Christoffer Remmer skal på klubjagt til sommer.
Højre backen har kontraktudløb med KVC Westerlo ved udgangen af juni, hvorfor han allerede har gjort sig nogle overvejelser om fremtiden. Det kommer vi tilbage til.
I første omgang nyder han sin ferie, og glæder sig over, at hans tidligere klub FC København søndag vandt det danske mesterskab.
– Det er fantastisk. Jeg er super glad på deres vegne – både klubbens, spillernes og fansenes vegne. Jeg kender jo stadig en stor håndfuld af de spillere, som spiller på holdet. Det er fantastisk, og jeg ønsker dem stort tillykke, siger Christoffer Remmer til Tipsbladet.
Den 29-årige højre back var med til at vinde mesterskabet med FC København tre gange, og han glemmer aldrig den følelse, som FCK-spillerne gennemlevede søndag eftermiddag.
– Jeg har set billederne derfra. Det er en helt fantastisk følelse, at stå deroppe, det kan jeg lige så tydeligt huske. Det må have været helt fantastisk for dem, og jeg tænker også, at de får sig nogle fede dage. Det er altid fedt at gå på sommerferie med et mesterskab
Christoffer Remmer var en del af førsteholdet i FC København fra 2012 til 2016, inden turen gik til Molde FK og sidenhen KVC Westerlo, som han har kontraktudløb med til sommer.
Så hvad skal der ske, spurgte Tipsbladet den tidligere U21-landsholdsspiller om.
– Danmark kunne være interessant på grund af geografien. Det kunne også være fedt at komme hjem. Men jeg er også et sted i min karriere, hvor det sportslige også betyder en stor del, hvorfor jeg gerne vil blive ved med at spille på det højest mulige niveau. I det tilfælde er Danmark ikke nødvendigvis førsteprioritet, så jeg er ret åben overfor det meste.
Sæsonen i Belgien slutttede tidligt, så indtil videre har der været lidt dialog hist og her, som Christoffer Remmer selv udlægger det.
– Jeg føler, at jeg stadig har rigtig meget at byde på, og jeg tror helt klart, at jeg vil være en forstærkning mange steder, så jeg håber, at det kan blive til Superligaen, hvis det bliver et skifte til Danmark.
Endnu har der ikke været nogen konkrete tilbud på danskerens bord, så han tager i første omgang udsigten som klubløs ganske roligt.
Han regner med, at der begynder at ske noget, når de forskellige ligaer går på sommerferie og klubberne begynder deres forberedelser til den kommende sæson.
Den 29-årige højre back har blot optrådt fire gange i denne sæson, da han har været hårdt plaget af skader. Han er dog fuldstændig fit for fight igen, og har efterhånden været det i et stykke tid.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker vil væk fra RB Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
