En lettere bizar situation udspillede sig forud for opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager for et par uger siden.
Ifølge indberetning fra kampens dommer opdagede dommerteamet nemlig fem minutter kampstart, at flere Fremad Amager-spillere ikke bar benskinner, men i stedet havde lagt papir under strømperne.
Spillerne blev derfor sendt tilbage i omklædningsrummet, hvilket resulterede i en forsinkelse på to-et-halvt minut, og onsdag afsagde Fodboldens Disciplinærinstans så en kendelse i sagen.
Her bemærkes det, at det er obligatorisk for spillerne at bære benskinner, og at holdlederne er forpligtet til at sikre, at spillerne bærer disse. Fodboldens Disciplinærinstans vurderer endvidere, at Fremad Amager har 'udvist usportslig adfærd' ved at forsinke kampstart, fordi flere af spillerne ikke var iført benskinner. På den baggrund har Fodboldens Disciplinærinstans fastsat sanktionen til en advarsel til Fremad Amager.
I 2. divisionsklubben har cheftræner Christian Iversen dog ikke et detaljeret indblik i sagen, da Tipsbladet ringer for at få en kommentar til kendelsen.
– Jeg prøvede lige at fange en her i morges omkring det, for jeg havde ikke lige selv lagt mærke til det, hvis jeg skal være helt ærlig. Men som jeg kan forstå det, så var der to spillere, som har spillet med de samme skinner, de har gjort i flere år. Jeg tror ikke, det var papir, men prøv at hør, jeg aner det ikke. Jeg har ikke været inde over det.
– Som jeg forstår det, så var det to spillere, der blev sendt retur og skulle ændre et eller andet. Det blev ændret, som jeg kan forstå det. Jeg har ikke så meget at bidrage med. Jeg var ude på banen der, siger Christian Iversen til Tipsbladet.
Så du er ikke sikker på, at det var papir, eller hvad problemet var?
– Nej, det var i hvert fald ikke det, jeg forstod på ham, jeg talte med i morges omkring det, da jeg spurgte, om han vidste noget om det, lyder det fra Christian Iversen.
Hvem var det?
– Det var vores holdleder.
Men hvis det viste sig at være papir, synes du så, at er lidt dumt lavet af spillerne, når kampen bliver forsinket?
– Det ved jeg ikke. Jeg aner ikke, hvad det går ud på. Jeg har ikke nogen holdning til det. Jeg aner ikke, hvad der er foregået.
Men du lagde vel mærke til, at kampen blev forsinket?
– Jeg oplevede ikke, at den var forsinket. Har de ikke også skrevet to-et-halvt minut eller sådan noget? Jeg var ude ved trænerboksen. Jeg har ikke bidt mærke i det.
Opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager, der blev spillet den 6. september, endte med en 2-0-sejr til Christian Iversens mandskab.
Fremad Amager ligger på førstepladsen i 2. division med 16 point efter syv spillerunder.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Supercomputer spår FCM-nedtur
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER