I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.
– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.
Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.
– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.
Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TIPSBLADETS DOM