Med jævne mellemrum hører man om, at en professionel fodboldspiller træder frem og erkender, at han er ludoman. Fodboldspillere tjener så mange penge, at nogle ikke kan modstå fristelsen om at spille om store beløb. Her hjemme står den efterhånden meget gamle sag om Jimmy Nielsen og David Nielsen, der lukkede en kiosk i Aalborg på grund af spillegæld, stadig klart i erindringen, og i England er det en offentlig hemmelighed, at Michael Owen ligeledes gambler mange af sine millioner væk.
Og nu er endnu en profil gået til bekendelse. Det drejer sig om Michael Chopra, der lige nu spiller i Ipswich men tidligere har repræsenteret Newcastle og Sunderland. Han har ligeledes spillet for samtlige ungdomslandshold i England.
– Jeg har nok tabt et sted imellem 13 og 17 millioner kroner på grund af spil, fortæller Michael Chopra til Skysports og fortsætter:
– Det første bet, man foretager, er det værste. Og i takt med at jeg har tjent flere og flere penge, er mit spilleforbrug steget tilsvarende. På et tidspunkt spillede jeg for 170.000 kroner om dagen. Når jeg trådte ind på banen, var jeg fuldt fokuseret på fodbolden, men så snart jeg kom ned i omklædningsrummet efter kampen, tjekkede jeg min mobil for at se, om jeg havde vundet.
– Jeg blev nødt til at spille, selv om jeg var skadet, for det gjorde, at jeg fik mine bonusser. Og jeg behøvede dem for at betale min gæld. I min første sæson for Cardiff havde jeg en gæld med mig fra Newcastle, og senere var jeg nødt til at forlade Cardiff for at kunne betale den gæld, fortæller Michael Chopra.
I dag er angriberen ude af ludomaniens fangearme, og alt hans fokus er på at hjælpe til med at sikre Ipswich oprykning til Premier League.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
LIVE: FCK smider sejren
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
MEDIE