kan forstå det. Jeg har ikke så meget at bidrage med. Jeg var ude på banen der, siger Christian Iversen til Tipsbladet.
Så du er ikke sikker på, at det var papir, eller hvad problemet var?
– Nej, det var i hvert fald ikke det, jeg forstod på ham, jeg talte med i morges omkring det, da jeg spurgte, om han vidste noget om det, lyder det fra Christian Iversen.
Hvem var det?
– Det var vores holdleder.
Men hvis det viste sig at være papir, synes du så, at er lidt dumt lavet af spillerne, når kampen bliver forsinket?
– Det ved jeg ikke. Jeg aner ikke, hvad det går ud på. Jeg har ikke nogen holdning til det. Jeg aner ikke, hvad der er foregået.
Men du lagde vel mærke til, at kampen blev forsinket?
– Jeg oplevede ikke, at den var forsinket. Har de ikke også skrevet to-et-halvt minut eller sådan noget? Jeg var ude ved trænerboksen. Jeg har ikke bidt mærke i det.
Opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager, der blev spillet den 6. september, endte med en 2-0-sejr til Christian Iversens mandskab.
Fremad Amager ligger på førstepladsen i 2. division med 16 point efter syv spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: AGF bekræfter transfer
FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT