Adrian Petre var i løbet af sine år i Esbjerg fB en trofast mand i angrebet, der scorede sine mål og gjorde sine ting.
Efter afskeden med Superligaen har den rumænske angriber dog været noget mere rodløs. De sidste fire år har han været i seks forskellige klubber – i sidste uge tilføjede han så nummer syv til cv’et.
Og det er et ganske overraskende skifte. Nu skal han nemlig kæmpe om overlevelse i CS Tunari, der spiller i den næstbedste række i Rumænien.
Adrian Petre er blot 26 og burde være i sin bedste fodboldalder. Og det er heller ikke mere end to år siden, at han var den næstmest scorende spiller i FCV Farul, der er placeret i den bedste rumænske række.
De seneste sæsoner har dog været ganske magre med ophold i græske APO Levadiakos og FC Hermannstadt i hjemlandet foruden et halvt år som klubløs. Under 500 spilleminutter er det blevet til fordelt henover perioden.
Nu tager han altså et skridt tilbage for at kickstarte karrieren igen. Det var jo i den næstbedste rumænske række, at Adrian Petre for alvor brød igennem hos UTA Arad med 28 scoringer i 29 kampe.
Målsnittet betagede Esbjerg fB så meget, at man hentede ham til i sommeren 2017. I Superligaen blev det til 11 scoringer i 51 optrædener for Adrian Petre, der forlod dansk fodbold i 2020.
På samme breddegrader er forsvarsspilleren Nemanja Cavnic, der senest var i HB Køge, iøvrigt også blevet præsenteret. Bosniske Zeljeznicar er den bomstærke stopper skiftet til.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
OPTAKT