Tidl. BIF-angriber skifter til karrierens 14. klub

Oke Akpoveta, der har en fortid i Brøndby IF, skifter til maltesisk fodbold.



Warri Wolves FC. Brøndby IF. Ravan Baku. Brønshøj Boldklub. Lyngby Boldklub. IK Frej Täby. Dalkurd FF. Helsingborgs IF. AFC Eskilstuna. FK Sabail. Norrby IF. Kokkolan Pallo-Veikot. Og Höganäs.

Oke Akpoveta har allerede været forbi hele 13 klubber i sin karriere, og snart kan den tidligere Brøndby IF-angriber skrive endnu en klub på cv’et.

Snart bliver 30-årige Akpoveta nemlig præsenteret i den maltesiske klub Valletta FC, skriver Times of Malta.

Det er ellers ikke længe siden, at Oke Akpoveta senest skiftede klub. Tilbage i april skiftede han til Höganäs i den fjerdebedste svenske række, hvor han spillede gratis for at få spilletid. Dengang fortalte han til Tipsbladet, at han stadig har ambitioner om at spille topfodbold, og at det kunne blive i Sverige, hvor han har spillet størstedelen af sin karriere.

– Der findes ingen klubber i Sverige, som ikke kender Oke Akpoveta. Jeg har haft en god tid i Sverige, så hvis jeg ikke finder en svensk klub, kan det kun skyldes, at de ikke har pengene til at skrive kontrakt med mig, eller at de måske vil satse på en yngre spiller. Det kan jeg ikke gøre så meget ved. Men jeg giver ikke op. Jeg er kun 30 år, lød det fra angriberen dengang.

I Malta skal Oke Akpoveta nu tørne ud for en klub, der historisk har været med i toppen af ligaen. Valletta FC har således vundet syv mesterskaber siden 2009, men de seneste to sæsoner har budt på skuffende resultater. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

David Nielsen er stensikker

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Brasiliansk boost før Norge

Storklub forhørte sig på FCK-boss