Superliga-jagt lider nyt knæk

FC Fredericia kom bagud efter to minutter og tabte 0-2 hjemme til Hillerød i 1. division.



FC Fredericia har fået en rædselsfuld start på foråret, og varer den ved, kigger holdet snart ind i at skulle spille sin 25. sæson i træk i 1. division.

Fredag aften led klubben sit tredje nederlag i lige så mange forsøg, da holdet fra fæstningsbyen hjemme på eget græs tabte med 0-2 til Hillerød, der til gengæld spillede sig ind i top-6.

Fredericia overvintrede ellers på andenpladsen med seks point ned til de nærmeste konkurrenter i oprykningsræset, men både Esbjerg og AC Horsens har mulighed for at komme på pointmæssig omgangshøjde, inden weekenden er ovre.

Midtbanespilleren Felix Winther endte som den helt store skurk i fredagens opgør, da han i to tilfælde forærede bolden væk på kanten af eget felt og blev straffet for det.

Winthers klovnerier begyndte efter blot to minutters spil. Her tabte han bolden i en yderst farlig situation, og få sekunder senere havde Monday Etim takket for gaven ved at sende bolden i mål.

Næsten det samme gjorde sig gældende et kvarter før tid, hvor Mathias Veltz takkede for Winthers uopmærksomhed og gjorde det til 2-0.

Imellem Hillerøds to scoringer havde Fredericia en del spil omkring Hillerøds felt, men formåede ikke for alvor at blive farlige i jagten på en udligning.

I den tunge ende af rækken delte B93 og HB Køge i porten fredag aften. Opgøret på Sundby Idrætspark endte 1-1. 

Dermed er HB Køge stadig på den forkerte side af nedrykningsstregen med et point op til Vendsyssel og tre point op til fredagens modstander.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kan sikre millioner til AGF

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked