Taz overvejer at komme hjem

Jacob “Taz” Sørensen overvejer at komme hjem til vinter. Til dem tid har han været femethalvt år i norsk fodbold.



I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.

– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.

Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.

– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.

Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Messi moses af spansk mur

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Messi sætter ord på vildt drama

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham