Taz overvejer at komme hjem

Jacob “Taz” Sørensen overvejer at komme hjem til vinter. Til dem tid har han været femethalvt år i norsk fodbold.



I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.

– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.

Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.

– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.

Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

England sprudlede i underholdende målfest

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner død af kræft

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning