Christoffer Remmer skal på klubjagt til sommer.
Højre backen har kontraktudløb med KVC Westerlo ved udgangen af juni, hvorfor han allerede har gjort sig nogle overvejelser om fremtiden. Det kommer vi tilbage til.
I første omgang nyder han sin ferie, og glæder sig over, at hans tidligere klub FC København søndag vandt det danske mesterskab.
– Det er fantastisk. Jeg er super glad på deres vegne – både klubbens, spillernes og fansenes vegne. Jeg kender jo stadig en stor håndfuld af de spillere, som spiller på holdet. Det er fantastisk, og jeg ønsker dem stort tillykke, siger Christoffer Remmer til Tipsbladet.
Den 29-årige højre back var med til at vinde mesterskabet med FC København tre gange, og han glemmer aldrig den følelse, som FCK-spillerne gennemlevede søndag eftermiddag.
– Jeg har set billederne derfra. Det er en helt fantastisk følelse, at stå deroppe, det kan jeg lige så tydeligt huske. Det må have været helt fantastisk for dem, og jeg tænker også, at de får sig nogle fede dage. Det er altid fedt at gå på sommerferie med et mesterskab
Christoffer Remmer var en del af førsteholdet i FC København fra 2012 til 2016, inden turen gik til Molde FK og sidenhen KVC Westerlo, som han har kontraktudløb med til sommer.
Så hvad skal der ske, spurgte Tipsbladet den tidligere U21-landsholdsspiller om.
– Danmark kunne være interessant på grund af geografien. Det kunne også være fedt at komme hjem. Men jeg er også et sted i min karriere, hvor det sportslige også betyder en stor del, hvorfor jeg gerne vil blive ved med at spille på det højest mulige niveau. I det tilfælde er Danmark ikke nødvendigvis førsteprioritet, så jeg er ret åben overfor det meste.
Sæsonen i Belgien slutttede tidligt, så indtil videre har der været lidt dialog hist og her, som Christoffer Remmer selv udlægger det.
– Jeg føler, at jeg stadig har rigtig meget at byde på, og jeg tror helt klart, at jeg vil være en forstærkning mange steder, så jeg håber, at det kan blive til Superligaen, hvis det bliver et skifte til Danmark.
Endnu har der ikke været nogen konkrete tilbud på danskerens bord, så han tager i første omgang udsigten som klubløs ganske roligt.
Han regner med, at der begynder at ske noget, når de forskellige ligaer går på sommerferie og klubberne begynder deres forberedelser til den kommende sæson.
Den 29-årige højre back har blot optrådt fire gange i denne sæson, da han har været hårdt plaget af skader. Han er dog fuldstændig fit for fight igen, og har efterhånden været det i et stykke tid.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
FC København tjente millioner tirsdag aften
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TOPNYHED
