Aalesund havde en regulær møgsæson i Norge.
Klubben rykkede ud af landets bedste række, vandt blot fem kampe og Sten Grytebust indkasserede hele 70 kasser, hvilket med afstand var flest af alle målmænd i Eliteserien.
Alligevel var den tidligere OB- og FC København-keeper det største lyspunkt for Aalesund, og torsdag blev Sten Grytebust kåret som Årets Spiller af lokalavisen Sunnmørsposten, der dækker Aalesund tæt.
Nu kan 34-årige Sten Grytebust se frem til at skulle spille på anden klasse i norsk fodbold, hvis han vel at mærke bliver i Aalesund. Kontrakten udløber ved udgangen af december, og målmanden er lige nu i tænkeboks.
– Det handler lidt om økonomien, min rolle, fremtiden og hvordan satsningen her (i Aalesund, red.) bliver. Det må jeg veje op imod mine øvrige muligheder, men jeg vil ikke udelukke at blive i Aalesund, siger Sten Grytebust til den norske avis.
Sten Grytebust må formentlig indstille sig på at gå en del ned i løn i 2024, uanset om han bliver i Aalesund eller ej. I Norge er det offentligt tilgængeligt, hvor meget man tjener, og den tidligere FC København-målmand er Aalesunds med afstand bedst betalte spiller. I 2022 tjente han 3,2 millioner kroner – en lille del af indtægten stammede imidlertid fra opholdet i FCK, som sluttede i februar sidste år.
Den norske målmand har en fortid i både OB og FC København, og han var i flere sæsoner én af Superligaens bedste målmænd. I både 2017 og 2018 vandt Sten Grytebust Tipsbladet-prisen Det Gyldne Bur, som gives til Årets Målmand i dansk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
INTERVIEW
