Tidl. FCK-spiller overvejer exit: Her er hans løn

Den tidligere Superliga-profil Sten Grytebust kan stå foran et klubskifte, som formentlig vil betyde, at han må indstille sig på at gå ned i løn.



Aalesund havde en regulær møgsæson i Norge.

Klubben rykkede ud af landets bedste række, vandt blot fem kampe og Sten Grytebust indkasserede hele 70 kasser, hvilket med afstand var flest af alle målmænd i Eliteserien.

Alligevel var den tidligere OB- og FC København-keeper det største lyspunkt for Aalesund, og torsdag blev Sten Grytebust kåret som Årets Spiller af lokalavisen Sunnmørsposten, der dækker Aalesund tæt.

Nu kan 34-årige Sten Grytebust se frem til at skulle spille på anden klasse i norsk fodbold, hvis han vel at mærke bliver i Aalesund. Kontrakten udløber ved udgangen af december, og målmanden er lige nu i tænkeboks.

– Det handler lidt om økonomien, min rolle, fremtiden og hvordan satsningen her (i Aalesund, red.) bliver. Det må jeg veje op imod mine øvrige muligheder, men jeg vil ikke udelukke at blive i Aalesund, siger Sten Grytebust til den norske avis.

Sten Grytebust må formentlig indstille sig på at gå en del ned i løn i 2024, uanset om han bliver i Aalesund eller ej. I Norge er det offentligt tilgængeligt, hvor meget man tjener, og den tidligere FC København-målmand er Aalesunds med afstand bedst betalte spiller. I 2022 tjente han 3,2 millioner kroner – en lille del af indtægten stammede imidlertid fra opholdet i FCK, som sluttede i februar sidste år.

Den norske målmand har en fortid i både OB og FC København, og han var i flere sæsoner én af Superligaens bedste målmænd. I både 2017 og 2018 vandt Sten Grytebust Tipsbladet-prisen Det Gyldne Bur, som gives til Årets Målmand i dansk fodbold.  





Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’




LIVE

LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-komet overgår flere monstersalg