I foråret 2017 ramlede det hele for Jesper Grønkjær. Han gik ned med stress og depression, og han søgte hjælp i antidepressiv medicin for at komme ovenpå igen. Nu er han, efter næsten fire år med pillerne og et års nedtrapning, stoppet, siger han i TV2-programmet Go’ Aften Live.
Grønkjær, der spillede 80 landskampe for Danmark, fortæller i interviewet om den dag, da han blev indlagt. Han indså, at han havde behov for hjælp, og sagde til sin kone, at hun måtte køre ham med det samme.
– Hun kører mig af sted, og det er den bedste beslutning, jeg kunne tage. Det var et råb om hjælp. Det er også derfor, jeg sidder herinde i dag. I dag er jeg helbredt, om du vil. Det kan godt være, jeg får det igen. Min chance for at få en depression er større end dem, der ikke har haft. Men har jo haft en enorm indvirkning på mit liv efterfølgende, siger Jesper Grønkjær i Go’ Aften Live.
Sidste pille spist 3 3/4 år efter den første…forhåbentlig! Du var en god støtte trods alle dine bivirkninger, da stressen og depressionen buldrede afsted. Selvom det aldrig var et mål, at slippe dig ud af mit liv tror jeg det er på rette tid. #depression #stress #udbrændthed pic.twitter.com/NebochT150
— Jesper Grønkjær (@J_Gronkjaer) April 5, 2021
Nu har han har fået det så meget bedre, at han mener, at tiden er inde til at indstille brugen af medicinen. Han tog den sidste pille mandag, som han fortalte i et tweet, og dermed blev dagen enden på et langt forløb.
– Medicin stopper man ikke med fra den ene dag til den anden. I mit tilfælde er jeg trappet ud gennem et år. Som jeg også skrev i tweetet, du læste op af: Det var aldrig et mål ikke at skulle have pillen. Det var et mål at få det bedre, få en god tilværelse, få balance i mit liv, og det er ikke noget, du får over natten, siger Grønkjær.
– Så det at slippe pillen er ikke på den måde en milepæl for mig, for den er sindssygt vigtig. Havde jeg ikke fået den pille, havde det taget mig meget, meget længere tid at kunne bearbejde det, altså ændre mit liv.
Allerede tilbage i 2019 fortalte Jesper Grønkjær, der i dag er fodboldkommentator på TV3 Sport, åbent som sin sygdom. Det kan man læse mere om her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
