Tidligere SL-spids var brandvarm: Det var utroligt

Franskmændene har aldrig oplevet noget lignende dengang, hvor den tidligere Superliga-spiller var flyvende i Ligue 1.



Hugo Ekitike var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub, men det var først i den efterfølgende sæson, at angriberen fik sit helt store gennembrud.

Her imponerende Ekitike med 11 scoringer i 26 kampe for Reims, og det skabte enorm interesse for den nu 21-årige franskmand. Det siger Reims-direktør Mathieu Lacour til Le Club des 5.

– Vi havde aldrig så mange scouts forbi, som da vi havde Hugo Ekitike. Vi havde aldrig besøg af så mange klubber. Det var utroligt.

Reims endte i sidste ende med at sælge Ekitike til Paris Saint-Germain. Han fik godt med spilletid i sin første sæson, men blev aldrig for alvor forløst, og i denne sæson har Luis Enrique ikke givet ham mere end otte minutters spilletid.

Mathieu Lacour vurderer, at den tidligere Vejle-spiller måske burde været skiftet til Newcastle, der også viste interesse ad flere omgange.

– At skifte til PSG var det, han valgte sammen med sin agent. Måske havde et andet projekt givet ham mulighed for at udtrykke sig bedre.

– Når jeg kigger på Newcastle, som pressede hårdt på i januar og juni, og når man kigger på Isak, som blomstrer i Newcastle, kunne vi måske have snakket om Hugo, som vi snakker om Isak.

– Det er hans karrierevalg. Jeg kritiserer ikke, hvad han gjorde. Han er fransk og kunne spille sammen med Messi, Neymar og Mbappé… Jeg forstår det godt.

Hugo Ekitike har lavet fire mål og fire oplæg i 33 kampe for PSG.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Smider Salah-bombe

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Overbevisende: To chok i Parken

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub