Man skulle tro, at en mand med Kim Ojos cv kunne finde en ny klub på under et halvt år, men den tidligere Superliga-angriber har stadig ingen arbejdsgiver. I denne uge runder han syv måneder som klubløs, siden han forlod Lyngby Boldklub i august.
I øjeblikket træner han med i sin gamle klub Genk, men det er ikke der, han vil fortsætte karrieren. Faktisk slet ikke i Belgien. Det fortæller Ojo, der foruden Genk har spillet en enkelt sæson i Oud-Heverlee Leuven, til tipsbladet.dk.
– Jeg vil ikke spille i Belgien for at være ærlig. Fordi jeg kender belgisk fodbold og har dårlige erfaringer fra tidligere. Jeg vil bare væk fra Belgien. Jeg vil bare gerne have en god aftale uden for Belgien. Jeg er ligeglad med hvilket land, men det skal være en god aftale, og jeg skal vide, at jeg kommer til at spille. Det er vigtigt, siger Kim Ojo.
Han fortæller, at han tidligere har haft tilbud fra Tyrkiet, men at han ikke havde tillid til sikkerheden i det område, han skulle spille, og at han sagde nej, fordi han gerne vil kunne have sine børn på besøg uden at frygte for deres liv.
Klubjagten har i det hele taget været forstyrret af nævenyttige agenter, mener Ojo. Dem, der har henvendt sig til ham, har ikke villet ham det bedste.
– Jeg har haft nogle tilbud de seneste måneder, men nogle af agenterne er nogle svindlere. Jeg havde noget i Saudi-Arabien, men jeg tog ikke af sted. Der for for mange svindlere i aftalen. Agenten gav mig ikke de fulde detaljer i kontrakten. Da jeg fandt ud af det, konfronterede jeg ham. “Hvorfor løj du for mig?” Agenten talte uden om og sagde, at de skulle have styr på det og det, lyder det fra Kim Ojo.
– Der var en belgisk træner i Saudi-Arabien; det var ham, der bad agenten finde ud af noget. Han blev ved med at nævne nye beløb for mig, så jeg talte med den belgiske træner og konfronterede agenten. Jeg sagde: “Jeg er ikke dum. Jeg har været i spillet i mange år, og jeg vil ikke skrive kontrakt med en agent, som ikke vil vise mig aftalen.”
– Han har forsøgt at ringe til mig, men jeg har blokeret ham. Jeg spiller ikke for nogen agent. Jeg spiller for mig selv og mine børn.
Kim Ojo fortæller ikke, hvilken træner eller klub der var tale om, og der er aktuelt ingen belgiske trænere i den bedste saudiarabiske række. Belgisk-rumænske Mircea Rednic var dog træner for Al-Faisaly Harmah i efteråret.
Det er ikke første gang, den nigerianske angriber oplever problemer med agenter eller mellemmænd, som de hedder i dag. Da han hældte mål ind for Nybergsund og SK Brann i Norge og var et varmt navn, var han ifølge eget udsagn genstand for flere uærlige henvendelser.
– Jeg vil ikke binde mig til en agent. Jeg ved, hvordan de behandler folk. Jeg har mange dårlige erfaringer. Da jeg var i Norge, forsøgte mange udenlandske agenter at udnytte mig. Jeg vil ikke have, at det sker for mig. Jeg har også haft nogle problemer med belgiske agenter, siger Kim Ojo.
Så lige nu jagter den tidligere Lyngby-spiller en kontrakt på egen hånd. Sådan da. For han har åbnet døren på klem for en agent, men vil ikke binde sig til ham, før han leverer varen.
– Jeg har en agent, som jeg taler med. Hvis han skaffer mmig, hvad jeg vil have, og jeg ser kontrakten, kan jeg give ham mandat til at forhandle færdig på mine vegne, siger Ojo.
Han har foruden de nævnte klubber også også repræsenteret Plateau United hjemme i Nigeria og Ujpest i Ungarn.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
