Superliga-keeper har trænertjans ved siden af

Jannich Storch er ikke kun målmand i Lyngby Boldklub.



LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): I dag kommer gennembruddet i Superligaen enten i teenageårene eller de tidligere 20’ere for mange spillere. Nogle skal dog stadig vente lidt længere.

Tag bare Jannich Storch i Lyngby.

Før 2024 var han noteret for én enkelt kamp i Danmarks bedste række. Det var for i FC Nordsjælland i efteråret 2011.

Men efter en årrække i divisionerne har den nu 31-årige målmand fået et gennembrud i Lyngby Boldklub. Han har spillet 19 kampe i 2024, heraf 12 i den indeværende sæson. To gange er han desuden kommet på Rundens Hold her hos Tipsbladet, så der er tale om et gennembrud for Jannich Storhch.  

– Det har været hamrende fedt for at være helt ærlig, erkender Jannich Storch, da Tipsbladet møder ham efter en råkold træning på Lundtofte Boldklubs kunstgræsbane.

– Jeg havde måske ikke regnet med det (succesen, red.) i starten af året, men som det er gået, er det kommet mere og mere naturligt. Jeg er bare ekstremt glad for det og glæder mig til hver eneste kamp. Det er fedt, og jeg har ikke den der nervøsitet – det er bare glæde. Jeg glæder mig helt vildt til hver eneste kamp.

I sit første år, 2023, i Lyngby var Jannich Storch udelukkende reservemålmand til Mads Kikkenborg, men han opgav aldrig ambitionen om at blive førstemålmand.  

– Det er klart, at da [Mads] Kikkenborg var her, havde han været god så længe, at det var svært at komme ind.

– Da han blev solgt til Anderlecht, så jeg, at der måske var en god mulighed for mig at komme ind. Det tog lige lidt længere tid, end jeg måske havde regnet med på det tidspunkt, men jeg kom så ind og var med til, at vi overlevede, og så har jeg fortsat. Det er jeg rigtig glad for, siger han.

Er også træner
I forbindelse med skiftet til Lyngby blev det annonceret, at Jannich Storch ville få “en kombineret rolle som målmand i Superliga-truppen og målmandstræner på akademiet”.

Nu når han er blevet starter, har hans hverdag ikke ændret sig. Han er stadig træner for nogle U14- og U15-spillere hos “De Kongeblå”.

– Jeg har en til to dage om ugen her, som også har været i forbindelse med den træneruddanelse, jeg har taget. Jeg synes, det er sjovt, og så længe det er sjovt, fortsætter jeg, siger Jannich Storch og tilføjer:

– Jeg har gjort det så længe nu, så det er bare normalt for mig nu. Det er god læring for mig i forhold til, hvad jeg gerne vil, når jeg er færdig med at spille. Der er mange spillere, der tror, at man bare hopper ud og træner, når man stopper. Der er meget mere i det. Bare fordi man selv har spillet, bliver man ikke nødvendigvis en dygtig træner. Man skal starte et sted, og det har jeg gjort på U14 og U15. Det er ren læring.

Lyngby Boldklub og Jannich Storch møder FC København søndag aften. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kræver flere hold i Superligaen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn