Taz overvejer at komme hjem

Jacob “Taz” Sørensen overvejer at komme hjem til vinter. Til dem tid har han været femethalvt år i norsk fodbold.



I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.

– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.

Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.

– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.

Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

OB – Sønderjyske

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul