Bizar sag i Fremad Amager: Aner intet om det

Fodboldens Disciplinærinstans har givet Fremad Amager en advarsel, efter at flere af klubbens spillere angiveligt havde lagt papir i strømperne i stedet for benskinner. Cheftræner Christian Iversen aner dog ikke, hvad der er foregået.



En lettere bizar situation udspillede sig forud for opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager for et par uger siden.  

Ifølge indberetning fra kampens dommer opdagede dommerteamet nemlig fem minutter kampstart, at flere Fremad Amager-spillere ikke bar benskinner, men i stedet havde lagt papir under strømperne.

Spillerne blev derfor sendt tilbage i omklædningsrummet, hvilket resulterede i en forsinkelse på to-et-halvt minut, og onsdag afsagde Fodboldens Disciplinærinstans så en kendelse i sagen

Her bemærkes det, at det er obligatorisk for spillerne at bære benskinner, og at holdlederne er forpligtet til at sikre, at spillerne bærer disse. Fodboldens Disciplinærinstans vurderer endvidere, at Fremad Amager har 'udvist usportslig adfærd' ved at forsinke kampstart, fordi flere af spillerne ikke var iført benskinner. På den baggrund har Fodboldens Disciplinærinstans fastsat sanktionen til en advarsel til Fremad Amager. 

I 2. divisionsklubben har cheftræner Christian Iversen dog ikke et detaljeret indblik i sagen, da Tipsbladet ringer for at få en kommentar til kendelsen.  

– Jeg prøvede lige at fange en her i morges omkring det, for jeg havde ikke lige selv lagt mærke til det, hvis jeg skal være helt ærlig. Men som jeg kan forstå det, så var der to spillere, som har spillet med de samme skinner, de har gjort i flere år. Jeg tror ikke, det var papir, men prøv at hør, jeg aner det ikke. Jeg har ikke været inde over det.

– Som jeg forstår det, så var det to spillere, der blev sendt retur og skulle ændre et eller andet. Det blev ændret, som jeg kan forstå det. Jeg har ikke så meget at bidrage med. Jeg var ude på banen der, siger Christian Iversen til Tipsbladet. 

Så du er ikke sikker på, at det var papir, eller hvad problemet var?

– Nej, det var i hvert fald ikke det, jeg forstod på ham, jeg talte med i morges omkring det, da jeg spurgte, om han vidste noget om det, lyder det fra Christian Iversen. 

Hvem var det?

– Det var vores holdleder.

Men hvis det viste sig at være papir, synes du så, at er lidt dumt lavet af spillerne, når kampen bliver forsinket?

– Det ved jeg ikke. Jeg aner ikke, hvad det går ud på. Jeg har ikke nogen holdning til det. Jeg aner ikke, hvad der er foregået.

Men du lagde vel mærke til, at kampen blev forsinket?

– Jeg oplevede ikke, at den var forsinket. Har de ikke også skrevet to-et-halvt minut eller sådan noget? Jeg var ude ved trænerboksen. Jeg har ikke bidt mærke i det.

Opgøret mellem Nykøbing FC og Fremad Amager, der blev spillet den 6. september, endte med en 2-0-sejr til Christian Iversens mandskab. 

Fremad Amager ligger på førstepladsen i 2. division med 16 point efter syv spillerunder. 







LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vil du være multimillionær?’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Det er en gave for Danmark’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Hele holdet er trygge ved ham

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Spår: Her ender Mohamed Salah



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her begynder næste sæson i Superligaen

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?