Tidligere AGF-profil smidt ud: ‘Nok er nok!’

Mustafa Amini har hevet den australske klub Perth Glory i retten i en bitter strid. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere AGF-profil, at han har fået nok.



Mustafa Amini.

Det ringer nok en klokke hos de fleste AGF-fans, da australieren tryllebandt Aarhus-klubben med sit krøllede hår og gode spil på banen.

Han forlod dansk fodbold i januar 2021, og i efteråret var han en del af australske Perth Glory i den bedste række.

I slutningen af december kom det dog frem, at klubben havde valgt at ophæve med den tidligere AGF’er, og det er der kommet en større sag ud.

I et interview med Tipsbladet fortæller 31-årige Amini, at han har hevet den australske klub i retten for uretmæssig opsigelse af kontrakten.

– Jeg er faktisk stadig på kontrakt hos Perth Glory lovmæssigt, men jeg er blevet smidt ud af klubben. Jeg skal i retten, da jeg har sagsøgt dem. Mens det står på, kan jeg ikke skrive under med andre klubber, da jeg stadig lovmæssigt er på kontrakt i Perth Glory, siger Mustafa Amini.

Hvor mange penge drejer det sig om?

– Jeg tror ikke, at jeg kan fortælle dig det. De har revet min kontrakt over, og det må de ikke.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Frustreret

Den tidligere Superliga-profil fortæller, at han er ked af, at det er kommet så langt ud med klubben.

– Jeg er selvfølgelig frustreret. Det er mit liv og mt job, så jeg tror ikke, at man bare kan smide folk ud i andre brancher og rive deres kontrakter over. Det er derfor, at jeg er gået sammen med Spillerforeningen i Australien, og vi har sagt: ‘Nok er nok’.

– Jeg havde en kontrakt til juni 2025, men klubben gjorde det. Jeg føler næsten, at min kontrakt er på en serviet, og man kan bare rive den over og sige: ‘Vi ses senere’. Spillerforeningen i Australien hjælper mig meget. Jeg holder mig i gang med egne fysiske trænere.

– Jeg er sikker på, at alting vil komme ud under retssagen, så jeg kan ikke fortælle meget om selve sagen, men vi skal i retten, da jeg har sagsøgt dem. Der kommer forhåbentlig en afklaring inden for de næste tre dage.

Grundet en knæskade har Amini slet ikke spillet kampe siden sommeren 2024.

– Jeg kom ind til pre-season i juli på 100 procent, og så fik jeg en ankeloperation. Da jeg kom tilbage fra den, så kom det med mit knæ, afslutter Amini til Tipsbladet.

I slutningen af december gjorde Perth Glory det klart over for klubbens hjemmeside, at man har ikke noget at sige om afskeden med Mustafa Amini.

I løbet af sin tid i Danmark nåede midtbanespilleren at spille 152 kampe i Superligaen i alt for AGF og Randers FC med ti mål og 20 oplæg til følge.

Det er første del af et længere interview med Mustafa Amini, og du kan læse mere på Tipsbladet den kommende tid.





Mæhle kan hentes for spotpris




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Langt hen ad vejen har det været forrygende

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

I svime over Froholdt – får ny hæder



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League