Både UEFA og FIFA har langet kraftigt ud efter den nyoprettede Super League, som 12 af verdens største klubber har igangsat.
UEFA har endda truet med at gå rettens vej for at få stoppet ligaen. Fodboldforbundet meddelte således søndag, at de og FIFA er klar til at udelukke de respektive klubber – såsom FC Barcelona, Real Madrid, Manchester City, Manchester United og Juventus – fra deres nationale turneringer som Premier League, La Liga og Serie A.
Man har også varslet, at man vil fratage Super League-spillernes mulighed for at repræsentere deres landshold.
Men det vil Super League-klubberne ikke finde sig i, skriver Associated Press. De har sendt et brev til FIFA og UEFA som et modsvar på truslerne.
– Vi er bekymrede over, at FIFA og UEFA kan svare på dette ved at søge at straffe og udelukke enhver deltagende klub eller spiller fra deres respektive konkurrencer, skriver de 12 storklubber i brevet ifølge Associated Press og tilføjer:
– Jeres erklæring tvinger os til at tage beskyttende skridt mod at sikre os mod en sådan negativ reaktion, som ikke kun vil bringe finansieringen i fare, men også vil være ulovlig.
Ligen truer derfor med at gå rettens vej.
Super League skal efter planen afvikles i midtugen, hvor Champions League og Europa League i øjeblikket spilles. De vil dog ikke have de turneringer lukket.
– Konkurrencen skal spilles sideløbende med de eksisterende indenlandske liga- og pokal-turneringer, som er en vigtig del af europæisk fodbolds struktur. Vi søger ikke at erstatte UEFAs Champions League eller Europa League, men at konkurrere med og eksistere ved siden af disse turneringer, skriver Super League.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
OPTAKT
OB – Randers FC
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Legende scorer landstrænerjob
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED
