Thomas Gravesen revser FCK-spiller: ‘Dårlig stil’

Viaplay-ekspert Thomas Gravesen var efter FC Københavns 1-1-kamp mod Sønderjyske klar med en kritik af hjemmeholdets Marcos Lopez.



Spillemæssigt fungerede det slet ikke for FC København, da ‘Løverne’ søndag måtte nøjes med 1-1 mod oprykkerne fra Sønderjyske i Parken.

Og efter pointdelingen var det ikke kun det spillemæssige hos FCK, som Thomas Gravesen kritiserede, da Viaplay-eksperten analyserede kampen.

Den tidligere Real Madrid-spiller var nemlig slet ikke begejstret for en sekvens i kampen, hvor FC Københavns venstre back Marcos Lopez tog sig til ansigtet efter en situation, hvor peruvianeren tilsyneladende blev ramt på skulderen i en duel.

Marcos Lopez kom for et par uger siden i fokus for en episode, hvor han filmede på spektakulær vis mod FC Midtjylland, og ifølge Thomas Gravesen skal forsvarsspilleren nu lægge den slags optrin på hylden.

– Jeg ser bestemt, at han smider sig igen. Det er tydeligt at se, at Lopez en gang mere, selvom han har fået at vide af sin cheftræner ‘det her er ikke er kulturen i Danmark, det er ikke sådan vi agerer i sådan en situation i Danmark’… ja, han bliver ramt en lille smule på skulderen, hovedet bevæger sig en lille smule, men begge hænder op foran ansigtet for ligesom at vise ‘jeg har fået en på hovedet’. Det er dårlig stil, lød dommen fra ‘Graver’.

Thomas Gravesens kollega Kenneth Emil Petersen var omvendt mindre kritisk og slog fast, at Marcos Lopez kommer fra en anden kultur, og at peruvianeren ikke decideret smed sig i situationen.

Filmede Marcos Lopez i situationen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Hylder kæmpe FCM-transfer

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er danskers millionløn i Lazio

Tager kontakt om Kamil Grabara 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Toptræner hylder Danmark og FC København

Fredberg henter italiensk legende

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob