Svimlende formue – FCM-ejer på ikonisk liste

Erhvervsmagasinet Forbes har inkluderet FC Midtjyllands ejer, Anders Holch Povlsen, blandt verdens rigeste indehavere af sportshold.



Hvert år udgiver erhvervsmediet Forbes en liste over de rigeste klubejere i sportsverdenen.

Og i år er et dansk navn på den ikoniske liste – se den hele her.

Bestseller-ejer Anders Holch Povlsen, som via sit selskab Heartland købte FC Midtjylland i 2023, er placeret på plads nummer 17 på Forbes liste med en anslået formue på knap 84 milliarder danske kroner.

Forbes har lavet et par ændringer til deres liste, så den i år tæller 25 rigmænd mod 20 i 2023 og 2024. Det har altså givet plads til Anders Holch Povlsen, der dog kan spejde langt efter toppen af de rigeste sportsejere.

Steve Ballmer, der ejer NBA-holdet Los Angeles Clippers, indtager således førsteplads med en formue på 771 milliarder kroner.

Pengene kommer ikke fra hans ejerskab i Los Angeles Clippers, men fra hans aktieandele i Microsoft, som han var administrerende direktør for fra 2000-2014. Det er andet år i streg, at han topper listen.

Og generelt er flere basketball-ejere på listen.

Miriam Adelson ejer Dallas Mavericks med en formue på 210 milliarder kroner, som giver hende en tredjepladsen. Robert Gilbert, ejer af Cleveland Cavaliers, følger efter hende med en formue på 181 milliarder kroner.

På andenpladsen finder man ejer af NFL-holdet Denver Broncos, Rob Walton, med en anslået formue på knap 720 milliarder kroner.

Til næste år kan der dog ske forskydninger i toppen af listen, da Bernard Arnault, indehaver af LVMH (konglomerat af lukusvarer), kan overtage tronen fra Steve Ballmer. Hans formue lyder nemlig på over en billion ifølge Forbes.

Han købte mod slutningen af 2024 fodboldklubben Paris FC, men da de for nuværende er placeret i den næstbedste franske række, inkluderes de ikke på Forbes liste. Det er kun ejere af sportshold fra de bedste rækker, som er med.

Paris FC kæmper dog med om oprykning til Ligue 1, og sker det, vil Bernard Arnault være med, når Forbes næste år præsenterer sin pengestærke liste.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er prisen på Aral Simsir

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

FCK tjener millioner på ung stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

‘Det er et angreb på FCK’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK-direktør får job i West Ham

Laudrup stopper på TV 2

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Officielt: Højlund får ny stjernetræner