Adrian Petre var i løbet af sine år i Esbjerg fB en trofast mand i angrebet, der scorede sine mål og gjorde sine ting.
Efter afskeden med Superligaen har den rumænske angriber dog været noget mere rodløs. De sidste fire år har han været i seks forskellige klubber – i sidste uge tilføjede han så nummer syv til cv’et.
Og det er et ganske overraskende skifte. Nu skal han nemlig kæmpe om overlevelse i CS Tunari, der spiller i den næstbedste række i Rumænien.
Adrian Petre er blot 26 og burde være i sin bedste fodboldalder. Og det er heller ikke mere end to år siden, at han var den næstmest scorende spiller i FCV Farul, der er placeret i den bedste rumænske række.
De seneste sæsoner har dog været ganske magre med ophold i græske APO Levadiakos og FC Hermannstadt i hjemlandet foruden et halvt år som klubløs. Under 500 spilleminutter er det blevet til fordelt henover perioden.
Nu tager han altså et skridt tilbage for at kickstarte karrieren igen. Det var jo i den næstbedste rumænske række, at Adrian Petre for alvor brød igennem hos UTA Arad med 28 scoringer i 29 kampe.
Målsnittet betagede Esbjerg fB så meget, at man hentede ham til i sommeren 2017. I Superligaen blev det til 11 scoringer i 51 optrædener for Adrian Petre, der forlod dansk fodbold i 2020.
På samme breddegrader er forsvarsspilleren Nemanja Cavnic, der senest var i HB Køge, iøvrigt også blevet præsenteret. Bosniske Zeljeznicar er den bomstærke stopper skiftet til.
LIVE
LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER