Tidligere AGF-profil smidt ud: ‘Nok er nok!’

Mustafa Amini har hevet den australske klub Perth Glory i retten i en bitter strid. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere AGF-profil, at han har fået nok.



Mustafa Amini.

Det ringer nok en klokke hos de fleste AGF-fans, da australieren tryllebandt Aarhus-klubben med sit krøllede hår og gode spil på banen.

Han forlod dansk fodbold i januar 2021, og i efteråret var han en del af australske Perth Glory i den bedste række.

I slutningen af december kom det dog frem, at klubben havde valgt at ophæve med den tidligere AGF’er, og det er der kommet en større sag ud.

I et interview med Tipsbladet fortæller 31-årige Amini, at han har hevet den australske klub i retten for uretmæssig opsigelse af kontrakten.

– Jeg er faktisk stadig på kontrakt hos Perth Glory lovmæssigt, men jeg er blevet smidt ud af klubben. Jeg skal i retten, da jeg har sagsøgt dem. Mens det står på, kan jeg ikke skrive under med andre klubber, da jeg stadig lovmæssigt er på kontrakt i Perth Glory, siger Mustafa Amini.

Hvor mange penge drejer det sig om?

– Jeg tror ikke, at jeg kan fortælle dig det. De har revet min kontrakt over, og det må de ikke.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Frustreret

Den tidligere Superliga-profil fortæller, at han er ked af, at det er kommet så langt ud med klubben.

– Jeg er selvfølgelig frustreret. Det er mit liv og mt job, så jeg tror ikke, at man bare kan smide folk ud i andre brancher og rive deres kontrakter over. Det er derfor, at jeg er gået sammen med Spillerforeningen i Australien, og vi har sagt: ‘Nok er nok’.

– Jeg havde en kontrakt til juni 2025, men klubben gjorde det. Jeg føler næsten, at min kontrakt er på en serviet, og man kan bare rive den over og sige: ‘Vi ses senere’. Spillerforeningen i Australien hjælper mig meget. Jeg holder mig i gang med egne fysiske trænere.

– Jeg er sikker på, at alting vil komme ud under retssagen, så jeg kan ikke fortælle meget om selve sagen, men vi skal i retten, da jeg har sagsøgt dem. Der kommer forhåbentlig en afklaring inden for de næste tre dage.

Grundet en knæskade har Amini slet ikke spillet kampe siden sommeren 2024.

– Jeg kom ind til pre-season i juli på 100 procent, og så fik jeg en ankeloperation. Da jeg kom tilbage fra den, så kom det med mit knæ, afslutter Amini til Tipsbladet.

I slutningen af december gjorde Perth Glory det klart over for klubbens hjemmeside, at man har ikke noget at sige om afskeden med Mustafa Amini.

I løbet af sin tid i Danmark nåede midtbanespilleren at spille 152 kampe i Superligaen i alt for AGF og Randers FC med ti mål og 20 oplæg til følge.

Det er første del af et længere interview med Mustafa Amini, og du kan læse mere på Tipsbladet den kommende tid.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

United vil gå all in på Premier League-stjerne

I chok over Nicolai Poulsen

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Brøndby takker nej til to spillere

– Lidt af en bombe

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe brag venter fredag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Her er Danmarks EM-trup