Tidligere stjerne: Jeg blev seksuelt misbrugt

Patrice Evra står frem og afslører, at han som 13-årig blev udsat for et seksuelt overgreb af en mandlig lærer.



Den tidligere stjernespiller Patrice Evra udgiver i næste uge bogen “I Love This Game”, og heri åbner franskmanden blandt andet op for, at han som 13-årig blev seksuelt misbrugt af en mandlig lærer.

Det fortæller Patrice Evra i et interview med The Times forud for bogens udgivelse.

I en periode boede den nu 40-årige eks-fodboldspiller hos læreren et par dage om ugen, fordi han havde langt til skole. På et tidspunkt begik læreren et seksuelt overfald på Patrice Evra, og så flyttede han hjem.

Siden har den tidligere Manchester United-spiller holdt tæt med historien og har endda tidligere afvist over for politiet, at der skulle være sket noget, efter at andre stod frem og klaget over læreren. Nu står Patrice Evra dog frem.

– Jeg skal være ærlig over for dig, at da jeg først lavede bogen, fortalte jeg ikke hele historien, fordi jeg stadig skammede mig og var bange for, hvad folk ville tænke, siger Evra til The Times.

– Nu vil jeg sige det, fordi jeg ikke ønsker, at børn skal være i min situation, hvor de skammer sig og føler, at de ikke er modige, for det handler ikke om at være modig. Det handler om at være mentalt klar til at tale om det.

– Så jeg vil bare sikre mig, at børn derude har modet og ikke bebrejder sig selv, fordi jeg bebrejdede altid mig selv. Jeg er ikke bange for at sige, at jeg følte mig som en kujon i mange år, fordi jeg aldrig sagde fra. Det var tungt. Men jeg gør det ikke for mig. Jeg gør det for andre børn.

I interviewet fortæller han desuden, at han fortsat mangler at fortælle om historien til nogle familiemedlemmer og bekendte. 

Patrice Evra stoppede karrieren i 2018, efter at han i løbet af sin tid som fodboldspiller optrådte for blandt andre AS Monaco, Manchester United, Juventus, Marseille og West Ham samt det franske landshold. 






TransferLIVE: Køber ny profil for 410 millioner




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Marokko – Haiti

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Åbner op for sommertransfer

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner