I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.
– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.
Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.
– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.
Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.
LIVE
LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT