Tidligere landsholdskæmpe: Det var et råb om hjælp

Jesper Grønkjær fortæller om sin diagnose med stress og depression – og om at stoppe med at tage medicin mod det efter næsten fire år.



I foråret 2017 ramlede det hele for Jesper Grønkjær. Han gik ned med stress og depression, og han søgte hjælp i antidepressiv medicin for at komme ovenpå igen. Nu er han, efter næsten fire år med pillerne og et års nedtrapning, stoppet, siger han i TV2-programmet Go’ Aften Live.

Grønkjær, der spillede 80 landskampe for Danmark, fortæller i interviewet om den dag, da han blev indlagt. Han indså, at han havde behov for hjælp, og sagde til sin kone, at hun måtte køre ham med det samme.

– Hun kører mig af sted, og det er den bedste beslutning, jeg kunne tage. Det var et råb om hjælp. Det er også derfor, jeg sidder herinde i dag. I dag er jeg helbredt, om du vil. Det kan godt være, jeg får det igen. Min chance for at få en depression er større end dem, der ikke har haft. Men har jo haft en enorm indvirkning på mit liv efterfølgende, siger Jesper Grønkjær i Go’ Aften Live.

Nu har han har fået det så meget bedre, at han mener, at tiden er inde til at indstille brugen af medicinen. Han tog den sidste pille mandag, som han fortalte i et tweet, og dermed blev dagen enden på et langt forløb.

– Medicin stopper man ikke med fra den ene dag til den anden. I mit tilfælde er jeg trappet ud gennem et år. Som jeg også skrev i tweetet, du læste op af: Det var aldrig et mål ikke at skulle have pillen. Det var et mål at få det bedre, få en god tilværelse, få balance i mit liv, og det er ikke noget, du får over natten, siger Grønkjær.

– Så det at slippe pillen er ikke på den måde en milepæl for mig, for den er sindssygt vigtig. Havde jeg ikke fået den pille, havde det taget mig meget, meget længere tid at kunne bearbejde det, altså ændre mit liv.

Allerede tilbage i 2019 fortalte Jesper Grønkjær, der i dag er fodboldkommentator på TV3 Sport, åbent som sin sygdom. Det kan man læse mere om her.





Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte


Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Går i kødet på Rasmus Højlund

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

FC København-stjerne frifundet

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Rigtig træls melding om Óskarsson

Seks mål i vild Barcelona-kamp

– Har du snakket med din mor?

Højbjerg med kæmpe ros

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Kaster hård dom over Eriksen

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada