Tæt på udløb: Lucas Andersen åbner op om fremtiden

Lucas Andersen er gået ind i sine sidste måneder af kontrakten med QPR, som han meget gerne vil blive i.



AaB’s tidligere stjerne Lucas Andersen valgte for et år siden at kaste sig ud i et nyt eventyr, da han skiftede til QPR.

Det var den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, som hentede ham til England, og det har da også været med fin succes og mange minutter for nordjyden indtil videre.

Men med under et halvt år tilbage af kontrakten begynder han også at skulle forholde sig til, hvad der skal ske til sommer.

Her er Lucas Andersen rimelig klar i mælet – han vil blive i QPR.

– Jeg er glad, så længe jeg er her. Jeg og familien er meget glade for at være her og vil gerne fortsætte med at være en del af det her projekt. Heldigvis tager både agenter og klubben sig af det, så der sker mange ting, men vi tager det også, når tiden er den rette, siger han til South London Press.

30-årige Lucas Andersen har været ukampdygtig siden årsskiftet, og han anerkender, at kontraktforhandlinger går mere gnidningsfrit som skadesfri og med mulighed for at gøre sig gældende søndag efter søndag.

– Det hænger selvfølgelig sammen. Hvis du gør det godt på banen, er det som regel også nemmere at tage snakkene på kontoret. Jeg fokuserer på at komme tilbage fra min skade, og så kan vi forhåbentlig snart tage samtalen, siger Lucas Andersen.

Offensivspilleren fortæller desuden, at der ikke på nuværende tidspunkt har været dialog med QPR om fremtiden.

QPR skrev for nyligt på sin hjemmeside, at Lucas Andersen nærmer sig et comeback. Han har noteret sig for 22 ligakampe i denne sæson og scoret et mål, men har altså siddet ude i hele 2025.







LIVE

TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

England – DR Congo

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Jonas Winds nye klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Belgien – Senegal

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende