Brønshøj Boldklub, der spiller i 3. division, har valgt at tage afsked med cheftrænerduoen Bo Holden og Jan Faber, der har stået i spidsen for klubben det seneste halvandet år.
Ny cheftræner for “hvepsene” er det tidligere FC København-stortalent Jamil Fearrington, der er vendt tilbage til Danmark efter at have tilbragt nogle år i USA. 38-årige Fearrington tørnede som aktiv ud for Brønshøj Boldklub, og han har ligeledes været assisterende træner for klubben.
Nu bliver han cheftræner – i første omgang resten af sæsonen, meddeler Brønshøj.
Jamil Fearrington blev i sine yngre dage regnet som et stort talent i dansk fodbold – så stort, at Tottenham havde ham i søgelyset. Dansk-amerikaneren fik dog aldrig et gennembrud på topplan, og han har selv forklaret, at det i høj grad skyldtes, at han var lidt for glad for fest og farver i weekenderne.
– Byture blev der også lidt for mange af. Jeg var jo en af de få københavnerdrenge i truppen, og lad os bare sige at jeg har tilbragt lidt for mange nattetimer på byens klubber. Så mit netværk var stort, og jeg var i mit es, når den stod på fest. Og det blev ikke værre af, at der nu stod FCK-spiller på CV’et. Her kunne jeg også vise mig lidt frem for mine holdkammerater. Det her var min hjemmebane. Jeg tænkte bare ikke over, at det ikke var her, jeg skulle brillere, skrev Jamil Fearrington i 2017 i et indlæg på Spillerforeningens hjemmeside, hvor han også kom ind på, at han brugte for meget tid på online-poker.
Trænerambitionerne fejler ikke noget hos det tidligere stortalent.
– Jeg kunne godt sige til mig selv som 19-årig, at jeg aldrig nogensinde ville blive verdens bedste fodboldspiller, men som træner kan jeg ikke sætte noget loft. Jeg synes, jeg har nogle faglige og menneskelige egenskaber, der gør, at jeg tror, jeg kan nå rigtigt langt. Så det er det, jeg vil gå efter, sagde Fearrington i 2020 til Bold.
Brønshøj deltager i oprykningsspillet i 3. division og bejler således til at rykke op i 2. division.

LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
TIPSBLADETS DOM