I foråret 2017 ramlede det hele for Jesper Grønkjær. Han gik ned med stress og depression, og han søgte hjælp i antidepressiv medicin for at komme ovenpå igen. Nu er han, efter næsten fire år med pillerne og et års nedtrapning, stoppet, siger han i TV2-programmet Go’ Aften Live.
Grønkjær, der spillede 80 landskampe for Danmark, fortæller i interviewet om den dag, da han blev indlagt. Han indså, at han havde behov for hjælp, og sagde til sin kone, at hun måtte køre ham med det samme.
– Hun kører mig af sted, og det er den bedste beslutning, jeg kunne tage. Det var et råb om hjælp. Det er også derfor, jeg sidder herinde i dag. I dag er jeg helbredt, om du vil. Det kan godt være, jeg får det igen. Min chance for at få en depression er større end dem, der ikke har haft. Men har jo haft en enorm indvirkning på mit liv efterfølgende, siger Jesper Grønkjær i Go’ Aften Live.
Sidste pille spist 3 3/4 år efter den første…forhåbentlig! Du var en god støtte trods alle dine bivirkninger, da stressen og depressionen buldrede afsted. Selvom det aldrig var et mål, at slippe dig ud af mit liv tror jeg det er på rette tid. #depression #stress #udbrændthed pic.twitter.com/NebochT150
— Jesper Grønkjær (@J_Gronkjaer) April 5, 2021
Nu har han har fået det så meget bedre, at han mener, at tiden er inde til at indstille brugen af medicinen. Han tog den sidste pille mandag, som han fortalte i et tweet, og dermed blev dagen enden på et langt forløb.
– Medicin stopper man ikke med fra den ene dag til den anden. I mit tilfælde er jeg trappet ud gennem et år. Som jeg også skrev i tweetet, du læste op af: Det var aldrig et mål ikke at skulle have pillen. Det var et mål at få det bedre, få en god tilværelse, få balance i mit liv, og det er ikke noget, du får over natten, siger Grønkjær.
– Så det at slippe pillen er ikke på den måde en milepæl for mig, for den er sindssygt vigtig. Havde jeg ikke fået den pille, havde det taget mig meget, meget længere tid at kunne bearbejde det, altså ændre mit liv.
Allerede tilbage i 2019 fortalte Jesper Grønkjær, der i dag er fodboldkommentator på TV3 Sport, åbent som sin sygdom. Det kan man læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
OPTATK
PSG – Arsenal
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
