Tidligere Randers-spiller: Mistede min landsholdsplads pga. en forbandelse

Han spillede over 100 kampe for Randers FC og var også landsholdsspiller for Ghana, men det kunne være blevet til mange flere landskampe, vurderer han selv. Hvis der ikke var blevet kastet en forbandelse over ham.



Bare et halvt år inden VM i 2006 havde Randers FC lavet en på papiret fin transfer ved at hente den ghanesiske landsholdsspiller Issah Ahmed. 

Den centrale forsvarsspiller endte da også med at blive et fint bekendtskab i Randers, hvor han i fem sæsoner nåede at spille 93 gange for kronjyderne, og han scorede fem gange.

Men da Issah Ahmed kom til Randers, sluttede hans landsholdskarriere nærmest også. Og det var ikke, fordi han på nogen måde følte sig færdig. Tværtimod. Han var i sin bedste fodboldalder og følte, der var masser af gode kampe tilbage. 

Forklaringen er, ifølge forsvarsspilleren, at en landsholdskammerat kastede en forbandelse på Issah Ahmed. En såkaldt juju.

Læs også:Jonas Wind træner igen i FCK: Kun jeg ved, hvornår jeg er klar

I 2005 spillede han fra start i alle Africa Cup of Nations-kvalifikationskampe, og han spillede også fuld tid i alle tre kampe i hovedturneringen i januar 2006, inden han rykkede til Danmark. 

En ringe kamp fra Ahmed mod Zimbabwe den 31. januar sendte Ghana ud af turneringen, og siden fik han bare én landskamp mere for Ghana.

– Vi taler tit om overtro i den lokale afrikanske fodbold. Det eksisterer, men mange tror ikke på det. De vil sige, hvad kan juju gøre i fodbold?

– Juju spiller ikke kampene for dig, men nogle gange sker der noget. Mange folk gør brug af overtro for at få en chance for at spille på landsholdet. Så det, der skete med mig i 2006… Jeg vil helst ikke tale om det, men det var grådigt, at en af de andre troede, at jeg stjal hans postion. Så det (juju) var, hvad han kunne gøre for at nedbryde mig og tage pladsen tilbage, siger Issah Ahmed til det ghanesiske medie Pulse

Zimbabwe-kampen blev Ahmeds næstsidste landskamp. Han spillede ikke for Ghana igen før i 2008, hvor han startede mod Gabon. I alt blev det til 16 landskampe for Issah Ahmed.

– Da jeg spillede, kunne alle se, at jeg spillede rigtig godt på den lokale scene. Jeg fortjente at komme på landsholdet.

– Mange tror, at jeg havde et godt forhold til landstræner Dujkovic, men jeg havde intet med ham at gøre. Han kom til Ghana og så alle kampe og valgte mig. Han mente, jeg fortjente en plads på landsholdet, og jeg skuffede ham ikke – jeg spillede godt, siger han.

Issah Ahmed forlod Randers ved udgangen af 2011, hvor hans aftale med klubben løb ud.

Læs også:700 tilskuere får adgang til AC Horsens-Randers FC
Læs også:Avis: FC Midtjylland lurer på ivoriansk angriber
Læs også:Formstærk Randers-angriber: Det hele er gledet nemmere siden Parken


Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Opløftende melding for ‘AC’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Meget tæt på at hente Pione Sisto

En kæmpe sejr

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

– Det vil være fuldstændigt magisk

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Helt vild med Oscar Schwartau

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

‘PC’ rasende over falske historier

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Right to Dream vinder stor pris

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!