Hvert år udgiver erhvervsmediet Forbes en liste over de rigeste klubejere i sportsverdenen.
Og i år er et dansk navn på den ikoniske liste – se den hele her.
Bestseller-ejer Anders Holch Povlsen, som via sit selskab Heartland købte FC Midtjylland i 2023, er placeret på plads nummer 17 på Forbes liste med en anslået formue på knap 84 milliarder danske kroner.
Forbes har lavet et par ændringer til deres liste, så den i år tæller 25 rigmænd mod 20 i 2023 og 2024. Det har altså givet plads til Anders Holch Povlsen, der dog kan spejde langt efter toppen af de rigeste sportsejere.
Steve Ballmer, der ejer NBA-holdet Los Angeles Clippers, indtager således førsteplads med en formue på 771 milliarder kroner.
Pengene kommer ikke fra hans ejerskab i Los Angeles Clippers, men fra hans aktieandele i Microsoft, som han var administrerende direktør for fra 2000-2014. Det er andet år i streg, at han topper listen.
Og generelt er flere basketball-ejere på listen.
Miriam Adelson ejer Dallas Mavericks med en formue på 210 milliarder kroner, som giver hende en tredjepladsen. Robert Gilbert, ejer af Cleveland Cavaliers, følger efter hende med en formue på 181 milliarder kroner.
På andenpladsen finder man ejer af NFL-holdet Denver Broncos, Rob Walton, med en anslået formue på knap 720 milliarder kroner.
Til næste år kan der dog ske forskydninger i toppen af listen, da Bernard Arnault, indehaver af LVMH (konglomerat af lukusvarer), kan overtage tronen fra Steve Ballmer. Hans formue lyder nemlig på over en billion ifølge Forbes.
Han købte mod slutningen af 2024 fodboldklubben Paris FC, men da de for nuværende er placeret i den næstbedste franske række, inkluderes de ikke på Forbes liste. Det er kun ejere af sportshold fra de bedste rækker, som er med.
Paris FC kæmper dog med om oprykning til Ligue 1, og sker det, vil Bernard Arnault være med, når Forbes næste år præsenterer sin pengestærke liste.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE