Super League svarer på trusler: Det er ulovligt

Den nye europæiske superliga svarer på truslerne fra UEFA og FIFA og truer selv med at gå rettens vej.



Både UEFA og FIFA har langet kraftigt ud efter den nyoprettede Super League, som 12 af verdens største klubber har igangsat.

UEFA har endda truet med at gå rettens vej for at få stoppet ligaen. Fodboldforbundet meddelte således søndag, at de og FIFA er klar til at udelukke de respektive klubber – såsom FC Barcelona, Real Madrid, Manchester City, Manchester United og Juventus – fra deres nationale turneringer som Premier League, La Liga og Serie A.

Man har også varslet, at man vil fratage Super League-spillernes mulighed for at repræsentere deres landshold.

Men det vil Super League-klubberne ikke finde sig i, skriver Associated Press. De har sendt et brev til FIFA og UEFA som et modsvar på truslerne.  

– Vi er bekymrede over, at FIFA og UEFA kan svare på dette ved at søge at straffe og udelukke enhver deltagende klub eller spiller fra deres respektive konkurrencer, skriver de 12 storklubber i brevet ifølge Associated Press og tilføjer:

– Jeres erklæring tvinger os til at tage beskyttende skridt mod at sikre os mod en sådan negativ reaktion, som ikke kun vil bringe finansieringen i fare, men også vil være ulovlig.

Ligen truer derfor med at gå rettens vej. 

Super League skal efter planen afvikles i midtugen, hvor Champions League og Europa League i øjeblikket spilles. De vil dog ikke have de turneringer lukket.

– Konkurrencen skal spilles sideløbende med de eksisterende indenlandske liga- og pokal-turneringer, som er en vigtig del af europæisk fodbolds struktur. Vi søger ikke at erstatte UEFAs Champions League eller Europa League, men at konkurrere med og eksistere ved siden af disse turneringer, skriver Super League.

Læs Tipsbladets chefredaktørs leder om emnet her. 





Jagter dansk erstatning




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

David Nielsen er stensikker

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Portugal – Spanien

USA – Belgien