AaB’s tidligere stjerne Lucas Andersen valgte for et år siden at kaste sig ud i et nyt eventyr, da han skiftede til QPR.
Det var den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, som hentede ham til England, og det har da også været med fin succes og mange minutter for nordjyden indtil videre.
Men med under et halvt år tilbage af kontrakten begynder han også at skulle forholde sig til, hvad der skal ske til sommer.
Her er Lucas Andersen rimelig klar i mælet – han vil blive i QPR.
– Jeg er glad, så længe jeg er her. Jeg og familien er meget glade for at være her og vil gerne fortsætte med at være en del af det her projekt. Heldigvis tager både agenter og klubben sig af det, så der sker mange ting, men vi tager det også, når tiden er den rette, siger han til South London Press.
30-årige Lucas Andersen har været ukampdygtig siden årsskiftet, og han anerkender, at kontraktforhandlinger går mere gnidningsfrit som skadesfri og med mulighed for at gøre sig gældende søndag efter søndag.
– Det hænger selvfølgelig sammen. Hvis du gør det godt på banen, er det som regel også nemmere at tage snakkene på kontoret. Jeg fokuserer på at komme tilbage fra min skade, og så kan vi forhåbentlig snart tage samtalen, siger Lucas Andersen.
Offensivspilleren fortæller desuden, at der ikke på nuværende tidspunkt har været dialog med QPR om fremtiden.
QPR skrev for nyligt på sin hjemmeside, at Lucas Andersen nærmer sig et comeback. Han har noteret sig for 22 ligakampe i denne sæson og scoret et mål, men har altså siddet ude i hele 2025.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
Schweiz sender Colombia ud af VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Medier jubler over USA’s nedtur
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED