Aalesund havde en regulær møgsæson i Norge.
Klubben rykkede ud af landets bedste række, vandt blot fem kampe og Sten Grytebust indkasserede hele 70 kasser, hvilket med afstand var flest af alle målmænd i Eliteserien.
Alligevel var den tidligere OB- og FC København-keeper det største lyspunkt for Aalesund, og torsdag blev Sten Grytebust kåret som Årets Spiller af lokalavisen Sunnmørsposten, der dækker Aalesund tæt.
Nu kan 34-årige Sten Grytebust se frem til at skulle spille på anden klasse i norsk fodbold, hvis han vel at mærke bliver i Aalesund. Kontrakten udløber ved udgangen af december, og målmanden er lige nu i tænkeboks.
– Det handler lidt om økonomien, min rolle, fremtiden og hvordan satsningen her (i Aalesund, red.) bliver. Det må jeg veje op imod mine øvrige muligheder, men jeg vil ikke udelukke at blive i Aalesund, siger Sten Grytebust til den norske avis.
Sten Grytebust må formentlig indstille sig på at gå en del ned i løn i 2024, uanset om han bliver i Aalesund eller ej. I Norge er det offentligt tilgængeligt, hvor meget man tjener, og den tidligere FC København-målmand er Aalesunds med afstand bedst betalte spiller. I 2022 tjente han 3,2 millioner kroner – en lille del af indtægten stammede imidlertid fra opholdet i FCK, som sluttede i februar sidste år.
Den norske målmand har en fortid i både OB og FC København, og han var i flere sæsoner én af Superligaens bedste målmænd. I både 2017 og 2018 vandt Sten Grytebust Tipsbladet-prisen Det Gyldne Bur, som gives til Årets Målmand i dansk fodbold.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
NYHEDER
