Tidligere SL-spids var brandvarm: Det var utroligt

Franskmændene har aldrig oplevet noget lignende dengang, hvor den tidligere Superliga-spiller var flyvende i Ligue 1.



Hugo Ekitike var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub, men det var først i den efterfølgende sæson, at angriberen fik sit helt store gennembrud.

Her imponerende Ekitike med 11 scoringer i 26 kampe for Reims, og det skabte enorm interesse for den nu 21-årige franskmand. Det siger Reims-direktør Mathieu Lacour til Le Club des 5.

– Vi havde aldrig så mange scouts forbi, som da vi havde Hugo Ekitike. Vi havde aldrig besøg af så mange klubber. Det var utroligt.

Reims endte i sidste ende med at sælge Ekitike til Paris Saint-Germain. Han fik godt med spilletid i sin første sæson, men blev aldrig for alvor forløst, og i denne sæson har Luis Enrique ikke givet ham mere end otte minutters spilletid.

Mathieu Lacour vurderer, at den tidligere Vejle-spiller måske burde været skiftet til Newcastle, der også viste interesse ad flere omgange.

– At skifte til PSG var det, han valgte sammen med sin agent. Måske havde et andet projekt givet ham mulighed for at udtrykke sig bedre.

– Når jeg kigger på Newcastle, som pressede hårdt på i januar og juni, og når man kigger på Isak, som blomstrer i Newcastle, kunne vi måske have snakket om Hugo, som vi snakker om Isak.

– Det er hans karrierevalg. Jeg kritiserer ikke, hvad han gjorde. Han er fransk og kunne spille sammen med Messi, Neymar og Mbappé… Jeg forstår det godt.

Hugo Ekitike har lavet fire mål og fire oplæg i 33 kampe for PSG.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Tjekkiet – Sydafrika

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er FCM’s Europa League-modstander



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Rangerer AGF over Lech Poznan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

De lurer på Kjærgaard

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding