Tæt på udløb: Lucas Andersen åbner op om fremtiden

Lucas Andersen er gået ind i sine sidste måneder af kontrakten med QPR, som han meget gerne vil blive i.



AaB’s tidligere stjerne Lucas Andersen valgte for et år siden at kaste sig ud i et nyt eventyr, da han skiftede til QPR.

Det var den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, som hentede ham til England, og det har da også været med fin succes og mange minutter for nordjyden indtil videre.

Men med under et halvt år tilbage af kontrakten begynder han også at skulle forholde sig til, hvad der skal ske til sommer.

Her er Lucas Andersen rimelig klar i mælet – han vil blive i QPR.

– Jeg er glad, så længe jeg er her. Jeg og familien er meget glade for at være her og vil gerne fortsætte med at være en del af det her projekt. Heldigvis tager både agenter og klubben sig af det, så der sker mange ting, men vi tager det også, når tiden er den rette, siger han til South London Press.

30-årige Lucas Andersen har været ukampdygtig siden årsskiftet, og han anerkender, at kontraktforhandlinger går mere gnidningsfrit som skadesfri og med mulighed for at gøre sig gældende søndag efter søndag.

– Det hænger selvfølgelig sammen. Hvis du gør det godt på banen, er det som regel også nemmere at tage snakkene på kontoret. Jeg fokuserer på at komme tilbage fra min skade, og så kan vi forhåbentlig snart tage samtalen, siger Lucas Andersen.

Offensivspilleren fortæller desuden, at der ikke på nuværende tidspunkt har været dialog med QPR om fremtiden.

QPR skrev for nyligt på sin hjemmeside, at Lucas Andersen nærmer sig et comeback. Han har noteret sig for 22 ligakampe i denne sæson og scoret et mål, men har altså siddet ude i hele 2025.






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er 16.-delsfinalerne til VM

USA – Bosnien-Hercegovina