Bizar sag i Fremad Amager: Aner intet om det

Fodboldens Disciplinærinstans har givet Fremad Amager en advarsel, efter at flere af klubbens spillere angiveligt havde lagt papir i strømperne i stedet for benskinner. Cheftræner Christian Iversen aner dog ikke, hvad der er foregået.



En lettere bizar situation udspillede sig forud for opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager for et par uger siden.  

Ifølge indberetning fra kampens dommer opdagede dommerteamet nemlig fem minutter kampstart, at flere Fremad Amager-spillere ikke bar benskinner, men i stedet havde lagt papir under strømperne.

Spillerne blev derfor sendt tilbage i omklædningsrummet, hvilket resulterede i en forsinkelse på to-et-halvt minut, og onsdag afsagde Fodboldens Disciplinærinstans så en kendelse i sagen

Her bemærkes det, at det er obligatorisk for spillerne at bære benskinner, og at holdlederne er forpligtet til at sikre, at spillerne bærer disse. Fodboldens Disciplinærinstans vurderer endvidere, at Fremad Amager har 'udvist usportslig adfærd' ved at forsinke kampstart, fordi flere af spillerne ikke var iført benskinner. På den baggrund har Fodboldens Disciplinærinstans fastsat sanktionen til en advarsel til Fremad Amager. 

I 2. divisionsklubben har cheftræner Christian Iversen dog ikke et detaljeret indblik i sagen, da Tipsbladet ringer for at få en kommentar til kendelsen.  

– Jeg prøvede lige at fange en her i morges omkring det, for jeg havde ikke lige selv lagt mærke til det, hvis jeg skal være helt ærlig. Men som jeg kan forstå det, så var der to spillere, som har spillet med de samme skinner, de har gjort i flere år. Jeg tror ikke, det var papir, men prøv at hør, jeg aner det ikke. Jeg har ikke været inde over det.

– Som jeg forstår det, så var det to spillere, der blev sendt retur og skulle ændre et eller andet. Det blev ændret, som jeg kan forstå det. Jeg har ikke så meget at bidrage med. Jeg var ude på banen der, siger Christian Iversen til Tipsbladet. 

Så du er ikke sikker på, at det var papir, eller hvad problemet var?

– Nej, det var i hvert fald ikke det, jeg forstod på ham, jeg talte med i morges omkring det, da jeg spurgte, om han vidste noget om det, lyder det fra Christian Iversen. 

Hvem var det?

– Det var vores holdleder.

Men hvis det viste sig at være papir, synes du så, at er lidt dumt lavet af spillerne, når kampen bliver forsinket?

– Det ved jeg ikke. Jeg aner ikke, hvad det går ud på. Jeg har ikke nogen holdning til det. Jeg aner ikke, hvad der er foregået.

Men du lagde vel mærke til, at kampen blev forsinket?

– Jeg oplevede ikke, at den var forsinket. Har de ikke også skrevet to-et-halvt minut eller sådan noget? Jeg var ude ved trænerboksen. Jeg har ikke bidt mærke i det.

Opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager, der blev spillet den 6. september, endte med en 2-0-sejr til Christian Iversens mandskab. 

Fremad Amager ligger på førstepladsen i 2. division med 16 point efter syv spillerunder. 





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Horsens kæmpede sig til point mod FCN

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afslører Brøndbys transferplaner

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur