Den tidligere stjernespiller Patrice Evra udgiver i næste uge bogen “I Love This Game”, og heri åbner franskmanden blandt andet op for, at han som 13-årig blev seksuelt misbrugt af en mandlig lærer.
Det fortæller Patrice Evra i et interview med The Times forud for bogens udgivelse.
I en periode boede den nu 40-årige eks-fodboldspiller hos læreren et par dage om ugen, fordi han havde langt til skole. På et tidspunkt begik læreren et seksuelt overfald på Patrice Evra, og så flyttede han hjem.
Siden har den tidligere Manchester United-spiller holdt tæt med historien og har endda tidligere afvist over for politiet, at der skulle være sket noget, efter at andre stod frem og klaget over læreren. Nu står Patrice Evra dog frem.
– Jeg skal være ærlig over for dig, at da jeg først lavede bogen, fortalte jeg ikke hele historien, fordi jeg stadig skammede mig og var bange for, hvad folk ville tænke, siger Evra til The Times.
– Nu vil jeg sige det, fordi jeg ikke ønsker, at børn skal være i min situation, hvor de skammer sig og føler, at de ikke er modige, for det handler ikke om at være modig. Det handler om at være mentalt klar til at tale om det.
– Så jeg vil bare sikre mig, at børn derude har modet og ikke bebrejder sig selv, fordi jeg bebrejdede altid mig selv. Jeg er ikke bange for at sige, at jeg følte mig som en kujon i mange år, fordi jeg aldrig sagde fra. Det var tungt. Men jeg gør det ikke for mig. Jeg gør det for andre børn.
I interviewet fortæller han desuden, at han fortsat mangler at fortælle om historien til nogle familiemedlemmer og bekendte.
Patrice Evra stoppede karrieren i 2018, efter at han i løbet af sin tid som fodboldspiller optrådte for blandt andre AS Monaco, Manchester United, Juventus, Marseille og West Ham samt det franske landshold.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
