Bare et halvt år inden VM i 2006 havde Randers FC lavet en på papiret fin transfer ved at hente den ghanesiske landsholdsspiller Issah Ahmed.
Den centrale forsvarsspiller endte da også med at blive et fint bekendtskab i Randers, hvor han i fem sæsoner nåede at spille 93 gange for kronjyderne, og han scorede fem gange.
Men da Issah Ahmed kom til Randers, sluttede hans landsholdskarriere nærmest også. Og det var ikke, fordi han på nogen måde følte sig færdig. Tværtimod. Han var i sin bedste fodboldalder og følte, der var masser af gode kampe tilbage.
Forklaringen er, ifølge forsvarsspilleren, at en landsholdskammerat kastede en forbandelse på Issah Ahmed. En såkaldt juju.
Læs også:Jonas Wind træner igen i FCK: Kun jeg ved, hvornår jeg er klar
I 2005 spillede han fra start i alle Africa Cup of Nations-kvalifikationskampe, og han spillede også fuld tid i alle tre kampe i hovedturneringen i januar 2006, inden han rykkede til Danmark.
En ringe kamp fra Ahmed mod Zimbabwe den 31. januar sendte Ghana ud af turneringen, og siden fik han bare én landskamp mere for Ghana.
– Vi taler tit om overtro i den lokale afrikanske fodbold. Det eksisterer, men mange tror ikke på det. De vil sige, hvad kan juju gøre i fodbold?
– Juju spiller ikke kampene for dig, men nogle gange sker der noget. Mange folk gør brug af overtro for at få en chance for at spille på landsholdet. Så det, der skete med mig i 2006… Jeg vil helst ikke tale om det, men det var grådigt, at en af de andre troede, at jeg stjal hans postion. Så det (juju) var, hvad han kunne gøre for at nedbryde mig og tage pladsen tilbage, siger Issah Ahmed til det ghanesiske medie Pulse.
Zimbabwe-kampen blev Ahmeds næstsidste landskamp. Han spillede ikke for Ghana igen før i 2008, hvor han startede mod Gabon. I alt blev det til 16 landskampe for Issah Ahmed.
– Da jeg spillede, kunne alle se, at jeg spillede rigtig godt på den lokale scene. Jeg fortjente at komme på landsholdet.
– Mange tror, at jeg havde et godt forhold til landstræner Dujkovic, men jeg havde intet med ham at gøre. Han kom til Ghana og så alle kampe og valgte mig. Han mente, jeg fortjente en plads på landsholdet, og jeg skuffede ham ikke – jeg spillede godt, siger han.
Issah Ahmed forlod Randers ved udgangen af 2011, hvor hans aftale med klubben løb ud.
Læs også:700 tilskuere får adgang til AC Horsens-Randers FC
Læs også:Avis: FC Midtjylland lurer på ivoriansk angriber
Læs også:Formstærk Randers-angriber: Det hele er gledet nemmere siden Parken
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
EKSKLUSIVT
