Thomas Gravesen revser FCK-spiller: ‘Dårlig stil’

Viaplay-ekspert Thomas Gravesen var efter FC Københavns 1-1-kamp mod Sønderjyske klar med en kritik af hjemmeholdets Marcos Lopez.



Spillemæssigt fungerede det slet ikke for FC København, da ‘Løverne’ søndag måtte nøjes med 1-1 mod oprykkerne fra Sønderjyske i Parken.

Og efter pointdelingen var det ikke kun det spillemæssige hos FCK, som Thomas Gravesen kritiserede, da Viaplay-eksperten analyserede kampen.

Den tidligere Real Madrid-spiller var nemlig slet ikke begejstret for en sekvens i kampen, hvor FC Københavns venstre back Marcos Lopez tog sig til ansigtet efter en situation, hvor peruvianeren tilsyneladende blev ramt på skulderen i en duel.

Marcos Lopez kom for et par uger siden i fokus for en episode, hvor han filmede på spektakulær vis mod FC Midtjylland, og ifølge Thomas Gravesen skal forsvarsspilleren nu lægge den slags optrin på hylden.

– Jeg ser bestemt, at han smider sig igen. Det er tydeligt at se, at Lopez en gang mere, selvom han har fået at vide af sin cheftræner ‘det her er ikke er kulturen i Danmark, det er ikke sådan vi agerer i sådan en situation i Danmark’… ja, han bliver ramt en lille smule på skulderen, hovedet bevæger sig en lille smule, men begge hænder op foran ansigtet for ligesom at vise ‘jeg har fået en på hovedet’. Det er dårlig stil, lød dommen fra ‘Graver’.

Thomas Gravesens kollega Kenneth Emil Petersen var omvendt mindre kritisk og slog fast, at Marcos Lopez kommer fra en anden kultur, og at peruvianeren ikke decideret smed sig i situationen.

Filmede Marcos Lopez i situationen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Jürgen Klopp revser stjerne

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Marcondes afviser tilbud, men…

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Uruguay – Kap Verde

Interessant melding om VM-profil

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Heroisk målmand sikrer point til Curacao