Bizar sag i Fremad Amager: Aner intet om det

Fodboldens Disciplinærinstans har givet Fremad Amager en advarsel, efter at flere af klubbens spillere angiveligt havde lagt papir i strømperne i stedet for benskinner. Cheftræner Christian Iversen aner dog ikke, hvad der er foregået.



En lettere bizar situation udspillede sig forud for opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager for et par uger siden.  

Ifølge indberetning fra kampens dommer opdagede dommerteamet nemlig fem minutter kampstart, at flere Fremad Amager-spillere ikke bar benskinner, men i stedet havde lagt papir under strømperne.

Spillerne blev derfor sendt tilbage i omklædningsrummet, hvilket resulterede i en forsinkelse på to-et-halvt minut, og onsdag afsagde Fodboldens Disciplinærinstans så en kendelse i sagen

Her bemærkes det, at det er obligatorisk for spillerne at bære benskinner, og at holdlederne er forpligtet til at sikre, at spillerne bærer disse. Fodboldens Disciplinærinstans vurderer endvidere, at Fremad Amager har 'udvist usportslig adfærd' ved at forsinke kampstart, fordi flere af spillerne ikke var iført benskinner. På den baggrund har Fodboldens Disciplinærinstans fastsat sanktionen til en advarsel til Fremad Amager. 

I 2. divisionsklubben har cheftræner Christian Iversen dog ikke et detaljeret indblik i sagen, da Tipsbladet ringer for at få en kommentar til kendelsen.  

– Jeg prøvede lige at fange en her i morges omkring det, for jeg havde ikke lige selv lagt mærke til det, hvis jeg skal være helt ærlig. Men som jeg kan forstå det, så var der to spillere, som har spillet med de samme skinner, de har gjort i flere år. Jeg tror ikke, det var papir, men prøv at hør, jeg aner det ikke. Jeg har ikke været inde over det.

– Som jeg forstår det, så var det to spillere, der blev sendt retur og skulle ændre et eller andet. Det blev ændret, som jeg kan forstå det. Jeg har ikke så meget at bidrage med. Jeg var ude på banen der, siger Christian Iversen til Tipsbladet. 

Så du er ikke sikker på, at det var papir, eller hvad problemet var?

– Nej, det var i hvert fald ikke det, jeg forstod på ham, jeg talte med i morges omkring det, da jeg spurgte, om han vidste noget om det, lyder det fra Christian Iversen. 

Hvem var det?

– Det var vores holdleder.

Men hvis det viste sig at være papir, synes du så, at er lidt dumt lavet af spillerne, når kampen bliver forsinket?

– Det ved jeg ikke. Jeg aner ikke, hvad det går ud på. Jeg har ikke nogen holdning til det. Jeg aner ikke, hvad der er foregået.

Men du lagde vel mærke til, at kampen blev forsinket?

– Jeg oplevede ikke, at den var forsinket. Har de ikke også skrevet to-et-halvt minut eller sådan noget? Jeg var ude ved trænerboksen. Jeg har ikke bidt mærke i det.

Opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager, der blev spillet den 6. september, endte med en 2-0-sejr til Christian Iversens mandskab. 

Fremad Amager ligger på førstepladsen i 2. division med 16 point efter syv spillerunder. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Leverkusen – Bayern

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?