Tæt på udløb: Lucas Andersen åbner op om fremtiden

Lucas Andersen er gået ind i sine sidste måneder af kontrakten med QPR, som han meget gerne vil blive i.



AaB’s tidligere stjerne Lucas Andersen valgte for et år siden at kaste sig ud i et nyt eventyr, da han skiftede til QPR.

Det var den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, som hentede ham til England, og det har da også været med fin succes og mange minutter for nordjyden indtil videre.

Men med under et halvt år tilbage af kontrakten begynder han også at skulle forholde sig til, hvad der skal ske til sommer.

Her er Lucas Andersen rimelig klar i mælet – han vil blive i QPR.

– Jeg er glad, så længe jeg er her. Jeg og familien er meget glade for at være her og vil gerne fortsætte med at være en del af det her projekt. Heldigvis tager både agenter og klubben sig af det, så der sker mange ting, men vi tager det også, når tiden er den rette, siger han til South London Press.

30-årige Lucas Andersen har været ukampdygtig siden årsskiftet, og han anerkender, at kontraktforhandlinger går mere gnidningsfrit som skadesfri og med mulighed for at gøre sig gældende søndag efter søndag.

– Det hænger selvfølgelig sammen. Hvis du gør det godt på banen, er det som regel også nemmere at tage snakkene på kontoret. Jeg fokuserer på at komme tilbage fra min skade, og så kan vi forhåbentlig snart tage samtalen, siger Lucas Andersen.

Offensivspilleren fortæller desuden, at der ikke på nuværende tidspunkt har været dialog med QPR om fremtiden.

QPR skrev for nyligt på sin hjemmeside, at Lucas Andersen nærmer sig et comeback. Han har noteret sig for 22 ligakampe i denne sæson og scoret et mål, men har altså siddet ude i hele 2025.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Frankrig – Spanien

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører kæmpe VM-chok

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM