Brønshøj Boldklub, der spiller i 3. division, har valgt at tage afsked med cheftrænerduoen Bo Holden og Jan Faber, der har stået i spidsen for klubben det seneste halvandet år.
Ny cheftræner for “hvepsene” er det tidligere FC København-stortalent Jamil Fearrington, der er vendt tilbage til Danmark efter at have tilbragt nogle år i USA. 38-årige Fearrington tørnede som aktiv ud for Brønshøj Boldklub, og han har ligeledes været assisterende træner for klubben.
Nu bliver han cheftræner – i første omgang resten af sæsonen, meddeler Brønshøj.
Jamil Fearrington blev i sine yngre dage regnet som et stort talent i dansk fodbold – så stort, at Tottenham havde ham i søgelyset. Dansk-amerikaneren fik dog aldrig et gennembrud på topplan, og han har selv forklaret, at det i høj grad skyldtes, at han var lidt for glad for fest og farver i weekenderne.
– Byture blev der også lidt for mange af. Jeg var jo en af de få københavnerdrenge i truppen, og lad os bare sige at jeg har tilbragt lidt for mange nattetimer på byens klubber. Så mit netværk var stort, og jeg var i mit es, når den stod på fest. Og det blev ikke værre af, at der nu stod FCK-spiller på CV’et. Her kunne jeg også vise mig lidt frem for mine holdkammerater. Det her var min hjemmebane. Jeg tænkte bare ikke over, at det ikke var her, jeg skulle brillere, skrev Jamil Fearrington i 2017 i et indlæg på Spillerforeningens hjemmeside, hvor han også kom ind på, at han brugte for meget tid på online-poker.
Trænerambitionerne fejler ikke noget hos det tidligere stortalent.
– Jeg kunne godt sige til mig selv som 19-årig, at jeg aldrig nogensinde ville blive verdens bedste fodboldspiller, men som træner kan jeg ikke sætte noget loft. Jeg synes, jeg har nogle faglige og menneskelige egenskaber, der gør, at jeg tror, jeg kan nå rigtigt langt. Så det er det, jeg vil gå efter, sagde Fearrington i 2020 til Bold.
Brønshøj deltager i oprykningsspillet i 3. division og bejler således til at rykke op i 2. division.

LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
AVIS