Superliga-supertalent: Kan nemt blive trecifret

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCN's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Læs om FC Nordsjællands spillerbudget og transfervindue i sommer her

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC Nordsjælland, der allerede står foran markante afgange i januar, når Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen tager til San Diego.

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren
Angriber
Sverige
23 år

Foto: Alamy

ANALYSE
Der er andre spillere, der ryger afsted for flere penge fra FC Nordsjælland, og det kunne såmænd sagtens være i 2025, for FC Nordsjælland har jo for vane at sælge mindst én spiller dyrt hvert år.

Men med et år tilbage på kontrakten kunne det godt være tid til en beslutning omkring Benjamin Nygren, der har haft en udmærket sæson men som så mange andre FCN-spillere før ham flyver under radaren, fordi der ikke er ret megen opmærksomhed i medierne omkring FCN.

FC Nordsjælland kan forlænge, hvis man kan blive enig med spilleren om det, og der er rigelig med penge i klubben og baglandet til, man bare kan lade ham skifte på fri transfer om et år eller for et småbeløb til sommer, som flere spillere har gjort de seneste år.

Men som ansvarlig forretning vil man selvfølgelig også gerne sælge, hvis man ellers mener, man kan få brikkerne til at passe samtidig med, at Tverskov og Ingvartsen stopper, og man selvfølgelig vil og skal i Top 6, når stillingen gøres op i slutningen af marts.

BOBLERE
Med FC Nordsjælland ved man aldrig – der kan pludselig være guldfeber blandt en række udenlandske klubber, der naturligvis holder grundigt øje med, om Sindre Walle Egeli er på vej til at blive den spiller, mange af os tror.

Så kan det nemt blive trecifret, og hvis I synes, det lyder skørt, skal I spørge FCN's økonomichef og Right To Dream, om det var skægt at skulle bogføre salgene af Ibrahim Osman, Ernest Nuamah og Conrad Harder.

Det kan også ske, at Daniel Svensson viser sig at være så attraktiv, at man må gøre noget, men timingen gør det oplagt at vente til et senere transfervindue end januar.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’