I foråret 2017 ramlede det hele for Jesper Grønkjær. Han gik ned med stress og depression, og han søgte hjælp i antidepressiv medicin for at komme ovenpå igen. Nu er han, efter næsten fire år med pillerne og et års nedtrapning, stoppet, siger han i TV2-programmet Go’ Aften Live.
Grønkjær, der spillede 80 landskampe for Danmark, fortæller i interviewet om den dag, da han blev indlagt. Han indså, at han havde behov for hjælp, og sagde til sin kone, at hun måtte køre ham med det samme.
– Hun kører mig af sted, og det er den bedste beslutning, jeg kunne tage. Det var et råb om hjælp. Det er også derfor, jeg sidder herinde i dag. I dag er jeg helbredt, om du vil. Det kan godt være, jeg får det igen. Min chance for at få en depression er større end dem, der ikke har haft. Men har jo haft en enorm indvirkning på mit liv efterfølgende, siger Jesper Grønkjær i Go’ Aften Live.
Sidste pille spist 3 3/4 år efter den første…forhåbentlig! Du var en god støtte trods alle dine bivirkninger, da stressen og depressionen buldrede afsted. Selvom det aldrig var et mål, at slippe dig ud af mit liv tror jeg det er på rette tid. #depression #stress #udbrændthed pic.twitter.com/NebochT150
— Jesper Grønkjær (@J_Gronkjaer) April 5, 2021
Nu har han har fået det så meget bedre, at han mener, at tiden er inde til at indstille brugen af medicinen. Han tog den sidste pille mandag, som han fortalte i et tweet, og dermed blev dagen enden på et langt forløb.
– Medicin stopper man ikke med fra den ene dag til den anden. I mit tilfælde er jeg trappet ud gennem et år. Som jeg også skrev i tweetet, du læste op af: Det var aldrig et mål ikke at skulle have pillen. Det var et mål at få det bedre, få en god tilværelse, få balance i mit liv, og det er ikke noget, du får over natten, siger Grønkjær.
– Så det at slippe pillen er ikke på den måde en milepæl for mig, for den er sindssygt vigtig. Havde jeg ikke fået den pille, havde det taget mig meget, meget længere tid at kunne bearbejde det, altså ændre mit liv.
Allerede tilbage i 2019 fortalte Jesper Grønkjær, der i dag er fodboldkommentator på TV3 Sport, åbent som sin sygdom. Det kan man læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tunesien – Holland
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Senegal – Irak
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Afslører: FCK ringede aldrig
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
