I foråret 2017 ramlede det hele for Jesper Grønkjær. Han gik ned med stress og depression, og han søgte hjælp i antidepressiv medicin for at komme ovenpå igen. Nu er han, efter næsten fire år med pillerne og et års nedtrapning, stoppet, siger han i TV2-programmet Go’ Aften Live.
Grønkjær, der spillede 80 landskampe for Danmark, fortæller i interviewet om den dag, da han blev indlagt. Han indså, at han havde behov for hjælp, og sagde til sin kone, at hun måtte køre ham med det samme.
– Hun kører mig af sted, og det er den bedste beslutning, jeg kunne tage. Det var et råb om hjælp. Det er også derfor, jeg sidder herinde i dag. I dag er jeg helbredt, om du vil. Det kan godt være, jeg får det igen. Min chance for at få en depression er større end dem, der ikke har haft. Men har jo haft en enorm indvirkning på mit liv efterfølgende, siger Jesper Grønkjær i Go’ Aften Live.
Sidste pille spist 3 3/4 år efter den første…forhåbentlig! Du var en god støtte trods alle dine bivirkninger, da stressen og depressionen buldrede afsted. Selvom det aldrig var et mål, at slippe dig ud af mit liv tror jeg det er på rette tid. #depression #stress #udbrændthed pic.twitter.com/NebochT150
— Jesper Grønkjær (@J_Gronkjaer) April 5, 2021
Nu har han har fået det så meget bedre, at han mener, at tiden er inde til at indstille brugen af medicinen. Han tog den sidste pille mandag, som han fortalte i et tweet, og dermed blev dagen enden på et langt forløb.
– Medicin stopper man ikke med fra den ene dag til den anden. I mit tilfælde er jeg trappet ud gennem et år. Som jeg også skrev i tweetet, du læste op af: Det var aldrig et mål ikke at skulle have pillen. Det var et mål at få det bedre, få en god tilværelse, få balance i mit liv, og det er ikke noget, du får over natten, siger Grønkjær.
– Så det at slippe pillen er ikke på den måde en milepæl for mig, for den er sindssygt vigtig. Havde jeg ikke fået den pille, havde det taget mig meget, meget længere tid at kunne bearbejde det, altså ændre mit liv.
Allerede tilbage i 2019 fortalte Jesper Grønkjær, der i dag er fodboldkommentator på TV3 Sport, åbent som sin sygdom. Det kan man læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TransferLIVE: Spurs præsenter tredje køb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
