Superliga-supertalent: Kan nemt blive trecifret

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCN's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Læs om FC Nordsjællands spillerbudget og transfervindue i sommer her

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC Nordsjælland, der allerede står foran markante afgange i januar, når Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen tager til San Diego.

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren
Angriber
Sverige
23 år

Foto: Alamy

ANALYSE
Der er andre spillere, der ryger afsted for flere penge fra FC Nordsjælland, og det kunne såmænd sagtens være i 2025, for FC Nordsjælland har jo for vane at sælge mindst én spiller dyrt hvert år.

Men med et år tilbage på kontrakten kunne det godt være tid til en beslutning omkring Benjamin Nygren, der har haft en udmærket sæson men som så mange andre FCN-spillere før ham flyver under radaren, fordi der ikke er ret megen opmærksomhed i medierne omkring FCN.

FC Nordsjælland kan forlænge, hvis man kan blive enig med spilleren om det, og der er rigelig med penge i klubben og baglandet til, man bare kan lade ham skifte på fri transfer om et år eller for et småbeløb til sommer, som flere spillere har gjort de seneste år.

Men som ansvarlig forretning vil man selvfølgelig også gerne sælge, hvis man ellers mener, man kan få brikkerne til at passe samtidig med, at Tverskov og Ingvartsen stopper, og man selvfølgelig vil og skal i Top 6, når stillingen gøres op i slutningen af marts.

BOBLERE
Med FC Nordsjælland ved man aldrig – der kan pludselig være guldfeber blandt en række udenlandske klubber, der naturligvis holder grundigt øje med, om Sindre Walle Egeli er på vej til at blive den spiller, mange af os tror.

Så kan det nemt blive trecifret, og hvis I synes, det lyder skørt, skal I spørge FCN's økonomichef og Right To Dream, om det var skægt at skulle bogføre salgene af Ibrahim Osman, Ernest Nuamah og Conrad Harder.

Det kan også ske, at Daniel Svensson viser sig at være så attraktiv, at man må gøre noget, men timingen gør det oplagt at vente til et senere transfervindue end januar.





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

“Har set ham fra OB få karantæne”

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

‘Tæt på ren elendighed’

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Biereth og Dolberg bryder måltørke

– Den her sidder dybt i sjælen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Slut: FC København vinder intenst derby