Superliga-supertalent: Kan nemt blive trecifret

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCN's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Læs om FC Nordsjællands spillerbudget og transfervindue i sommer her

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC Nordsjælland, der allerede står foran markante afgange i januar, når Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen tager til San Diego.

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren
Angriber
Sverige
23 år

Foto: Alamy

ANALYSE
Der er andre spillere, der ryger afsted for flere penge fra FC Nordsjælland, og det kunne såmænd sagtens være i 2025, for FC Nordsjælland har jo for vane at sælge mindst én spiller dyrt hvert år.

Men med et år tilbage på kontrakten kunne det godt være tid til en beslutning omkring Benjamin Nygren, der har haft en udmærket sæson men som så mange andre FCN-spillere før ham flyver under radaren, fordi der ikke er ret megen opmærksomhed i medierne omkring FCN.

FC Nordsjælland kan forlænge, hvis man kan blive enig med spilleren om det, og der er rigelig med penge i klubben og baglandet til, man bare kan lade ham skifte på fri transfer om et år eller for et småbeløb til sommer, som flere spillere har gjort de seneste år.

Men som ansvarlig forretning vil man selvfølgelig også gerne sælge, hvis man ellers mener, man kan få brikkerne til at passe samtidig med, at Tverskov og Ingvartsen stopper, og man selvfølgelig vil og skal i Top 6, når stillingen gøres op i slutningen af marts.

BOBLERE
Med FC Nordsjælland ved man aldrig – der kan pludselig være guldfeber blandt en række udenlandske klubber, der naturligvis holder grundigt øje med, om Sindre Walle Egeli er på vej til at blive den spiller, mange af os tror.

Så kan det nemt blive trecifret, og hvis I synes, det lyder skørt, skal I spørge FCN's økonomichef og Right To Dream, om det var skægt at skulle bogføre salgene af Ibrahim Osman, Ernest Nuamah og Conrad Harder.

Det kan også ske, at Daniel Svensson viser sig at være så attraktiv, at man må gøre noget, men timingen gør det oplagt at vente til et senere transfervindue end januar.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Crystal Palace vinder Conference League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Forhandler om Albert Grønbæk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

De kan være færdige i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Derfor kommer han IKKE til FC København

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klar til at gå shopamok

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil