Tidligere FCK-stortalent ny cheftræner i Brønshøj

Jamil Fearrington er ny cheftræner i Brønshøj Boldklub.



Brønshøj Boldklub, der spiller i 3. division, har valgt at tage afsked med cheftrænerduoen Bo Holden og Jan Faber, der har stået i spidsen for klubben det seneste halvandet år.

Ny cheftræner for “hvepsene” er det tidligere FC København-stortalent Jamil Fearrington, der er vendt tilbage til Danmark efter at have tilbragt nogle år i USA. 38-årige Fearrington tørnede som aktiv ud for Brønshøj Boldklub, og han har ligeledes været assisterende træner for klubben.

Nu bliver han cheftræner – i første omgang resten af sæsonen, meddeler Brønshøj.

Jamil Fearrington blev i sine yngre dage regnet som et stort talent i dansk fodbold – så stort, at Tottenham havde ham i søgelyset. Dansk-amerikaneren fik dog aldrig et gennembrud på topplan, og han har selv forklaret, at det i høj grad skyldtes, at han var lidt for glad for fest og farver i weekenderne.

– Byture blev der også lidt for mange af. Jeg var jo en af de få københavnerdrenge i truppen, og lad os bare sige at jeg har tilbragt lidt for mange nattetimer på byens klubber. Så mit netværk var stort, og jeg var i mit es, når den stod på fest. Og det blev ikke værre af, at der nu stod FCK-spiller på CV’et. Her kunne jeg også vise mig lidt frem for mine holdkammerater. Det her var min hjemmebane. Jeg tænkte bare ikke over, at det ikke var her, jeg skulle brillere, skrev Jamil Fearrington i 2017 i et indlæg på Spillerforeningens hjemmeside, hvor han også kom ind på, at han brugte for meget tid på online-poker.

Trænerambitionerne fejler ikke noget hos det tidligere stortalent.

– Jeg kunne godt sige til mig selv som 19-årig, at jeg aldrig nogensinde ville blive verdens bedste fodboldspiller, men som træner kan jeg ikke sætte noget loft.  Jeg synes, jeg har nogle faglige og menneskelige egenskaber, der gør, at jeg tror, jeg kan nå rigtigt langt. Så det er det, jeg vil gå efter, sagde Fearrington i 2020 til Bold.

Brønshøj deltager i oprykningsspillet i 3. division og bejler således til at rykke op i 2. division.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører dansk toptræners millionløn

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt