Brønshøj Boldklub, der spiller i 3. division, har valgt at tage afsked med cheftrænerduoen Bo Holden og Jan Faber, der har stået i spidsen for klubben det seneste halvandet år.
Ny cheftræner for “hvepsene” er det tidligere FC København-stortalent Jamil Fearrington, der er vendt tilbage til Danmark efter at have tilbragt nogle år i USA. 38-årige Fearrington tørnede som aktiv ud for Brønshøj Boldklub, og han har ligeledes været assisterende træner for klubben.
Nu bliver han cheftræner – i første omgang resten af sæsonen, meddeler Brønshøj.
Jamil Fearrington blev i sine yngre dage regnet som et stort talent i dansk fodbold – så stort, at Tottenham havde ham i søgelyset. Dansk-amerikaneren fik dog aldrig et gennembrud på topplan, og han har selv forklaret, at det i høj grad skyldtes, at han var lidt for glad for fest og farver i weekenderne.
– Byture blev der også lidt for mange af. Jeg var jo en af de få københavnerdrenge i truppen, og lad os bare sige at jeg har tilbragt lidt for mange nattetimer på byens klubber. Så mit netværk var stort, og jeg var i mit es, når den stod på fest. Og det blev ikke værre af, at der nu stod FCK-spiller på CV’et. Her kunne jeg også vise mig lidt frem for mine holdkammerater. Det her var min hjemmebane. Jeg tænkte bare ikke over, at det ikke var her, jeg skulle brillere, skrev Jamil Fearrington i 2017 i et indlæg på Spillerforeningens hjemmeside, hvor han også kom ind på, at han brugte for meget tid på online-poker.
Trænerambitionerne fejler ikke noget hos det tidligere stortalent.
– Jeg kunne godt sige til mig selv som 19-årig, at jeg aldrig nogensinde ville blive verdens bedste fodboldspiller, men som træner kan jeg ikke sætte noget loft. Jeg synes, jeg har nogle faglige og menneskelige egenskaber, der gør, at jeg tror, jeg kan nå rigtigt langt. Så det er det, jeg vil gå efter, sagde Fearrington i 2020 til Bold.
Brønshøj deltager i oprykningsspillet i 3. division og bejler således til at rykke op i 2. division.

LIVE
TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
EKSKLUSIVT