Tidligere Randers-spiller: Mistede min landsholdsplads pga. en forbandelse

Han spillede over 100 kampe for Randers FC og var også landsholdsspiller for Ghana, men det kunne være blevet til mange flere landskampe, vurderer han selv. Hvis der ikke var blevet kastet en forbandelse over ham.



Bare et halvt år inden VM i 2006 havde Randers FC lavet en på papiret fin transfer ved at hente den ghanesiske landsholdsspiller Issah Ahmed. 

Den centrale forsvarsspiller endte da også med at blive et fint bekendtskab i Randers, hvor han i fem sæsoner nåede at spille 93 gange for kronjyderne, og han scorede fem gange.

Men da Issah Ahmed kom til Randers, sluttede hans landsholdskarriere nærmest også. Og det var ikke, fordi han på nogen måde følte sig færdig. Tværtimod. Han var i sin bedste fodboldalder og følte, der var masser af gode kampe tilbage. 

Forklaringen er, ifølge forsvarsspilleren, at en landsholdskammerat kastede en forbandelse på Issah Ahmed. En såkaldt juju.

Læs også:Jonas Wind træner igen i FCK: Kun jeg ved, hvornår jeg er klar

I 2005 spillede han fra start i alle Africa Cup of Nations-kvalifikationskampe, og han spillede også fuld tid i alle tre kampe i hovedturneringen i januar 2006, inden han rykkede til Danmark. 

En ringe kamp fra Ahmed mod Zimbabwe den 31. januar sendte Ghana ud af turneringen, og siden fik han bare én landskamp mere for Ghana.

– Vi taler tit om overtro i den lokale afrikanske fodbold. Det eksisterer, men mange tror ikke på det. De vil sige, hvad kan juju gøre i fodbold?

– Juju spiller ikke kampene for dig, men nogle gange sker der noget. Mange folk gør brug af overtro for at få en chance for at spille på landsholdet. Så det, der skete med mig i 2006… Jeg vil helst ikke tale om det, men det var grådigt, at en af de andre troede, at jeg stjal hans postion. Så det (juju) var, hvad han kunne gøre for at nedbryde mig og tage pladsen tilbage, siger Issah Ahmed til det ghanesiske medie Pulse

Zimbabwe-kampen blev Ahmeds næstsidste landskamp. Han spillede ikke for Ghana igen før i 2008, hvor han startede mod Gabon. I alt blev det til 16 landskampe for Issah Ahmed.

– Da jeg spillede, kunne alle se, at jeg spillede rigtig godt på den lokale scene. Jeg fortjente at komme på landsholdet.

– Mange tror, at jeg havde et godt forhold til landstræner Dujkovic, men jeg havde intet med ham at gøre. Han kom til Ghana og så alle kampe og valgte mig. Han mente, jeg fortjente en plads på landsholdet, og jeg skuffede ham ikke – jeg spillede godt, siger han.

Issah Ahmed forlod Randers ved udgangen af 2011, hvor hans aftale med klubben løb ud.

Læs også:700 tilskuere får adgang til AC Horsens-Randers FC
Læs også:Avis: FC Midtjylland lurer på ivoriansk angriber
Læs også:Formstærk Randers-angriber: Det hele er gledet nemmere siden Parken




EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FC Midtjylland – Viborg FF

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid