Tidligere SL-spids var brandvarm: Det var utroligt

Franskmændene har aldrig oplevet noget lignende dengang, hvor den tidligere Superliga-spiller var flyvende i Ligue 1.



Hugo Ekitike var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub, men det var først i den efterfølgende sæson, at angriberen fik sit helt store gennembrud.

Her imponerende Ekitike med 11 scoringer i 26 kampe for Reims, og det skabte enorm interesse for den nu 21-årige franskmand. Det siger Reims-direktør Mathieu Lacour til Le Club des 5.

– Vi havde aldrig så mange scouts forbi, som da vi havde Hugo Ekitike. Vi havde aldrig besøg af så mange klubber. Det var utroligt.

Reims endte i sidste ende med at sælge Ekitike til Paris Saint-Germain. Han fik godt med spilletid i sin første sæson, men blev aldrig for alvor forløst, og i denne sæson har Luis Enrique ikke givet ham mere end otte minutters spilletid.

Mathieu Lacour vurderer, at den tidligere Vejle-spiller måske burde været skiftet til Newcastle, der også viste interesse ad flere omgange.

– At skifte til PSG var det, han valgte sammen med sin agent. Måske havde et andet projekt givet ham mulighed for at udtrykke sig bedre.

– Når jeg kigger på Newcastle, som pressede hårdt på i januar og juni, og når man kigger på Isak, som blomstrer i Newcastle, kunne vi måske have snakket om Hugo, som vi snakker om Isak.

– Det er hans karrierevalg. Jeg kritiserer ikke, hvad han gjorde. Han er fransk og kunne spille sammen med Messi, Neymar og Mbappé… Jeg forstår det godt.

Hugo Ekitike har lavet fire mål og fire oplæg i 33 kampe for PSG.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er interesseret i Christian Eriksen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De er færdige i 1. division

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK