80 Superliga-kampe og bronzevinder med Lyngby Boldklub som anfører.
I hele otte år var Mathias Tauber en fast del af Superliga-klubben, men i 2019 lagde han støvlerne på hylden.
Nu har Ølstykke FC fra Sjællandsserien gjort sig noget af et scoop ved at hente den tidligere Superliga-spiller.
Her skal 40-årige Mathias Tauber være børneudviklingstræner, og klubben er henrykt over tilgangen.
– Når vi snakker børnefodbold, ønsker vi at skabe en ramme, hvor piger og drenge får de bedste forudsætninger for at træne i de rigtige omgivelser. Der er rigtig meget fokus på boldberøring, teknik og bevægelse, og det skal også være sjovt. Vi har frivillige trænere, der gør et stort stykke arbejde. Vi har lagt en strategi, og vi har haft brug for en ressource og kapacitet, der kan være sparringspartner for trænerne, så de kan få det bedst mulige træningsmiljø.
– Det hjælper altid at finde en, der selv har spillet fodbold, men også har den personlighed til at kunne hjælpe de dygtige, frivillige trænere, som vi har. Det er en kapacitet, der kommer til at have sin gang ude på banerne, siger Brian Bække, Head of Coaching i Ølstykke FC, i et interview med Tipsbladet.
Hvad tænker du om, at Mathias Tauber har sagt ja til jobbet hos jer som klub?
– Det er enormt positivt, at han kan spejle sig i vores værdier og den retning, som vi har sat i projektet. Vi ansatte Mathias som assistenttræner på vores U17-hold for at give ham chancen for at snuse til trænerfaget. Han har selv spillet på højt niveau, og han har haft nogle dygtige trænere som David Nielsen og Thomas Nørgaard, for at nævne to. Han har allerede suget en masse til sig.
– Nu har han brugt et års tid på at finde ud af, hvordan han har det på en træningsbane, hvor han har en trænerjakke på. Det har han bare været super god til. Han trives i rollen, og han har meget at give af fodboldmæssigt og menneskeligt i forhold til, hvordan vi gerne vil coache og uddanne unge spillere. Han er en stor kapacitet, og vi er glade og stolte over, at han har lyst til at bidrage med alt det, som han kan på vores rejse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Samarbejder med Brøndby IF
Brian Bække, der som aktiv var en del af Brøndby IF, fortæller, at serieklubben forsøger at favne alle børn med forskellige ambitioner.
– Vi har lavet ‘Den Gule Tråd’ i forhold til, hvordan vi gerne vil træne. Det har vi gjort i samarbejde med Brøndby IF, som er vores samarbejdsklub. Det er med fokus på det grundtekniske og motoriske, samt hvor aktive børnene er på banen. Vi vil give alle børn, uanset niveau og hvor længe de har spillet fodbold, de bedste forudsætninger.
– Børn knækker koder i forskellige aldre, og dem, der er længst fremme nu, er ikke nødvendigvis længere fremme om to år. Vi vil skabe et bredt tilbud til alle børn, fordi vi har et motto, der er fodbold for alle. Vi rummer dem, der kan og vil lidt mere, men vi rammer også dem, der går til fodbold, fordi det er hyggeligt, og man har nogle kammerater, afslutter Bække.
Udover Lyngby Boldklub har Tauber en fortid i FC Græsrødderne, Næstved, Nykøbing FC, AB, og som helt ung slog han sine folder i Ølstykke FC.
Tauber starter i sit nye job den 1. marts.
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
Intet aftryk!
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART