Tidligere AGF-profil smidt ud: ‘Nok er nok!’

Mustafa Amini har hevet den australske klub Perth Glory i retten i en bitter strid. I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere AGF-profil, at han har fået nok.



Mustafa Amini.

Det ringer nok en klokke hos de fleste AGF-fans, da australieren tryllebandt Aarhus-klubben med sit krøllede hår og gode spil på banen.

Han forlod dansk fodbold i januar 2021, og i efteråret var han en del af australske Perth Glory i den bedste række.

I slutningen af december kom det dog frem, at klubben havde valgt at ophæve med den tidligere AGF’er, og det er der kommet en større sag ud.

I et interview med Tipsbladet fortæller 31-årige Amini, at han har hevet den australske klub i retten for uretmæssig opsigelse af kontrakten.

– Jeg er faktisk stadig på kontrakt hos Perth Glory lovmæssigt, men jeg er blevet smidt ud af klubben. Jeg skal i retten, da jeg har sagsøgt dem. Mens det står på, kan jeg ikke skrive under med andre klubber, da jeg stadig lovmæssigt er på kontrakt i Perth Glory, siger Mustafa Amini.

Hvor mange penge drejer det sig om?

– Jeg tror ikke, at jeg kan fortælle dig det. De har revet min kontrakt over, og det må de ikke.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Frustreret

Den tidligere Superliga-profil fortæller, at han er ked af, at det er kommet så langt ud med klubben.

– Jeg er selvfølgelig frustreret. Det er mit liv og mt job, så jeg tror ikke, at man bare kan smide folk ud i andre brancher og rive deres kontrakter over. Det er derfor, at jeg er gået sammen med Spillerforeningen i Australien, og vi har sagt: ‘Nok er nok’.

– Jeg havde en kontrakt til juni 2025, men klubben gjorde det. Jeg føler næsten, at min kontrakt er på en serviet, og man kan bare rive den over og sige: ‘Vi ses senere’. Spillerforeningen i Australien hjælper mig meget. Jeg holder mig i gang med egne fysiske trænere.

– Jeg er sikker på, at alting vil komme ud under retssagen, så jeg kan ikke fortælle meget om selve sagen, men vi skal i retten, da jeg har sagsøgt dem. Der kommer forhåbentlig en afklaring inden for de næste tre dage.

Grundet en knæskade har Amini slet ikke spillet kampe siden sommeren 2024.

– Jeg kom ind til pre-season i juli på 100 procent, og så fik jeg en ankeloperation. Da jeg kom tilbage fra den, så kom det med mit knæ, afslutter Amini til Tipsbladet.

I slutningen af december gjorde Perth Glory det klart over for klubbens hjemmeside, at man har ikke noget at sige om afskeden med Mustafa Amini.

I løbet af sin tid i Danmark nåede midtbanespilleren at spille 152 kampe i Superligaen i alt for AGF og Randers FC med ti mål og 20 oplæg til følge.

Det er første del af et længere interview med Mustafa Amini, og du kan læse mere på Tipsbladet den kommende tid.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Stjerne flirter med Brøndby

Brian Riemer med dansk skrækmelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Kan købes til spotpris

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Han ligner en spiller for FC København’

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Premier League-bomber på vej til storklub

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Stor dansk Champions League-nyhed

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie