Tidligere Superliga-keeper har succes i Thailand: Et fantastisk skifte

27-årige Michael Falkesgaard nyder livet i Thailand, hvor han er blevet en af de bærende profiler på sit hold, True Bangkok United.



Det hele startede i Brøndby IF for Michael Falkesgaard, der dog også nåede en tur forbi både OB og FC Midtjylland i sin Superliga-tid.

Den 27-årige målmand skiftede dog tilbage i januar den midtjyske hede ud med lidt varmere himmelstrøg i en af Thailands største fodboldklubber, True Bangkok United, hvor han har spillet fast med stor succes:

– Indtil videre har det bare været et stort, fedt fodboldeventyr, og det ser ikke ud til at slutte foreløbig,

– Jeg spiller fast, har succes, bor i en storby og oplever en helt anden kultur. Så jo, det har været et fantastisk skifte. Det er en oplevelse for livet, og jeg nyder virkelig, at det går så godt både på og uden for banen, siger Michael Falkesgaard til Ekstra Bladet. 

I Superligaen blev det kun til i alt 19 kampe for Falkesgaard, der nu allerede er noteret for 28 kampe i den bedste thailandske række og ifølge det asiatiske fodboldsite Football Tribe vurderes til at være det bedste indkøb i ligaen i denne sæson. 

Michael Falkesgaard har siden sit skifte til thailandsk fodbold desuden fået debut på det filippinske landshold, som han kan spille for, da hans mor er fra Fillipinerne. Her kan han til januar se frem til at spille Asiens svar på EM, AFC Asian Cup, som Fillipinerne for første gang nogensinde er kvalificeret til. 







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Værste i 16 år

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby