Svimlende formue – FCM-ejer på ikonisk liste

Erhvervsmagasinet Forbes har inkluderet FC Midtjyllands ejer, Anders Holch Povlsen, blandt verdens rigeste indehavere af sportshold.



Hvert år udgiver erhvervsmediet Forbes en liste over de rigeste klubejere i sportsverdenen.

Og i år er et dansk navn på den ikoniske liste – se den hele her.

Bestseller-ejer Anders Holch Povlsen, som via sit selskab Heartland købte FC Midtjylland i 2023, er placeret på plads nummer 17 på Forbes liste med en anslået formue på knap 84 milliarder danske kroner.

Forbes har lavet et par ændringer til deres liste, så den i år tæller 25 rigmænd mod 20 i 2023 og 2024. Det har altså givet plads til Anders Holch Povlsen, der dog kan spejde langt efter toppen af de rigeste sportsejere.

Steve Ballmer, der ejer NBA-holdet Los Angeles Clippers, indtager således førsteplads med en formue på 771 milliarder kroner.

Pengene kommer ikke fra hans ejerskab i Los Angeles Clippers, men fra hans aktieandele i Microsoft, som han var administrerende direktør for fra 2000-2014. Det er andet år i streg, at han topper listen.

Og generelt er flere basketball-ejere på listen.

Miriam Adelson ejer Dallas Mavericks med en formue på 210 milliarder kroner, som giver hende en tredjepladsen. Robert Gilbert, ejer af Cleveland Cavaliers, følger efter hende med en formue på 181 milliarder kroner.

På andenpladsen finder man ejer af NFL-holdet Denver Broncos, Rob Walton, med en anslået formue på knap 720 milliarder kroner.

Til næste år kan der dog ske forskydninger i toppen af listen, da Bernard Arnault, indehaver af LVMH (konglomerat af lukusvarer), kan overtage tronen fra Steve Ballmer. Hans formue lyder nemlig på over en billion ifølge Forbes.

Han købte mod slutningen af 2024 fodboldklubben Paris FC, men da de for nuværende er placeret i den næstbedste franske række, inkluderes de ikke på Forbes liste. Det er kun ejere af sportshold fra de bedste rækker, som er med.

Paris FC kæmper dog med om oprykning til Ligue 1, og sker det, vil Bernard Arnault være med, når Forbes næste år præsenterer sin pengestærke liste.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby henter Alexander Drexel

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis