Tidligere Superliga-angriber i overraskende skifte

Den tidligere Superliga-angriber Adrian Petre tager et gevaldigt skridt nedad med sit seneste klubskifte.



Adrian Petre var i løbet af sine år i Esbjerg fB en trofast mand i angrebet, der scorede sine mål og gjorde sine ting.

Efter afskeden med Superligaen har den rumænske angriber dog været noget mere rodløs. De sidste fire år har han været i seks forskellige klubber – i sidste uge tilføjede han så nummer syv til cv’et.

Og det er et ganske overraskende skifte. Nu skal han nemlig kæmpe om overlevelse i CS Tunari, der spiller i den næstbedste række i Rumænien.

Adrian Petre er blot 26 og burde være i sin bedste fodboldalder. Og det er heller ikke mere end to år siden, at han var den næstmest scorende spiller i FCV Farul, der er placeret i den bedste rumænske række.

De seneste sæsoner har dog været ganske magre med ophold i græske APO Levadiakos og FC Hermannstadt i hjemlandet foruden et halvt år som klubløs. Under 500 spilleminutter er det blevet til fordelt henover perioden.

Nu tager han altså et skridt tilbage for at kickstarte karrieren igen. Det var jo i den næstbedste rumænske række, at Adrian Petre for alvor brød igennem hos UTA Arad med 28 scoringer i 29 kampe.

Målsnittet betagede Esbjerg fB så meget, at man hentede ham til i sommeren 2017. I Superligaen blev det til 11 scoringer i 51 optrædener for Adrian Petre, der forlod dansk fodbold i 2020.

På samme breddegrader er forsvarsspilleren Nemanja Cavnic, der senest var i HB Køge, iøvrigt også blevet præsenteret. Bosniske Zeljeznicar er den bomstærke stopper skiftet til.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Skæbnedag venter Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’