Christoffer Remmer skal på klubjagt til sommer.
Højre backen har kontraktudløb med KVC Westerlo ved udgangen af juni, hvorfor han allerede har gjort sig nogle overvejelser om fremtiden. Det kommer vi tilbage til.
I første omgang nyder han sin ferie, og glæder sig over, at hans tidligere klub FC København søndag vandt det danske mesterskab.
– Det er fantastisk. Jeg er super glad på deres vegne – både klubbens, spillernes og fansenes vegne. Jeg kender jo stadig en stor håndfuld af de spillere, som spiller på holdet. Det er fantastisk, og jeg ønsker dem stort tillykke, siger Christoffer Remmer til Tipsbladet.
Den 29-årige højre back var med til at vinde mesterskabet med FC København tre gange, og han glemmer aldrig den følelse, som FCK-spillerne gennemlevede søndag eftermiddag.
– Jeg har set billederne derfra. Det er en helt fantastisk følelse, at stå deroppe, det kan jeg lige så tydeligt huske. Det må have været helt fantastisk for dem, og jeg tænker også, at de får sig nogle fede dage. Det er altid fedt at gå på sommerferie med et mesterskab
Christoffer Remmer var en del af førsteholdet i FC København fra 2012 til 2016, inden turen gik til Molde FK og sidenhen KVC Westerlo, som han har kontraktudløb med til sommer.
Så hvad skal der ske, spurgte Tipsbladet den tidligere U21-landsholdsspiller om.
– Danmark kunne være interessant på grund af geografien. Det kunne også være fedt at komme hjem. Men jeg er også et sted i min karriere, hvor det sportslige også betyder en stor del, hvorfor jeg gerne vil blive ved med at spille på det højest mulige niveau. I det tilfælde er Danmark ikke nødvendigvis førsteprioritet, så jeg er ret åben overfor det meste.
Sæsonen i Belgien slutttede tidligt, så indtil videre har der været lidt dialog hist og her, som Christoffer Remmer selv udlægger det.
– Jeg føler, at jeg stadig har rigtig meget at byde på, og jeg tror helt klart, at jeg vil være en forstærkning mange steder, så jeg håber, at det kan blive til Superligaen, hvis det bliver et skifte til Danmark.
Endnu har der ikke været nogen konkrete tilbud på danskerens bord, så han tager i første omgang udsigten som klubløs ganske roligt.
Han regner med, at der begynder at ske noget, når de forskellige ligaer går på sommerferie og klubberne begynder deres forberedelser til den kommende sæson.
Den 29-årige højre back har blot optrådt fire gange i denne sæson, da han har været hårdt plaget af skader. Han er dog fuldstændig fit for fight igen, og har efterhånden været det i et stykke tid.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
I svime: Som en ny spiller
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
I chok: Har aldrig set lignende
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
Alpha retter hård kritik
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
