Taz overvejer at komme hjem

Jacob “Taz” Sørensen overvejer at komme hjem til vinter. Til dem tid har han været femethalvt år i norsk fodbold.



I sommeren 2006 forlod Jacob Sørensen dansk fodbold og skrev kontrakt med Odd Grenland i den norske Tippeliga. Siden skiftede han til Haugesund, som han repræsenterer i dag. Til nytår udløber kontrakten med den norske klub, og Sørensen har meddelt klubben, at han overvejer sine muligheder.

– Det kunne sagtens være tidspunktet at vende snuden hjem til Danmark, og det har jeg også fortalt klubben. Men jeg ved ikke helt. Jeg har det jo også godt her og kan måske blive fristet af at forlænge. Vi er ikke gået igang med egentlige forhandlinger. Det tager vi eventuelt på et senere tidspunkt, siger han til tipsbladet.dk.

Sørensen fik tilnavnet “Taz” efter den lynhurtige tasmanske djævel fra den animerede tegenseire Looney Tunes. Og det var hurtigheden på kanten, han skabte sig et navn på i Danmark. Først i AaB og siden på en lejeaftale i SønderjyskE. Efter snart femethalvt år i Norge erkender “Taz” dog, at han kan være lidt glemt i de danske klubbers bevidsthed.

– Jeg har nok et lidt bedre navn heroppe i Norge, og det kan meget vel være, at jeg er lidt glemt hjemme i Danmark. Jeg har da heller ikke fået nogen tilbud om at vende hjem, men det kommer forhåbentlig, hvis det er det, jeg beslutter mig for. Og jeg ved da også, at alle Superliga-klubber har godt styr på den norske liga, så mon ikke også de stadig kan huske, hvem jeg er, siger han.

Jacob “Taz” Sørensen har tidligere haft selskab af landsmændene Allan Olesen og Martin Christensen i Haugesund. Olesen spiller nu i Mariehamn i Finland, mens Christensen – også kaldet “Polle” – for nylig skrev kontrakt med HB Køge, efter han spillede for dem som amatør i foråret.





LIVE

TransferLIVE: ‘Handlen lukkes’ – dansker skifter

Voldsom kritik af FIFAs planer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Jagter dansk landsholdsspiller

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Det vil være en skandale’

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Sætter klar målsætning

Har budt en milliard

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Superliga-retur?

Diant Ramaj skal videre

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Han kan blive det næste store Superliga-salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Han er ny landstræner for Italien

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’