Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder

Brøndby IF fortryder nok ikke, at man lod være med at købe angriber Samuel Mraz i Empoli, for han har det svært lige for tiden.



Han scorede fem gange for Brøndby i sidste sæson, men han gjorde det ikke godt nok til, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen og Brøndbys ledelse ville betale den sum, som der allerede var forhandlet på plads for lejesvenden Samuel Mraz.

Og at dømme ud fra den slovakiske angribers præstationer i Polen var det en god beslutning.

For Samuel Mraz har det svært for tiden i Zaglebie Lubin, som han er blevet udlejet til fra Empoli frem til sommer.

Angriberen, 23 år, har spillet otte ligakampe, men er fortsat ikke kommet på tavlen for den polske klub, selv om syv af de otte kampe har været fra start.

Læs også:SønderjyskE-bomber drømmer om Bundesligaen: Vil gerne spille der igen

Og troen på den tidligere Brøndby-angriber er ikke blevet mindre, efter han i weekenden brændte en gigantisk chance.

Tilliden kan meget vel være opbrugt for Mraz.

– Det viser sig, at han ikke er i stand til at udfylde rollen. Teenageren Bialek kunne score ni gange, og så skal en spiller som Mraz score 14-15 mål pr. sæson. Han har scoret nul. Endnu værre er det, at han han også er skidt i statistikker som afleveringer, assists og sprints, skrvier det polske medie e-legnickie.pl, der allerede nu mener, at Zaglebie må være på vej udkig efter en ny angriber.

Andre medier går også hårdt til Samuel Mraz for den store afbrænder i weekenden, der kom ved stillingen 1-0 til Zaglebie Lubin mod Lechia Gdansk. Opgøret endte 1-1, så afbrænder blev dyr.

Læs også:Revser Brøndby-spillers opførsel: Hvor pokker er vi henne?

– Samuel Mraz havde muligheden for at øge føringen, men slovakken fejler regelmæssigt. Bolden landede ved et uheld ved hans fødder, men han misbrugte fatalt fra fem meter, skriver Przeglad Sportowy.

– Fem minutter inden pausen kunne de være kommet på 2-0. Bolden kom ved et tilfælde til Samuel Mraz, men værternes angriber misbrugte den nemme chance, som var det et mareridt, skriver Onet.pl.

Mon ikke Brøndby er godt tilfredse med at have byttet Mraz ud med Andrija Pavlovic. Selv om serberen ikke kom på tavlen mod FC Midtjylland i nederlaget på 2-3, viste han fine lovende i opgøret.

Angiveligt skal Zaglebie have en købsoption på omkring 7,5 millioner kroner på Mraz, men slovakken skal vise noget mere, hvis den polske klub skal overveje at indløse den option. 

Læs også:Brandvarm Silkeborg-profil taler forlængelse med klubben
Læs også:BIF-træner om vraget Simon Hedlund: Andre har vist sig bedre frem
Læs også:Ærlig Randers-træner: Gider ikke bortforklaringer






Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs