Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rasmus Thelander står uden kontrakt og holder døren åben for både Danmark og udlandet.



For et år siden rykkede Rasmus Thelander udenlands for tredje gang i karrieren, da han skiftede fra Lyngby Boldklub til Omonia Aradippou på Cypern.

Nu er han tilbage i Danmark på ferie efter en veloverstået sæson med den cypriotiske klub. Og måske bliver opholdet længere end blot en sommerferie på dansk jord.

I den forgangne weekend, nærmere bestemt den 31. maj, udløb Rasmus Thelanders kontrakt med Omonia Aradippou. Derfor skal den rutinerede forsvarsspiller i løbet af sommeren have afklaret sin fremtid.

– Jeg holder alle muligheder åbne – både i Danmark og i udlandet. Det har været et positivt år, hvor jeg har spillet stort set alle kampe. Lige nu nyder jeg ferien sammen med familien og ser, hvad der sker, siger Rasmus Thelander til Tipsbladet.

Efter et godt år i den bedste cypriotiske række er Thelander blevet tilbudt en kontraktforlængelse og har samtidig modtaget interesse fra flere andre klubber i ligaen. Alligevel ønsker han at afsøge sine muligheder.

– Jeg holder alle muligheder åbne og lukker heller ikke døren for klubber i Danmark, fortæller Rasmus Thelander.

Godt år i Cypern

Den tidligere Superliga-profil fra AaB, Silkeborg IF og Lyngby Boldklub oplever allerede interesse efter en stærk sæson på Cypern.

Her spillede han under Marinos Satsias, der er en legende i APOEL, og han startede inde samt spillede fuld tid i stort set samtlige kampe. Det blev også til to mål og en enkelt assist. Derfor er den 34-årige forsvarsspiller godt tilfreds med sæsonen.

– Jeg synes, at jeg personligt har haft et godt år sammen med holdet. Vi var en mindre klub i den bedste række, hvor succeskriteriet var at overleve, og det klarede vi over al forventning. Vi var tæt på at komme i top seks og endte midt i tabellen.

– Samtidig spillede jeg næsten samtlige minutter, bortset fra en enkelt karantæne, så generelt har det bare været et godt år, siger Rasmus Thelander og fortsætter:

– Ligaen er ret opdelt, hvor der er fem-seks store og stærke hold, som dominerer. Der er også flere prominente navne i ligaen, blandt andet Stevan Jovetić, der tidligere har spillet for Manchester City, Inter og Monaco, hos Omonia, samt David Luiz, der er tidligere PSG-, Chelsea- og Arsenal-spiller, hos Pafos.

Rasmus Thelander, 34 år, har som nævnt tidligere spillet for AaB, Silkeborg IF og Lyngby Boldklub i Superligaen, hvor det samlet er blevet til 158 kampe. I udlandet har han repræsenteret Panathinaikos, FC Zürich, Vitesse, Ferencváros og senest Omonia Aradippou.







LIVE

TransferLIVE: På plads i ny klub

Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil

Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Dansker talte med Højlund inden transfer

Afsløring: Rosenborg køber historisk dyr Chiakha

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev BIF-profil taget ud

Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Thomas Nørgaard: ’Han har et kæmpestort hjerte’

Meldt tæt på FCK – stjerne præsenteret i ny klub

De køber rettighederne til FCK-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekymrende, Brøndby – men nøj, han er for vild!

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.

Frøkjær var rasende: ‘Det er jo åndssvagt!’

Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’

Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK

AGF snydt for ny profil

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’

Afsløring: Silkeborg køber Maël de Gevigney 

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Fremhæver Chiakha: Det er han ekstremt dygtig til



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt uenig med Luis Binks: ‘Vildt at gøre’

Superligaklub scorer millioner på dansk transfer