Superliga-åbenbaring: Elsker min gamle sportschef

Lirim Qamili er glad for fodboldlivet i Haderslev med Sønderjyske, hvor den offensive profil søndag noget ukarakteristisk kom på måltavlen på en simpel returbold efter en dødbold.



HADERSLEV (Tipsbladet): Lirim Qamili har nu syv mål i 13 kampe, siden han i august debuterede som Sønderjyske-spiller efter en transfer fra Hvidovre.

Det var et dyrt skifte efter både Sønderjyske og Hvidovre, og det har Sønderjyske været særdeles tilfreds med, efter man i starten af sæsonen var meget på udkig efter en offensiv profil, der kunne gøre en forskel med tanke på det store gab i niveau mellem 1. Divsion og Superligaen.

Søndag scorede Lirim Qamili det, briter ville kalde et 'tap-in' tæt under mål, hvor en returbold faldt perfekt til forwarden.

Han er ellers god for spektakulære mål, men søndag var den simple scoring nok som katalysator for Sønderjyskes flotte comeback, der var fuldt fortjent efter spil og chancer.

Der er absolut intet sikkert for Sønderjyske, der er tre point over Lyngby på 11. pladsen og spiller i netop Lyngby i næste weekend.

Men tegnene er positive for oprykkerne, der vinder venner i disse måneder med optimistisk angrebsfodbold, og ikke mindst for Qamili selv.

– Jeg stod bare i et punkt i min karriere, hvor jeg følte, at jeg havde brug for nogle nye udfordringer. Så meget som jeg elsker min gamle sportschef, så følte jeg også, at jeg måtte væk igen og se, om jeg kan få udnyttet noget mere potentiale. Og så bare det at spille Superliga, det kunne man ikke sige nej til, siger Lirim Qamili, der forlod Hvidovre og benævnte eks-sportschef Peter Lassen efter forhandlinger i sommer.

Sønderjyske har tallerknen fuld med masser af udfordringer og ni nederlag i de første 16 runder.

Man kan få et godt boost med point i Lyngby i næste weekend, så man minimum holder afstanden til de seneste sæsoners Superliga-overlevere, og at blive i bedste række er bestemt muligt, vurderer Lirim Qamili her halvvejs i sæsonen.

– Det er det, vi satser på og arbejder på hver dag. Vi maler ikke fanden på væggen, om vi så taber nogle kampe eller lukker mål ind, eller andre gange ikke får scoret. Vi holder os til et koncept, vi kan stå indenfor, og det har også vist sig at være det rigtige. Hvis vi inden sæsonen havde fået at vide, at vi ville ligge, hvor vi gør nu, havde vi taget den, siger Lirim Qamili.

Læs her, hvorfor Lirim Qamili giver god mening som seriøst salgsemne fra Sønderjyske.





Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Topchef får nyt job i FCK

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Benhård Brian Riemer-melding

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører vild transfer-historie

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

FCK-stjerne roses i hjemlandet

“Ingen er uerstattelige”

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Det kommer formentlig til at ske



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Brighton – Liverpool

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

FC København-talent har truffet stor beslutning

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Barcelona – Rayo Vallecano

Så blev det officielt

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

‘Det er dramatisk!’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig