80 Superliga-kampe og bronzevinder med Lyngby Boldklub som anfører.
I hele otte år var Mathias Tauber en fast del af Superliga-klubben, men i 2019 lagde han støvlerne på hylden.
Nu har Ølstykke FC fra Sjællandsserien gjort sig noget af et scoop ved at hente den tidligere Superliga-spiller.
Her skal 40-årige Mathias Tauber være børneudviklingstræner, og klubben er henrykt over tilgangen.
– Når vi snakker børnefodbold, ønsker vi at skabe en ramme, hvor piger og drenge får de bedste forudsætninger for at træne i de rigtige omgivelser. Der er rigtig meget fokus på boldberøring, teknik og bevægelse, og det skal også være sjovt. Vi har frivillige trænere, der gør et stort stykke arbejde. Vi har lagt en strategi, og vi har haft brug for en ressource og kapacitet, der kan være sparringspartner for trænerne, så de kan få det bedst mulige træningsmiljø.
– Det hjælper altid at finde en, der selv har spillet fodbold, men også har den personlighed til at kunne hjælpe de dygtige, frivillige trænere, som vi har. Det er en kapacitet, der kommer til at have sin gang ude på banerne, siger Brian Bække, Head of Coaching i Ølstykke FC, i et interview med Tipsbladet.
Hvad tænker du om, at Mathias Tauber har sagt ja til jobbet hos jer som klub?
– Det er enormt positivt, at han kan spejle sig i vores værdier og den retning, som vi har sat i projektet. Vi ansatte Mathias som assistenttræner på vores U17-hold for at give ham chancen for at snuse til trænerfaget. Han har selv spillet på højt niveau, og han har haft nogle dygtige trænere som David Nielsen og Thomas Nørgaard, for at nævne to. Han har allerede suget en masse til sig.
– Nu har han brugt et års tid på at finde ud af, hvordan han har det på en træningsbane, hvor han har en trænerjakke på. Det har han bare været super god til. Han trives i rollen, og han har meget at give af fodboldmæssigt og menneskeligt i forhold til, hvordan vi gerne vil coache og uddanne unge spillere. Han er en stor kapacitet, og vi er glade og stolte over, at han har lyst til at bidrage med alt det, som han kan på vores rejse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Samarbejder med Brøndby IF
Brian Bække, der som aktiv var en del af Brøndby IF, fortæller, at serieklubben forsøger at favne alle børn med forskellige ambitioner.
– Vi har lavet ‘Den Gule Tråd’ i forhold til, hvordan vi gerne vil træne. Det har vi gjort i samarbejde med Brøndby IF, som er vores samarbejdsklub. Det er med fokus på det grundtekniske og motoriske, samt hvor aktive børnene er på banen. Vi vil give alle børn, uanset niveau og hvor længe de har spillet fodbold, de bedste forudsætninger.
– Børn knækker koder i forskellige aldre, og dem, der er længst fremme nu, er ikke nødvendigvis længere fremme om to år. Vi vil skabe et bredt tilbud til alle børn, fordi vi har et motto, der er fodbold for alle. Vi rummer dem, der kan og vil lidt mere, men vi rammer også dem, der går til fodbold, fordi det er hyggeligt, og man har nogle kammerater, afslutter Bække.
Udover Lyngby Boldklub har Tauber en fortid i FC Græsrødderne, Næstved, Nykøbing FC, AB, og som helt ung slog han sine folder i Ølstykke FC.
Tauber starter i sit nye job den 1. marts.
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
Syv i træk for Barcelona
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
Anbefaler FC Midtjylland til alle
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
Viborg er klar til pokalsemifinale
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER
Fans går amok under Messi-besøg
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
NYHEDER
Thomas Frank vil handle i transfervinduet
NYHEDER
Harder lyste op i Leipzig-skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG