Superliga-supertalent: Kan nemt blive trecifret

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCN's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Læs om FC Nordsjællands spillerbudget og transfervindue i sommer her

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC Nordsjælland, der allerede står foran markante afgange i januar, når Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen tager til San Diego.

FC Nordsjælland
Benjamin Nygren
Angriber
Sverige
23 år

Foto: Alamy

ANALYSE
Der er andre spillere, der ryger afsted for flere penge fra FC Nordsjælland, og det kunne såmænd sagtens være i 2025, for FC Nordsjælland har jo for vane at sælge mindst én spiller dyrt hvert år.

Men med et år tilbage på kontrakten kunne det godt være tid til en beslutning omkring Benjamin Nygren, der har haft en udmærket sæson men som så mange andre FCN-spillere før ham flyver under radaren, fordi der ikke er ret megen opmærksomhed i medierne omkring FCN.

FC Nordsjælland kan forlænge, hvis man kan blive enig med spilleren om det, og der er rigelig med penge i klubben og baglandet til, man bare kan lade ham skifte på fri transfer om et år eller for et småbeløb til sommer, som flere spillere har gjort de seneste år.

Men som ansvarlig forretning vil man selvfølgelig også gerne sælge, hvis man ellers mener, man kan få brikkerne til at passe samtidig med, at Tverskov og Ingvartsen stopper, og man selvfølgelig vil og skal i Top 6, når stillingen gøres op i slutningen af marts.

BOBLERE
Med FC Nordsjælland ved man aldrig – der kan pludselig være guldfeber blandt en række udenlandske klubber, der naturligvis holder grundigt øje med, om Sindre Walle Egeli er på vej til at blive den spiller, mange af os tror.

Så kan det nemt blive trecifret, og hvis I synes, det lyder skørt, skal I spørge FCN's økonomichef og Right To Dream, om det var skægt at skulle bogføre salgene af Ibrahim Osman, Ernest Nuamah og Conrad Harder.

Det kan også ske, at Daniel Svensson viser sig at være så attraktiv, at man må gøre noget, men timingen gør det oplagt at vente til et senere transfervindue end januar.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Mere aktivitet på vej i FC København

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyr dansk bomber til Everton?

Stor profil skifter til FC København

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er meget svært for Nørgaard

Store ord om Roony Bardghji

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis