Adrian Petre var i løbet af sine år i Esbjerg fB en trofast mand i angrebet, der scorede sine mål og gjorde sine ting.
Efter afskeden med Superligaen har den rumænske angriber dog været noget mere rodløs. De sidste fire år har han været i seks forskellige klubber – i sidste uge tilføjede han så nummer syv til cv’et.
Og det er et ganske overraskende skifte. Nu skal han nemlig kæmpe om overlevelse i CS Tunari, der spiller i den næstbedste række i Rumænien.
Adrian Petre er blot 26 og burde være i sin bedste fodboldalder. Og det er heller ikke mere end to år siden, at han var den næstmest scorende spiller i FCV Farul, der er placeret i den bedste rumænske række.
De seneste sæsoner har dog været ganske magre med ophold i græske APO Levadiakos og FC Hermannstadt i hjemlandet foruden et halvt år som klubløs. Under 500 spilleminutter er det blevet til fordelt henover perioden.
Nu tager han altså et skridt tilbage for at kickstarte karrieren igen. Det var jo i den næstbedste rumænske række, at Adrian Petre for alvor brød igennem hos UTA Arad med 28 scoringer i 29 kampe.
Målsnittet betagede Esbjerg fB så meget, at man hentede ham til i sommeren 2017. I Superligaen blev det til 11 scoringer i 51 optrædener for Adrian Petre, der forlod dansk fodbold i 2020.
På samme breddegrader er forsvarsspilleren Nemanja Cavnic, der senest var i HB Køge, iøvrigt også blevet præsenteret. Bosniske Zeljeznicar er den bomstærke stopper skiftet til.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT