Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen sætter ord på trænerskiftet i FC Midtjylland.



FARUM (Tipsbladet): Med tre sejre og fire nederlag har FC Nordsjælland rent pointmæssigt fået en noget blandet start på Superliga-sæsonen.

Farum-mandskabet har sagt farvel til bærende profiler som Benjamin Nygren, Sindre Walle Egeli, Lucas Høgsberg og Mario Dorgeles, mens der samtidig er blevet hentet en håndfuld nye navne ind.

I et interview med Tipsbladet peger cheftræner Jens Fønsskov Olsen på, at det rent spillemæssigt har set fornuftigt ud, især offensivt, mens han mener, at FC Nordsjælland fortsat kæmper med at indkassere for mange mål. Samtidig erkender cheftræneren, at det tager noget tid at bygge noget nyt op igen, selvom der er kommet ‘dygtige erstatninger’ ind.

Den mest iøjnefaldende tilgang er den tidligere Silkeborg-målræv Alexander Lind, der er lejet i Serie A-klubben Pisa.

– Jeg regner med, at han kommer ind og sætter et virkeligt godt aftryk her. Det er virkelig en god spiller og en spændende spiller. En type, som vi ikke har haft i et stykke tid, hvor vi har fundet på noget andet (Villum Berthelsen har spillet som nier, red.), kan man sige, som også så godt ud. Nu har vi to våben, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Men Alexander er jo en rigtig angriber. En spiller der er dygtig til at positionere sig inde i feltet og en spiller som kan score mål fra mange forskellige situationer. Han er dygtig med ryggen til mål og han er enormt stærk fysisk. 

Thomas Thomasbergs fyring overraskede Jens Fønsskov Olsen (Foto: Alamy).

Kender Tullberg godt

I eftermiddag får FC Nordsjælland besøg af FC Midtjylland på Right to Dream Park, men det er uden Thomas Thomasberg, der som bekendt blev fyret inden landskampspausen.

To dage inden udekampen mod Brøndby IF kunne Tipsbladet afsløre, at Thomas Thomasberg var blevet fyret og erstattet med Mike Tullberg. En nyhed, der kom som en stor overraskelse for Jens Fønsskov Olsen.

Det kom meget bag på mig. Thomas er jo en kollega, og det er altid underligt, når der er en, der bliver skiftet ud. Især en, der har vundet guld og sølv og har leveret to europæiske gruppespil. Men man har åbenbart gerne villet se noget andet og villet have et andet output end det, der har været, siger FC Nordsjælland-træneren og fortsætter:

– Så selvfølgelig er det overraskende, at det nu er sådan, og det gør det også lige lidt mere interessant for os at forberede os til den kamp, fordi hvad er det nu lige, der kommer?

– Jeg kender jo Tullberg forholdsvist godt. Jeg tog faktisk Pro-uddannelsen sammen med Mike, så det bliver fint at hilse på ham igen. Han er en træner, som er meget intens og direkte, og som gerne vil presse og skabe nogle åbne og livlige kampe. Så det kunne jeg forestille mig, at det blev igen.

‘Fedt for Superligaen’

Udover Mike Tullberg vil der i eftermiddag også være fokus på Philip Billing, en af sommerens helt store Superliga-transfers. For Jens Fønsskov Olsen er det imponerende, at FC Midtjylland har kunnet hente landsholdsbobleren, der i foråret tørnede ud for Napoli.

– Det er fedt for FC Midtjylland, og det er også fedt for Superligaen, fordi det øger selvfølgelig interessen, at man er i stand til at hente sådan en spiller ind. Sådan er det jo. Man må bare sige, at der er to klubber i Danmark (FC Midtjylland og FC København, red.), der rent økonomisk er et stykke vej foran alle andre, og det er jo dem, der i hvert fald på papiret helst skal dele det imellem sig.

– Fordi over en sæson vil de have så meget individuel kvalitet, at i de kampe, hvor det er på vippen, der vil det mange gange falde ud til deres fordel. Det er jo sådan en magtkamp imellem de to klubber, og så må vi se, hvordan det udvikler sig, men det er i hvert fald spændende at følge, og det bliver da fint at spille imod Billing, men det er ikke noget, vi har brugt meget tid på i forhold til kampen, lyder det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.

Det er klokken 16.00, at FC Nordsjælland tager imod FC Midtjylland i et opgør, hvor Mike Tullberg altså debuterer som cheftræner for ‘Ulvene’.






TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ørkeløshed i Østjylland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

United-ejer giver offentlig undskyldning



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Hård dom over Franks fremtid

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Snestorm kan udfordre OB

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afviser Anderlecht

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Sean Dyche fyret

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Skader falder aldrig belejligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Derfor var Moukoko vraget

Thomas Tuchel laver ny aftale

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild aften! Kun sket én gang før

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl