Brønshøj Boldklub, der spiller i 3. division, har valgt at tage afsked med cheftrænerduoen Bo Holden og Jan Faber, der har stået i spidsen for klubben det seneste halvandet år.
Ny cheftræner for “hvepsene” er det tidligere FC København-stortalent Jamil Fearrington, der er vendt tilbage til Danmark efter at have tilbragt nogle år i USA. 38-årige Fearrington tørnede som aktiv ud for Brønshøj Boldklub, og han har ligeledes været assisterende træner for klubben.
Nu bliver han cheftræner – i første omgang resten af sæsonen, meddeler Brønshøj.
Jamil Fearrington blev i sine yngre dage regnet som et stort talent i dansk fodbold – så stort, at Tottenham havde ham i søgelyset. Dansk-amerikaneren fik dog aldrig et gennembrud på topplan, og han har selv forklaret, at det i høj grad skyldtes, at han var lidt for glad for fest og farver i weekenderne.
– Byture blev der også lidt for mange af. Jeg var jo en af de få københavnerdrenge i truppen, og lad os bare sige at jeg har tilbragt lidt for mange nattetimer på byens klubber. Så mit netværk var stort, og jeg var i mit es, når den stod på fest. Og det blev ikke værre af, at der nu stod FCK-spiller på CV’et. Her kunne jeg også vise mig lidt frem for mine holdkammerater. Det her var min hjemmebane. Jeg tænkte bare ikke over, at det ikke var her, jeg skulle brillere, skrev Jamil Fearrington i 2017 i et indlæg på Spillerforeningens hjemmeside, hvor han også kom ind på, at han brugte for meget tid på online-poker.
Trænerambitionerne fejler ikke noget hos det tidligere stortalent.
– Jeg kunne godt sige til mig selv som 19-årig, at jeg aldrig nogensinde ville blive verdens bedste fodboldspiller, men som træner kan jeg ikke sætte noget loft. Jeg synes, jeg har nogle faglige og menneskelige egenskaber, der gør, at jeg tror, jeg kan nå rigtigt langt. Så det er det, jeg vil gå efter, sagde Fearrington i 2020 til Bold.
Brønshøj deltager i oprykningsspillet i 3. division og bejler således til at rykke op i 2. division.

LIVE
LIVE: FC København teaser – ny aftale på vej?
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TOPNYHED