Med jævne mellemrum hører man om, at en professionel fodboldspiller træder frem og erkender, at han er ludoman. Fodboldspillere tjener så mange penge, at nogle ikke kan modstå fristelsen om at spille om store beløb. Her hjemme står den efterhånden meget gamle sag om Jimmy Nielsen og David Nielsen, der lukkede en kiosk i Aalborg på grund af spillegæld, stadig klart i erindringen, og i England er det en offentlig hemmelighed, at Michael Owen ligeledes gambler mange af sine millioner væk.
Og nu er endnu en profil gået til bekendelse. Det drejer sig om Michael Chopra, der lige nu spiller i Ipswich men tidligere har repræsenteret Newcastle og Sunderland. Han har ligeledes spillet for samtlige ungdomslandshold i England.
– Jeg har nok tabt et sted imellem 13 og 17 millioner kroner på grund af spil, fortæller Michael Chopra til Skysports og fortsætter:
– Det første bet, man foretager, er det værste. Og i takt med at jeg har tjent flere og flere penge, er mit spilleforbrug steget tilsvarende. På et tidspunkt spillede jeg for 170.000 kroner om dagen. Når jeg trådte ind på banen, var jeg fuldt fokuseret på fodbolden, men så snart jeg kom ned i omklædningsrummet efter kampen, tjekkede jeg min mobil for at se, om jeg havde vundet.
– Jeg blev nødt til at spille, selv om jeg var skadet, for det gjorde, at jeg fik mine bonusser. Og jeg behøvede dem for at betale min gæld. I min første sæson for Cardiff havde jeg en gæld med mig fra Newcastle, og senere var jeg nødt til at forlade Cardiff for at kunne betale den gæld, fortæller Michael Chopra.
I dag er angriberen ude af ludomaniens fangearme, og alt hans fokus er på at hjælpe til med at sikre Ipswich oprykning til Premier League.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Nu taler Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE