Tidligere Superliga-keeper har succes i Thailand: Et fantastisk skifte

27-årige Michael Falkesgaard nyder livet i Thailand, hvor han er blevet en af de bærende profiler på sit hold, True Bangkok United.



Det hele startede i Brøndby IF for Michael Falkesgaard, der dog også nåede en tur forbi både OB og FC Midtjylland i sin Superliga-tid.

Den 27-årige målmand skiftede dog tilbage i januar den midtjyske hede ud med lidt varmere himmelstrøg i en af Thailands største fodboldklubber, True Bangkok United, hvor han har spillet fast med stor succes:

– Indtil videre har det bare været et stort, fedt fodboldeventyr, og det ser ikke ud til at slutte foreløbig,

– Jeg spiller fast, har succes, bor i en storby og oplever en helt anden kultur. Så jo, det har været et fantastisk skifte. Det er en oplevelse for livet, og jeg nyder virkelig, at det går så godt både på og uden for banen, siger Michael Falkesgaard til Ekstra Bladet. 

I Superligaen blev det kun til i alt 19 kampe for Falkesgaard, der nu allerede er noteret for 28 kampe i den bedste thailandske række og ifølge det asiatiske fodboldsite Football Tribe vurderes til at være det bedste indkøb i ligaen i denne sæson. 

Michael Falkesgaard har siden sit skifte til thailandsk fodbold desuden fået debut på det filippinske landshold, som han kan spille for, da hans mor er fra Fillipinerne. Her kan han til januar se frem til at spille Asiens svar på EM, AFC Asian Cup, som Fillipinerne for første gang nogensinde er kvalificeret til. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Tiden er ved at rinde ud

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen