80 Superliga-kampe og bronzevinder med Lyngby Boldklub som anfører.
I hele otte år var Mathias Tauber en fast del af Superliga-klubben, men i 2019 lagde han støvlerne på hylden.
Nu har Ølstykke FC fra Sjællandsserien gjort sig noget af et scoop ved at hente den tidligere Superliga-spiller.
Her skal 40-årige Mathias Tauber være børneudviklingstræner, og klubben er henrykt over tilgangen.
– Når vi snakker børnefodbold, ønsker vi at skabe en ramme, hvor piger og drenge får de bedste forudsætninger for at træne i de rigtige omgivelser. Der er rigtig meget fokus på boldberøring, teknik og bevægelse, og det skal også være sjovt. Vi har frivillige trænere, der gør et stort stykke arbejde. Vi har lagt en strategi, og vi har haft brug for en ressource og kapacitet, der kan være sparringspartner for trænerne, så de kan få det bedst mulige træningsmiljø.
– Det hjælper altid at finde en, der selv har spillet fodbold, men også har den personlighed til at kunne hjælpe de dygtige, frivillige trænere, som vi har. Det er en kapacitet, der kommer til at have sin gang ude på banerne, siger Brian Bække, Head of Coaching i Ølstykke FC, i et interview med Tipsbladet.
Hvad tænker du om, at Mathias Tauber har sagt ja til jobbet hos jer som klub?
– Det er enormt positivt, at han kan spejle sig i vores værdier og den retning, som vi har sat i projektet. Vi ansatte Mathias som assistenttræner på vores U17-hold for at give ham chancen for at snuse til trænerfaget. Han har selv spillet på højt niveau, og han har haft nogle dygtige trænere som David Nielsen og Thomas Nørgaard, for at nævne to. Han har allerede suget en masse til sig.
– Nu har han brugt et års tid på at finde ud af, hvordan han har det på en træningsbane, hvor han har en trænerjakke på. Det har han bare været super god til. Han trives i rollen, og han har meget at give af fodboldmæssigt og menneskeligt i forhold til, hvordan vi gerne vil coache og uddanne unge spillere. Han er en stor kapacitet, og vi er glade og stolte over, at han har lyst til at bidrage med alt det, som han kan på vores rejse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Samarbejder med Brøndby IF
Brian Bække, der som aktiv var en del af Brøndby IF, fortæller, at serieklubben forsøger at favne alle børn med forskellige ambitioner.
– Vi har lavet ‘Den Gule Tråd’ i forhold til, hvordan vi gerne vil træne. Det har vi gjort i samarbejde med Brøndby IF, som er vores samarbejdsklub. Det er med fokus på det grundtekniske og motoriske, samt hvor aktive børnene er på banen. Vi vil give alle børn, uanset niveau og hvor længe de har spillet fodbold, de bedste forudsætninger.
– Børn knækker koder i forskellige aldre, og dem, der er længst fremme nu, er ikke nødvendigvis længere fremme om to år. Vi vil skabe et bredt tilbud til alle børn, fordi vi har et motto, der er fodbold for alle. Vi rummer dem, der kan og vil lidt mere, men vi rammer også dem, der går til fodbold, fordi det er hyggeligt, og man har nogle kammerater, afslutter Bække.
Udover Lyngby Boldklub har Tauber en fortid i FC Græsrødderne, Næstved, Nykøbing FC, AB, og som helt ung slog han sine folder i Ølstykke FC.
Tauber starter i sit nye job den 1. marts.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
HELT VILDT