Tidligere stjerne: Jeg blev seksuelt misbrugt

Patrice Evra står frem og afslører, at han som 13-årig blev udsat for et seksuelt overgreb af en mandlig lærer.



Den tidligere stjernespiller Patrice Evra udgiver i næste uge bogen “I Love This Game”, og heri åbner franskmanden blandt andet op for, at han som 13-årig blev seksuelt misbrugt af en mandlig lærer.

Det fortæller Patrice Evra i et interview med The Times forud for bogens udgivelse.

I en periode boede den nu 40-årige eks-fodboldspiller hos læreren et par dage om ugen, fordi han havde langt til skole. På et tidspunkt begik læreren et seksuelt overfald på Patrice Evra, og så flyttede han hjem.

Siden har den tidligere Manchester United-spiller holdt tæt med historien og har endda tidligere afvist over for politiet, at der skulle være sket noget, efter at andre stod frem og klaget over læreren. Nu står Patrice Evra dog frem.

– Jeg skal være ærlig over for dig, at da jeg først lavede bogen, fortalte jeg ikke hele historien, fordi jeg stadig skammede mig og var bange for, hvad folk ville tænke, siger Evra til The Times.

– Nu vil jeg sige det, fordi jeg ikke ønsker, at børn skal være i min situation, hvor de skammer sig og føler, at de ikke er modige, for det handler ikke om at være modig. Det handler om at være mentalt klar til at tale om det.

– Så jeg vil bare sikre mig, at børn derude har modet og ikke bebrejder sig selv, fordi jeg bebrejdede altid mig selv. Jeg er ikke bange for at sige, at jeg følte mig som en kujon i mange år, fordi jeg aldrig sagde fra. Det var tungt. Men jeg gør det ikke for mig. Jeg gør det for andre børn.

I interviewet fortæller han desuden, at han fortsat mangler at fortælle om historien til nogle familiemedlemmer og bekendte. 

Patrice Evra stoppede karrieren i 2018, efter at han i løbet af sin tid som fodboldspiller optrådte for blandt andre AS Monaco, Manchester United, Juventus, Marseille og West Ham samt det franske landshold. 





LIVE

VM-LIVE: Svenske fans valfarter til VM

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Sverige – Tunesien

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Qatar – Schweiz

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller