I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.
– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.
Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.
– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.
Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Afslører Brøndbys transferplaner
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADET SPECIAL