Superliga-jagt lider nyt knæk

FC Fredericia kom bagud efter to minutter og tabte 0-2 hjemme til Hillerød i 1. division.



FC Fredericia har fået en rædselsfuld start på foråret, og varer den ved, kigger holdet snart ind i at skulle spille sin 25. sæson i træk i 1. division.

Fredag aften led klubben sit tredje nederlag i lige så mange forsøg, da holdet fra fæstningsbyen hjemme på eget græs tabte med 0-2 til Hillerød, der til gengæld spillede sig ind i top-6.

Fredericia overvintrede ellers på andenpladsen med seks point ned til de nærmeste konkurrenter i oprykningsræset, men både Esbjerg og AC Horsens har mulighed for at komme på pointmæssig omgangshøjde, inden weekenden er ovre.

Midtbanespilleren Felix Winther endte som den helt store skurk i fredagens opgør, da han i to tilfælde forærede bolden væk på kanten af eget felt og blev straffet for det.

Winthers klovnerier begyndte efter blot to minutters spil. Her tabte han bolden i en yderst farlig situation, og få sekunder senere havde Monday Etim takket for gaven ved at sende bolden i mål.

Næsten det samme gjorde sig gældende et kvarter før tid, hvor Mathias Veltz takkede for Winthers uopmærksomhed og gjorde det til 2-0.

Imellem Hillerøds to scoringer havde Fredericia en del spil omkring Hillerøds felt, men formåede ikke for alvor at blive farlige i jagten på en udligning.

I den tunge ende af rækken delte B93 og HB Køge i porten fredag aften. Opgøret på Sundby Idrætspark endte 1-1. 

Dermed er HB Køge stadig på den forkerte side af nedrykningsstregen med et point op til Vendsyssel og tre point op til fredagens modstander.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Snød FC København for keeper

FCM-profiler skadet inden Superliga-start