Christoffer Remmer skal på klubjagt til sommer.
Højre backen har kontraktudløb med KVC Westerlo ved udgangen af juni, hvorfor han allerede har gjort sig nogle overvejelser om fremtiden. Det kommer vi tilbage til.
I første omgang nyder han sin ferie, og glæder sig over, at hans tidligere klub FC København søndag vandt det danske mesterskab.
– Det er fantastisk. Jeg er super glad på deres vegne – både klubbens, spillernes og fansenes vegne. Jeg kender jo stadig en stor håndfuld af de spillere, som spiller på holdet. Det er fantastisk, og jeg ønsker dem stort tillykke, siger Christoffer Remmer til Tipsbladet.
Den 29-årige højre back var med til at vinde mesterskabet med FC København tre gange, og han glemmer aldrig den følelse, som FCK-spillerne gennemlevede søndag eftermiddag.
– Jeg har set billederne derfra. Det er en helt fantastisk følelse, at stå deroppe, det kan jeg lige så tydeligt huske. Det må have været helt fantastisk for dem, og jeg tænker også, at de får sig nogle fede dage. Det er altid fedt at gå på sommerferie med et mesterskab
Christoffer Remmer var en del af førsteholdet i FC København fra 2012 til 2016, inden turen gik til Molde FK og sidenhen KVC Westerlo, som han har kontraktudløb med til sommer.
Så hvad skal der ske, spurgte Tipsbladet den tidligere U21-landsholdsspiller om.
– Danmark kunne være interessant på grund af geografien. Det kunne også være fedt at komme hjem. Men jeg er også et sted i min karriere, hvor det sportslige også betyder en stor del, hvorfor jeg gerne vil blive ved med at spille på det højest mulige niveau. I det tilfælde er Danmark ikke nødvendigvis førsteprioritet, så jeg er ret åben overfor det meste.
Sæsonen i Belgien slutttede tidligt, så indtil videre har der været lidt dialog hist og her, som Christoffer Remmer selv udlægger det.
– Jeg føler, at jeg stadig har rigtig meget at byde på, og jeg tror helt klart, at jeg vil være en forstærkning mange steder, så jeg håber, at det kan blive til Superligaen, hvis det bliver et skifte til Danmark.
Endnu har der ikke været nogen konkrete tilbud på danskerens bord, så han tager i første omgang udsigten som klubløs ganske roligt.
Han regner med, at der begynder at ske noget, når de forskellige ligaer går på sommerferie og klubberne begynder deres forberedelser til den kommende sæson.
Den 29-årige højre back har blot optrådt fire gange i denne sæson, da han har været hårdt plaget af skader. Han er dog fuldstændig fit for fight igen, og har efterhånden været det i et stykke tid.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
