Superliga-supertalent: Kan nemt blive trecifret

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCN's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Læs om FC Nordsjællands spillerbudget og transfervindue i sommer her

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC Nordsjælland, der allerede står foran markante afgange i januar, når Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen tager til San Diego.

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren
Angriber
Sverige
23 år

Foto: Alamy

ANALYSE
Der er andre spillere, der ryger afsted for flere penge fra FC Nordsjælland, og det kunne såmænd sagtens være i 2025, for FC Nordsjælland har jo for vane at sælge mindst én spiller dyrt hvert år.

Men med et år tilbage på kontrakten kunne det godt være tid til en beslutning omkring Benjamin Nygren, der har haft en udmærket sæson men som så mange andre FCN-spillere før ham flyver under radaren, fordi der ikke er ret megen opmærksomhed i medierne omkring FCN.

FC Nordsjælland kan forlænge, hvis man kan blive enig med spilleren om det, og der er rigelig med penge i klubben og baglandet til, man bare kan lade ham skifte på fri transfer om et år eller for et småbeløb til sommer, som flere spillere har gjort de seneste år.

Men som ansvarlig forretning vil man selvfølgelig også gerne sælge, hvis man ellers mener, man kan få brikkerne til at passe samtidig med, at Tverskov og Ingvartsen stopper, og man selvfølgelig vil og skal i Top 6, når stillingen gøres op i slutningen af marts.

BOBLERE
Med FC Nordsjælland ved man aldrig – der kan pludselig være guldfeber blandt en række udenlandske klubber, der naturligvis holder grundigt øje med, om Sindre Walle Egeli er på vej til at blive den spiller, mange af os tror.

Så kan det nemt blive trecifret, og hvis I synes, det lyder skørt, skal I spørge FCN's økonomichef og Right To Dream, om det var skægt at skulle bogføre salgene af Ibrahim Osman, Ernest Nuamah og Conrad Harder.

Det kan også ske, at Daniel Svensson viser sig at være så attraktiv, at man må gøre noget, men timingen gør det oplagt at vente til et senere transfervindue end januar.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’