I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.
– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.
Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.
– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.
Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT