Superliga-jagt lider nyt knæk

FC Fredericia kom bagud efter to minutter og tabte 0-2 hjemme til Hillerød i 1. division.



FC Fredericia har fået en rædselsfuld start på foråret, og varer den ved, kigger holdet snart ind i at skulle spille sin 25. sæson i træk i 1. division.

Fredag aften led klubben sit tredje nederlag i lige så mange forsøg, da holdet fra fæstningsbyen hjemme på eget græs tabte med 0-2 til Hillerød, der til gengæld spillede sig ind i top-6.

Fredericia overvintrede ellers på andenpladsen med seks point ned til de nærmeste konkurrenter i oprykningsræset, men både Esbjerg og AC Horsens har mulighed for at komme på pointmæssig omgangshøjde, inden weekenden er ovre.

Midtbanespilleren Felix Winther endte som den helt store skurk i fredagens opgør, da han i to tilfælde forærede bolden væk på kanten af eget felt og blev straffet for det.

Winthers klovnerier begyndte efter blot to minutters spil. Her tabte han bolden i en yderst farlig situation, og få sekunder senere havde Monday Etim takket for gaven ved at sende bolden i mål.

Næsten det samme gjorde sig gældende et kvarter før tid, hvor Mathias Veltz takkede for Winthers uopmærksomhed og gjorde det til 2-0.

Imellem Hillerøds to scoringer havde Fredericia en del spil omkring Hillerøds felt, men formåede ikke for alvor at blive farlige i jagten på en udligning.

I den tunge ende af rækken delte B93 og HB Køge i porten fredag aften. Opgøret på Sundby Idrætspark endte 1-1. 

Dermed er HB Køge stadig på den forkerte side af nedrykningsstregen med et point op til Vendsyssel og tre point op til fredagens modstander.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Aston Villa – Nottingham Forest

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Freiburg – Braga