Tidligere landsholdskæmpe: Det var et råb om hjælp

Jesper Grønkjær fortæller om sin diagnose med stress og depression – og om at stoppe med at tage medicin mod det efter næsten fire år.



I foråret 2017 ramlede det hele for Jesper Grønkjær. Han gik ned med stress og depression, og han søgte hjælp i antidepressiv medicin for at komme ovenpå igen. Nu er han, efter næsten fire år med pillerne og et års nedtrapning, stoppet, siger han i TV2-programmet Go’ Aften Live.

Grønkjær, der spillede 80 landskampe for Danmark, fortæller i interviewet om den dag, da han blev indlagt. Han indså, at han havde behov for hjælp, og sagde til sin kone, at hun måtte køre ham med det samme.

– Hun kører mig af sted, og det er den bedste beslutning, jeg kunne tage. Det var et råb om hjælp. Det er også derfor, jeg sidder herinde i dag. I dag er jeg helbredt, om du vil. Det kan godt være, jeg får det igen. Min chance for at få en depression er større end dem, der ikke har haft. Men har jo haft en enorm indvirkning på mit liv efterfølgende, siger Jesper Grønkjær i Go’ Aften Live.

Nu har han har fået det så meget bedre, at han mener, at tiden er inde til at indstille brugen af medicinen. Han tog den sidste pille mandag, som han fortalte i et tweet, og dermed blev dagen enden på et langt forløb.

– Medicin stopper man ikke med fra den ene dag til den anden. I mit tilfælde er jeg trappet ud gennem et år. Som jeg også skrev i tweetet, du læste op af: Det var aldrig et mål ikke at skulle have pillen. Det var et mål at få det bedre, få en god tilværelse, få balance i mit liv, og det er ikke noget, du får over natten, siger Grønkjær.

– Så det at slippe pillen er ikke på den måde en milepæl for mig, for den er sindssygt vigtig. Havde jeg ikke fået den pille, havde det taget mig meget, meget længere tid at kunne bearbejde det, altså ændre mit liv.

Allerede tilbage i 2019 fortalte Jesper Grønkjær, der i dag er fodboldkommentator på TV3 Sport, åbent som sin sygdom. Det kan man læse mere om her.



Jagtet af FCK – nu skifter han

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Stopper alle forhandlinger

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Pione Sistos millionløn skaber problemer

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pibekoncert til Thomas Frank

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Spøger i kæmpeklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea