Han scorede fem gange for Brøndby i sidste sæson, men han gjorde det ikke godt nok til, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen og Brøndbys ledelse ville betale den sum, som der allerede var forhandlet på plads for lejesvenden Samuel Mraz.
Og at dømme ud fra den slovakiske angribers præstationer i Polen var det en god beslutning.
For Samuel Mraz har det svært for tiden i Zaglebie Lubin, som han er blevet udlejet til fra Empoli frem til sommer.
Angriberen, 23 år, har spillet otte ligakampe, men er fortsat ikke kommet på tavlen for den polske klub, selv om syv af de otte kampe har været fra start.
Læs også:SønderjyskE-bomber drømmer om Bundesligaen: Vil gerne spille der igen
Og troen på den tidligere Brøndby-angriber er ikke blevet mindre, efter han i weekenden brændte en gigantisk chance.
Tilliden kan meget vel være opbrugt for Mraz.
– Det viser sig, at han ikke er i stand til at udfylde rollen. Teenageren Bialek kunne score ni gange, og så skal en spiller som Mraz score 14-15 mål pr. sæson. Han har scoret nul. Endnu værre er det, at han han også er skidt i statistikker som afleveringer, assists og sprints, skrvier det polske medie e-legnickie.pl, der allerede nu mener, at Zaglebie må være på vej udkig efter en ny angriber.
Andre medier går også hårdt til Samuel Mraz for den store afbrænder i weekenden, der kom ved stillingen 1-0 til Zaglebie Lubin mod Lechia Gdansk. Opgøret endte 1-1, så afbrænder blev dyr.
Læs også:Revser Brøndby-spillers opførsel: Hvor pokker er vi henne?
– Samuel Mraz havde muligheden for at øge føringen, men slovakken fejler regelmæssigt. Bolden landede ved et uheld ved hans fødder, men han misbrugte fatalt fra fem meter, skriver Przeglad Sportowy.
– Fem minutter inden pausen kunne de være kommet på 2-0. Bolden kom ved et tilfælde til Samuel Mraz, men værternes angriber misbrugte den nemme chance, som var det et mareridt, skriver Onet.pl.
Mon ikke Brøndby er godt tilfredse med at have byttet Mraz ud med Andrija Pavlovic. Selv om serberen ikke kom på tavlen mod FC Midtjylland i nederlaget på 2-3, viste han fine lovende i opgøret.
Angiveligt skal Zaglebie have en købsoption på omkring 7,5 millioner kroner på Mraz, men slovakken skal vise noget mere, hvis den polske klub skal overveje at indløse den option.
Læs også:Brandvarm Silkeborg-profil taler forlængelse med klubben
Læs også:BIF-træner om vraget Simon Hedlund: Andre har vist sig bedre frem
Læs også:Ærlig Randers-træner: Gider ikke bortforklaringer
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Harry Maguire i chok
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
