FC Fredericia har fået en rædselsfuld start på foråret, og varer den ved, kigger holdet snart ind i at skulle spille sin 25. sæson i træk i 1. division.
Fredag aften led klubben sit tredje nederlag i lige så mange forsøg, da holdet fra fæstningsbyen hjemme på eget græs tabte med 0-2 til Hillerød, der til gengæld spillede sig ind i top-6.
Fredericia overvintrede ellers på andenpladsen med seks point ned til de nærmeste konkurrenter i oprykningsræset, men både Esbjerg og AC Horsens har mulighed for at komme på pointmæssig omgangshøjde, inden weekenden er ovre.
Midtbanespilleren Felix Winther endte som den helt store skurk i fredagens opgør, da han i to tilfælde forærede bolden væk på kanten af eget felt og blev straffet for det.
Winthers klovnerier begyndte efter blot to minutters spil. Her tabte han bolden i en yderst farlig situation, og få sekunder senere havde Monday Etim takket for gaven ved at sende bolden i mål.
Næsten det samme gjorde sig gældende et kvarter før tid, hvor Mathias Veltz takkede for Winthers uopmærksomhed og gjorde det til 2-0.
Imellem Hillerøds to scoringer havde Fredericia en del spil omkring Hillerøds felt, men formåede ikke for alvor at blive farlige i jagten på en udligning.
I den tunge ende af rækken delte B93 og HB Køge i porten fredag aften. Opgøret på Sundby Idrætspark endte 1-1.
Dermed er HB Køge stadig på den forkerte side af nedrykningsstregen med et point op til Vendsyssel og tre point op til fredagens modstander.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Succestræner død af kræft
Portugal skuffede stort mod DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
OPTAKT
Canada – Qatar
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
MEDIE