FC Fredericia har fået en rædselsfuld start på foråret, og varer den ved, kigger holdet snart ind i at skulle spille sin 25. sæson i træk i 1. division.
Fredag aften led klubben sit tredje nederlag i lige så mange forsøg, da holdet fra fæstningsbyen hjemme på eget græs tabte med 0-2 til Hillerød, der til gengæld spillede sig ind i top-6.
Fredericia overvintrede ellers på andenpladsen med seks point ned til de nærmeste konkurrenter i oprykningsræset, men både Esbjerg og AC Horsens har mulighed for at komme på pointmæssig omgangshøjde, inden weekenden er ovre.
Midtbanespilleren Felix Winther endte som den helt store skurk i fredagens opgør, da han i to tilfælde forærede bolden væk på kanten af eget felt og blev straffet for det.
Winthers klovnerier begyndte efter blot to minutters spil. Her tabte han bolden i en yderst farlig situation, og få sekunder senere havde Monday Etim takket for gaven ved at sende bolden i mål.
Næsten det samme gjorde sig gældende et kvarter før tid, hvor Mathias Veltz takkede for Winthers uopmærksomhed og gjorde det til 2-0.
Imellem Hillerøds to scoringer havde Fredericia en del spil omkring Hillerøds felt, men formåede ikke for alvor at blive farlige i jagten på en udligning.
I den tunge ende af rækken delte B93 og HB Køge i porten fredag aften. Opgøret på Sundby Idrætspark endte 1-1.
Dermed er HB Køge stadig på den forkerte side af nedrykningsstregen med et point op til Vendsyssel og tre point op til fredagens modstander.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Voldsom kritik
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Messi sætter ord på vildt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
STORT INTERVIEW