AaB’s tidligere stjerne Lucas Andersen valgte for et år siden at kaste sig ud i et nyt eventyr, da han skiftede til QPR.
Det var den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, som hentede ham til England, og det har da også været med fin succes og mange minutter for nordjyden indtil videre.
Men med under et halvt år tilbage af kontrakten begynder han også at skulle forholde sig til, hvad der skal ske til sommer.
Her er Lucas Andersen rimelig klar i mælet – han vil blive i QPR.
– Jeg er glad, så længe jeg er her. Jeg og familien er meget glade for at være her og vil gerne fortsætte med at være en del af det her projekt. Heldigvis tager både agenter og klubben sig af det, så der sker mange ting, men vi tager det også, når tiden er den rette, siger han til South London Press.
30-årige Lucas Andersen har været ukampdygtig siden årsskiftet, og han anerkender, at kontraktforhandlinger går mere gnidningsfrit som skadesfri og med mulighed for at gøre sig gældende søndag efter søndag.
– Det hænger selvfølgelig sammen. Hvis du gør det godt på banen, er det som regel også nemmere at tage snakkene på kontoret. Jeg fokuserer på at komme tilbage fra min skade, og så kan vi forhåbentlig snart tage samtalen, siger Lucas Andersen.
Offensivspilleren fortæller desuden, at der ikke på nuværende tidspunkt har været dialog med QPR om fremtiden.
QPR skrev for nyligt på sin hjemmeside, at Lucas Andersen nærmer sig et comeback. Han har noteret sig for 22 ligakampe i denne sæson og scoret et mål, men har altså siddet ude i hele 2025.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT