Tidligere stjerne: Jeg blev seksuelt misbrugt

Patrice Evra står frem og afslører, at han som 13-årig blev udsat for et seksuelt overgreb af en mandlig lærer.



Den tidligere stjernespiller Patrice Evra udgiver i næste uge bogen “I Love This Game”, og heri åbner franskmanden blandt andet op for, at han som 13-årig blev seksuelt misbrugt af en mandlig lærer.

Det fortæller Patrice Evra i et interview med The Times forud for bogens udgivelse.

I en periode boede den nu 40-årige eks-fodboldspiller hos læreren et par dage om ugen, fordi han havde langt til skole. På et tidspunkt begik læreren et seksuelt overfald på Patrice Evra, og så flyttede han hjem.

Siden har den tidligere Manchester United-spiller holdt tæt med historien og har endda tidligere afvist over for politiet, at der skulle være sket noget, efter at andre stod frem og klaget over læreren. Nu står Patrice Evra dog frem.

– Jeg skal være ærlig over for dig, at da jeg først lavede bogen, fortalte jeg ikke hele historien, fordi jeg stadig skammede mig og var bange for, hvad folk ville tænke, siger Evra til The Times.

– Nu vil jeg sige det, fordi jeg ikke ønsker, at børn skal være i min situation, hvor de skammer sig og føler, at de ikke er modige, for det handler ikke om at være modig. Det handler om at være mentalt klar til at tale om det.

– Så jeg vil bare sikre mig, at børn derude har modet og ikke bebrejder sig selv, fordi jeg bebrejdede altid mig selv. Jeg er ikke bange for at sige, at jeg følte mig som en kujon i mange år, fordi jeg aldrig sagde fra. Det var tungt. Men jeg gør det ikke for mig. Jeg gør det for andre børn.

I interviewet fortæller han desuden, at han fortsat mangler at fortælle om historien til nogle familiemedlemmer og bekendte. 

Patrice Evra stoppede karrieren i 2018, efter at han i løbet af sin tid som fodboldspiller optrådte for blandt andre AS Monaco, Manchester United, Juventus, Marseille og West Ham samt det franske landshold. 






LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transferbombe? ‘Mourinho ville elske det’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Manchester United – Nottingham Forest



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Chelsea – Manchester City

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Raser: Det er latterligt!