FC Fredericia har fået en rædselsfuld start på foråret, og varer den ved, kigger holdet snart ind i at skulle spille sin 25. sæson i træk i 1. division.
Fredag aften led klubben sit tredje nederlag i lige så mange forsøg, da holdet fra fæstningsbyen hjemme på eget græs tabte med 0-2 til Hillerød, der til gengæld spillede sig ind i top-6.
Fredericia overvintrede ellers på andenpladsen med seks point ned til de nærmeste konkurrenter i oprykningsræset, men både Esbjerg og AC Horsens har mulighed for at komme på pointmæssig omgangshøjde, inden weekenden er ovre.
Midtbanespilleren Felix Winther endte som den helt store skurk i fredagens opgør, da han i to tilfælde forærede bolden væk på kanten af eget felt og blev straffet for det.
Winthers klovnerier begyndte efter blot to minutters spil. Her tabte han bolden i en yderst farlig situation, og få sekunder senere havde Monday Etim takket for gaven ved at sende bolden i mål.
Næsten det samme gjorde sig gældende et kvarter før tid, hvor Mathias Veltz takkede for Winthers uopmærksomhed og gjorde det til 2-0.
Imellem Hillerøds to scoringer havde Fredericia en del spil omkring Hillerøds felt, men formåede ikke for alvor at blive farlige i jagten på en udligning.
I den tunge ende af rækken delte B93 og HB Køge i porten fredag aften. Opgøret på Sundby Idrætspark endte 1-1.
Dermed er HB Køge stadig på den forkerte side af nedrykningsstregen med et point op til Vendsyssel og tre point op til fredagens modstander.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’