Tidligere SL-spids var brandvarm: Det var utroligt

Franskmændene har aldrig oplevet noget lignende dengang, hvor den tidligere Superliga-spiller var flyvende i Ligue 1.



Hugo Ekitike var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub, men det var først i den efterfølgende sæson, at angriberen fik sit helt store gennembrud.

Her imponerende Ekitike med 11 scoringer i 26 kampe for Reims, og det skabte enorm interesse for den nu 21-årige franskmand. Det siger Reims-direktør Mathieu Lacour til Le Club des 5.

– Vi havde aldrig så mange scouts forbi, som da vi havde Hugo Ekitike. Vi havde aldrig besøg af så mange klubber. Det var utroligt.

Reims endte i sidste ende med at sælge Ekitike til Paris Saint-Germain. Han fik godt med spilletid i sin første sæson, men blev aldrig for alvor forløst, og i denne sæson har Luis Enrique ikke givet ham mere end otte minutters spilletid.

Mathieu Lacour vurderer, at den tidligere Vejle-spiller måske burde været skiftet til Newcastle, der også viste interesse ad flere omgange.

– At skifte til PSG var det, han valgte sammen med sin agent. Måske havde et andet projekt givet ham mulighed for at udtrykke sig bedre.

– Når jeg kigger på Newcastle, som pressede hårdt på i januar og juni, og når man kigger på Isak, som blomstrer i Newcastle, kunne vi måske have snakket om Hugo, som vi snakker om Isak.

– Det er hans karrierevalg. Jeg kritiserer ikke, hvad han gjorde. Han er fransk og kunne spille sammen med Messi, Neymar og Mbappé… Jeg forstår det godt.

Hugo Ekitike har lavet fire mål og fire oplæg i 33 kampe for PSG.





TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han tager hjem fra VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Haiti – Skotland

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Horsens-oprykning sender million til Rumænien