Den tidligere Arsenal- og Frankrig-angriber Thierry Henry fortæller, at han lukker ned for sine sociale medier på grund af racisme og chikane på tværs af diverse platforme.
Den 43-årige franskmand lagde en besked ud til sine i alt 2,3 millioner følgere på Twitter fredag, hvor han skrev at problemet var “for giftigt til at ignorere”.
Han fortalte desuden, at han ikke ville vende tilbage til de sociale medier, før virksomhederne “har reguleret deres platforme med samme kraft og vildskab, som de i besidder, når man overtræder deres rettigheder.
Opslaget var samtidig et ønske om handling.
– Det er alt for nemt at lave en konto og bruge den til at chikanere og mobbe andre uden konsekvenser og stadig forblive anonym.
– Den mængde af racisme, chikane og dertilhørende mentale tortur mod individer er for giftigt til at ignorere, lyder det fra franskmanden i opslaget herunder.
Hi Guys
— Thierry Henry (@ThierryHenry) March 26, 2021
From tomorrow morning I will be removing myself from social media until the people in power are able to regulate their platforms with the same vigour and ferocity that they currently do when you infringe copyright…. pic.twitter.com/gXSObqo4xg
Henry vandt to Premier League-titler med Arsenal, hvor han spillede i perioden 1999 til 2007. I september sidste år åbnede han op om den racisme, som han var udsat for som spiller for Arsenal og Frankrig.
– Vi skal gøre de her mennesker opmærksomme på, at vi lider. Nok er nok. Når vi spoler frem til nu, så er vi ikke kommet videre, lød det dengang.
Fredag havde Henry fået nok:
– Indtil der sker ændringer, så er mine konti på tværs af alle sociale platforme lukket ned. Jeg håber, der sker noget snart.
Twitter oplyser ifølge BBC, at de støtter op om “Kick it Out’s” initiativ til at komme onlinehad til livs, og at de ser frem til at diskutere og finde løsninger med deres fodboldpartnere.
Instagram, der er ejet af Facebook, oplyser, at de i perioden mellem oktober og december sidste år fjernede 6,6 millioner hadytringer, og at de er “klar til at gøre endnu mere, når de bliver gjort opmærksomme på, at der er folk, der bryder reglerne for brugen af den indbyggede beskedtjeneste.
– Vi fortsætter dette arbejde, og vi ved, at problemerne er større end os, derfor arbejder vi med andre for at ændre adfærden på de sociale medier via handlinger og oplysninger.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
Belgien – Senegal
England – DR Congo
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
