Thomas Gravesen revser FCK-spiller: ‘Dårlig stil’

Viaplay-ekspert Thomas Gravesen var efter FC Københavns 1-1-kamp mod Sønderjyske klar med en kritik af hjemmeholdets Marcos Lopez.



Spillemæssigt fungerede det slet ikke for FC København, da ‘Løverne’ søndag måtte nøjes med 1-1 mod oprykkerne fra Sønderjyske i Parken.

Og efter pointdelingen var det ikke kun det spillemæssige hos FCK, som Thomas Gravesen kritiserede, da Viaplay-eksperten analyserede kampen.

Den tidligere Real Madrid-spiller var nemlig slet ikke begejstret for en sekvens i kampen, hvor FC Københavns venstre back Marcos Lopez tog sig til ansigtet efter en situation, hvor peruvianeren tilsyneladende blev ramt på skulderen i en duel.

Marcos Lopez kom for et par uger siden i fokus for en episode, hvor han filmede på spektakulær vis mod FC Midtjylland, og ifølge Thomas Gravesen skal forsvarsspilleren nu lægge den slags optrin på hylden.

– Jeg ser bestemt, at han smider sig igen. Det er tydeligt at se, at Lopez en gang mere, selvom han har fået at vide af sin cheftræner ‘det her er ikke er kulturen i Danmark, det er ikke sådan vi agerer i sådan en situation i Danmark’… ja, han bliver ramt en lille smule på skulderen, hovedet bevæger sig en lille smule, men begge hænder op foran ansigtet for ligesom at vise ‘jeg har fået en på hovedet’. Det er dårlig stil, lød dommen fra ‘Graver’.

Thomas Gravesens kollega Kenneth Emil Petersen var omvendt mindre kritisk og slog fast, at Marcos Lopez kommer fra en anden kultur, og at peruvianeren ikke decideret smed sig i situationen.

Filmede Marcos Lopez i situationen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Det er ufatteligt imponerende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Transferbombe i Manchester United

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’