Warri Wolves FC. Brøndby IF. Ravan Baku. Brønshøj Boldklub. Lyngby Boldklub. IK Frej Täby. Dalkurd FF. Helsingborgs IF. AFC Eskilstuna. FK Sabail. Norrby IF. Kokkolan Pallo-Veikot. Og Höganäs.
Oke Akpoveta har allerede været forbi hele 13 klubber i sin karriere, og snart kan den tidligere Brøndby IF-angriber skrive endnu en klub på cv’et.
Snart bliver 30-årige Akpoveta nemlig præsenteret i den maltesiske klub Valletta FC, skriver Times of Malta.
Det er ellers ikke længe siden, at Oke Akpoveta senest skiftede klub. Tilbage i april skiftede han til Höganäs i den fjerdebedste svenske række, hvor han spillede gratis for at få spilletid. Dengang fortalte han til Tipsbladet, at han stadig har ambitioner om at spille topfodbold, og at det kunne blive i Sverige, hvor han har spillet størstedelen af sin karriere.
– Der findes ingen klubber i Sverige, som ikke kender Oke Akpoveta. Jeg har haft en god tid i Sverige, så hvis jeg ikke finder en svensk klub, kan det kun skyldes, at de ikke har pengene til at skrive kontrakt med mig, eller at de måske vil satse på en yngre spiller. Det kan jeg ikke gøre så meget ved. Men jeg giver ikke op. Jeg er kun 30 år, lød det fra angriberen dengang.
I Malta skal Oke Akpoveta nu tørne ud for en klub, der historisk har været med i toppen af ligaen. Valletta FC har således vundet syv mesterskaber siden 2009, men de seneste to sæsoner har budt på skuffende resultater.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
