Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.
Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.
Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.
Læs om FC Nordsjællands spillerbudget og transfervindue i sommer her
Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC Nordsjælland, der allerede står foran markante afgange i januar, når Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen tager til San Diego.
FC Nordsjælland
Benjamin Nygren
Angriber
Sverige
23 år
ANALYSE
Der er andre spillere, der ryger afsted for flere penge fra FC Nordsjælland, og det kunne såmænd sagtens være i 2025, for FC Nordsjælland har jo for vane at sælge mindst én spiller dyrt hvert år.
Men med et år tilbage på kontrakten kunne det godt være tid til en beslutning omkring Benjamin Nygren, der har haft en udmærket sæson men som så mange andre FCN-spillere før ham flyver under radaren, fordi der ikke er ret megen opmærksomhed i medierne omkring FCN.
FC Nordsjælland kan forlænge, hvis man kan blive enig med spilleren om det, og der er rigelig med penge i klubben og baglandet til, man bare kan lade ham skifte på fri transfer om et år eller for et småbeløb til sommer, som flere spillere har gjort de seneste år.
Men som ansvarlig forretning vil man selvfølgelig også gerne sælge, hvis man ellers mener, man kan få brikkerne til at passe samtidig med, at Tverskov og Ingvartsen stopper, og man selvfølgelig vil og skal i Top 6, når stillingen gøres op i slutningen af marts.
BOBLERE
Med FC Nordsjælland ved man aldrig – der kan pludselig være guldfeber blandt en række udenlandske klubber, der naturligvis holder grundigt øje med, om Sindre Walle Egeli er på vej til at blive den spiller, mange af os tror.
Så kan det nemt blive trecifret, og hvis I synes, det lyder skørt, skal I spørge FCN's økonomichef og Right To Dream, om det var skægt at skulle bogføre salgene af Ibrahim Osman, Ernest Nuamah og Conrad Harder.
Det kan også ske, at Daniel Svensson viser sig at være så attraktiv, at man må gøre noget, men timingen gør det oplagt at vente til et senere transfervindue end januar.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED