Tidligere Superliga-anfører scorer nyt job

Brian Bække, Head of Coaching i Ølstykke FC, fortæller til Tipsbladet, at klubben har ansat den tidligere Superliga-spiller Mathias Tauber.



80 Superliga-kampe og bronzevinder med Lyngby Boldklub som anfører.

I hele otte år var Mathias Tauber en fast del af Superliga-klubben, men i 2019 lagde han støvlerne på hylden.

Nu har Ølstykke FC fra Sjællandsserien gjort sig noget af et scoop ved at hente den tidligere Superliga-spiller.

Her skal 40-årige Mathias Tauber være børneudviklingstræner, og klubben er henrykt over tilgangen.

– Når vi snakker børnefodbold, ønsker vi at skabe en ramme, hvor piger og drenge får de bedste forudsætninger for at træne i de rigtige omgivelser. Der er rigtig meget fokus på boldberøring, teknik og bevægelse, og det skal også være sjovt. Vi har frivillige trænere, der gør et stort stykke arbejde. Vi har lagt en strategi, og vi har haft brug for en ressource og kapacitet, der kan være sparringspartner for trænerne, så de kan få det bedst mulige træningsmiljø.

– Det hjælper altid at finde en, der selv har spillet fodbold, men også har den personlighed til at kunne hjælpe de dygtige, frivillige trænere, som vi har. Det er en kapacitet, der kommer til at have sin gang ude på banerne, siger Brian Bække, Head of Coaching i Ølstykke FC, i et interview med Tipsbladet.

Hvad tænker du om, at Mathias Tauber har sagt ja til jobbet hos jer som klub?

– Det er enormt positivt, at han kan spejle sig i vores værdier og den retning, som vi har sat i projektet. Vi ansatte Mathias som assistenttræner på vores U17-hold for at give ham chancen for at snuse til trænerfaget. Han har selv spillet på højt niveau, og han har haft nogle dygtige trænere som David Nielsen og Thomas Nørgaard, for at nævne to. Han har allerede suget en masse til sig.

– Nu har han brugt et års tid på at finde ud af, hvordan han har det på en træningsbane, hvor han har en trænerjakke på. Det har han bare været super god til. Han trives i rollen, og han har meget at give af fodboldmæssigt og menneskeligt i forhold til, hvordan vi gerne vil coache og uddanne unge spillere. Han er en stor kapacitet, og vi er glade og stolte over, at han har lyst til at bidrage med alt det, som han kan på vores rejse.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Mathias Tauber (til venstre) med Brian Bække (til højre). Foto: Ølstykke FC

Samarbejder med Brøndby IF

Brian Bække, der som aktiv var en del af Brøndby IF, fortæller, at serieklubben forsøger at favne alle børn med forskellige ambitioner.

– Vi har lavet ‘Den Gule Tråd’ i forhold til, hvordan vi gerne vil træne. Det har vi gjort i samarbejde med Brøndby IF, som er vores samarbejdsklub. Det er med fokus på det grundtekniske og motoriske, samt hvor aktive børnene er på banen. Vi vil give alle børn, uanset niveau og hvor længe de har spillet fodbold, de bedste forudsætninger.

– Børn knækker koder i forskellige aldre, og dem, der er længst fremme nu, er ikke nødvendigvis længere fremme om to år. Vi vil skabe et bredt tilbud til alle børn, fordi vi har et motto, der er fodbold for alle. Vi rummer dem, der kan og vil lidt mere, men vi rammer også dem, der går til fodbold, fordi det er hyggeligt, og man har nogle kammerater, afslutter Bække.

Udover Lyngby Boldklub har Tauber en fortid i FC Græsrødderne, Næstved, Nykøbing FC, AB, og som helt ung slog han sine folder i Ølstykke FC.

Tauber starter i sit nye job den 1. marts.








– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Her kan du se Danmark mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk stjerne udgår med sygdom

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

GOG buldrer forbi bundhold

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Aflyser pressemøde i Parken

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Belgien skuffer mod Kasakhstan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Landstræner uenig med Ronaldo

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Chok i OB – siger op efter seks dage

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Superliga-profil får trænerlicens

Landsholdsprofil misser træning

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Glimrende nyt om Chido Obi

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’