Både UEFA og FIFA har langet kraftigt ud efter den nyoprettede Super League, som 12 af verdens største klubber har igangsat.
UEFA har endda truet med at gå rettens vej for at få stoppet ligaen. Fodboldforbundet meddelte således søndag, at de og FIFA er klar til at udelukke de respektive klubber – såsom FC Barcelona, Real Madrid, Manchester City, Manchester United og Juventus – fra deres nationale turneringer som Premier League, La Liga og Serie A.
Man har også varslet, at man vil fratage Super League-spillernes mulighed for at repræsentere deres landshold.
Men det vil Super League-klubberne ikke finde sig i, skriver Associated Press. De har sendt et brev til FIFA og UEFA som et modsvar på truslerne.
– Vi er bekymrede over, at FIFA og UEFA kan svare på dette ved at søge at straffe og udelukke enhver deltagende klub eller spiller fra deres respektive konkurrencer, skriver de 12 storklubber i brevet ifølge Associated Press og tilføjer:
– Jeres erklæring tvinger os til at tage beskyttende skridt mod at sikre os mod en sådan negativ reaktion, som ikke kun vil bringe finansieringen i fare, men også vil være ulovlig.
Ligen truer derfor med at gå rettens vej.
Super League skal efter planen afvikles i midtugen, hvor Champions League og Europa League i øjeblikket spilles. De vil dog ikke have de turneringer lukket.
– Konkurrencen skal spilles sideløbende med de eksisterende indenlandske liga- og pokal-turneringer, som er en vigtig del af europæisk fodbolds struktur. Vi søger ikke at erstatte UEFAs Champions League eller Europa League, men at konkurrere med og eksistere ved siden af disse turneringer, skriver Super League.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
Portugal – DR Congo
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Deadline overskredet: FC København melder ud
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
TRANSFER
