Superliga-åbenbaring: Elsker min gamle sportschef

Lirim Qamili er glad for fodboldlivet i Haderslev med Sønderjyske, hvor den offensive profil søndag noget ukarakteristisk kom på måltavlen på en simpel returbold efter en dødbold.



HADERSLEV (Tipsbladet): Lirim Qamili har nu syv mål i 13 kampe, siden han i august debuterede som Sønderjyske-spiller efter en transfer fra Hvidovre.

Det var et dyrt skifte efter både Sønderjyske og Hvidovre, og det har Sønderjyske været særdeles tilfreds med, efter man i starten af sæsonen var meget på udkig efter en offensiv profil, der kunne gøre en forskel med tanke på det store gab i niveau mellem 1. Divsion og Superligaen.

Søndag scorede Lirim Qamili det, briter ville kalde et 'tap-in' tæt under mål, hvor en returbold faldt perfekt til forwarden.

Han er ellers god for spektakulære mål, men søndag var den simple scoring nok som katalysator for Sønderjyskes flotte comeback, der var fuldt fortjent efter spil og chancer.

Der er absolut intet sikkert for Sønderjyske, der er tre point over Lyngby på 11. pladsen og spiller i netop Lyngby i næste weekend.

Men tegnene er positive for oprykkerne, der vinder venner i disse måneder med optimistisk angrebsfodbold, og ikke mindst for Qamili selv.

– Jeg stod bare i et punkt i min karriere, hvor jeg følte, at jeg havde brug for nogle nye udfordringer. Så meget som jeg elsker min gamle sportschef, så følte jeg også, at jeg måtte væk igen og se, om jeg kan få udnyttet noget mere potentiale. Og så bare det at spille Superliga, det kunne man ikke sige nej til, siger Lirim Qamili, der forlod Hvidovre og benævnte eks-sportschef Peter Lassen efter forhandlinger i sommer.

Sønderjyske har tallerknen fuld med masser af udfordringer og ni nederlag i de første 16 runder.

Man kan få et godt boost med point i Lyngby i næste weekend, så man minimum holder afstanden til de seneste sæsoners Superliga-overlevere, og at blive i bedste række er bestemt muligt, vurderer Lirim Qamili her halvvejs i sæsonen.

– Det er det, vi satser på og arbejder på hver dag. Vi maler ikke fanden på væggen, om vi så taber nogle kampe eller lukker mål ind, eller andre gange ikke får scoret. Vi holder os til et koncept, vi kan stå indenfor, og det har også vist sig at være det rigtige. Hvis vi inden sæsonen havde fået at vide, at vi ville ligge, hvor vi gør nu, havde vi taget den, siger Lirim Qamili.

Læs her, hvorfor Lirim Qamili giver god mening som seriøst salgsemne fra Sønderjyske.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

De vil have Jelert

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Revser FC København: ‘Arrogant’

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Københavns pris på William Clem

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!