Super League svarer på trusler: Det er ulovligt

Den nye europæiske superliga svarer på truslerne fra UEFA og FIFA og truer selv med at gå rettens vej.



Både UEFA og FIFA har langet kraftigt ud efter den nyoprettede Super League, som 12 af verdens største klubber har igangsat.

UEFA har endda truet med at gå rettens vej for at få stoppet ligaen. Fodboldforbundet meddelte således søndag, at de og FIFA er klar til at udelukke de respektive klubber – såsom FC Barcelona, Real Madrid, Manchester City, Manchester United og Juventus – fra deres nationale turneringer som Premier League, La Liga og Serie A.

Man har også varslet, at man vil fratage Super League-spillernes mulighed for at repræsentere deres landshold.

Men det vil Super League-klubberne ikke finde sig i, skriver Associated Press. De har sendt et brev til FIFA og UEFA som et modsvar på truslerne.  

– Vi er bekymrede over, at FIFA og UEFA kan svare på dette ved at søge at straffe og udelukke enhver deltagende klub eller spiller fra deres respektive konkurrencer, skriver de 12 storklubber i brevet ifølge Associated Press og tilføjer:

– Jeres erklæring tvinger os til at tage beskyttende skridt mod at sikre os mod en sådan negativ reaktion, som ikke kun vil bringe finansieringen i fare, men også vil være ulovlig.

Ligen truer derfor med at gå rettens vej. 

Super League skal efter planen afvikles i midtugen, hvor Champions League og Europa League i øjeblikket spilles. De vil dog ikke have de turneringer lukket.

– Konkurrencen skal spilles sideløbende med de eksisterende indenlandske liga- og pokal-turneringer, som er en vigtig del af europæisk fodbolds struktur. Vi søger ikke at erstatte UEFAs Champions League eller Europa League, men at konkurrere med og eksistere ved siden af disse turneringer, skriver Super League.

Læs Tipsbladets chefredaktørs leder om emnet her. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

USA – Australien

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Skotland – Marokko