I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.
– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.
Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.
– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.
Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE