LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): I dag kommer gennembruddet i Superligaen enten i teenageårene eller de tidligere 20’ere for mange spillere. Nogle skal dog stadig vente lidt længere.
Tag bare Jannich Storch i Lyngby.
Før 2024 var han noteret for én enkelt kamp i Danmarks bedste række. Det var for i FC Nordsjælland i efteråret 2011.
Men efter en årrække i divisionerne har den nu 31-årige målmand fået et gennembrud i Lyngby Boldklub. Han har spillet 19 kampe i 2024, heraf 12 i den indeværende sæson. To gange er han desuden kommet på Rundens Hold her hos Tipsbladet, så der er tale om et gennembrud for Jannich Storhch.
– Det har været hamrende fedt for at være helt ærlig, erkender Jannich Storch, da Tipsbladet møder ham efter en råkold træning på Lundtofte Boldklubs kunstgræsbane.
– Jeg havde måske ikke regnet med det (succesen, red.) i starten af året, men som det er gået, er det kommet mere og mere naturligt. Jeg er bare ekstremt glad for det og glæder mig til hver eneste kamp. Det er fedt, og jeg har ikke den der nervøsitet – det er bare glæde. Jeg glæder mig helt vildt til hver eneste kamp.
I sit første år, 2023, i Lyngby var Jannich Storch udelukkende reservemålmand til Mads Kikkenborg, men han opgav aldrig ambitionen om at blive førstemålmand.
– Det er klart, at da [Mads] Kikkenborg var her, havde han været god så længe, at det var svært at komme ind.
– Da han blev solgt til Anderlecht, så jeg, at der måske var en god mulighed for mig at komme ind. Det tog lige lidt længere tid, end jeg måske havde regnet med på det tidspunkt, men jeg kom så ind og var med til, at vi overlevede, og så har jeg fortsat. Det er jeg rigtig glad for, siger han.
Er også træner
I forbindelse med skiftet til Lyngby blev det annonceret, at Jannich Storch ville få “en kombineret rolle som målmand i Superliga-truppen og målmandstræner på akademiet”.
Nu når han er blevet starter, har hans hverdag ikke ændret sig. Han er stadig træner for nogle U14- og U15-spillere hos “De Kongeblå”.
– Jeg har en til to dage om ugen her, som også har været i forbindelse med den træneruddanelse, jeg har taget. Jeg synes, det er sjovt, og så længe det er sjovt, fortsætter jeg, siger Jannich Storch og tilføjer:
– Jeg har gjort det så længe nu, så det er bare normalt for mig nu. Det er god læring for mig i forhold til, hvad jeg gerne vil, når jeg er færdig med at spille. Der er mange spillere, der tror, at man bare hopper ud og træner, når man stopper. Der er meget mere i det. Bare fordi man selv har spillet, bliver man ikke nødvendigvis en dygtig træner. Man skal starte et sted, og det har jeg gjort på U14 og U15. Det er ren læring.
Lyngby Boldklub og Jannich Storch møder FC København søndag aften.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER