Tilbudt 450 millioner: Storklub vil forgylde Eriksen

Christian Eriksen kan til sommer for alvor score kassen, da danskeren kan forlade Tottenham kvit og frit. Franske PSG har nu angiveligt tilbudt Eriksen en fyrstelig hyre.



Christian Eriksen har næppe problemer med økonomien, men til sommer kan danskeren for alvor se frem til at score kassen. Tottenham-spilleren har således modtaget et yderst interessant tilbud fra den franske storklub Paris Saint-Germain.

Til den tid vil Eriksen således være en fri mand, idet hans kontrakt med Tottenham udløber. Og som kontraktfri spiller er man særdeles godt stillet, hvad angår lønforhandlinger med potentielle nye arbejdsgivere.

Det kan Juventus-spilleren Aaron Ramsey skrive under på. Waliseren havde i sommer kontraktudløb i Arsenal, og skiftede herefter til Juventus, hvor han nu hæver 3,5 millioner kroner om ugen i løn.

Det hidtil bedste tilbud
Og nu forlyder det, at Paris Saint-Germain har lagt et ganske fint tilbud på Christian Eriksens bord. Franskmændenes sportsdirektør har således tilbudt danskeren en fem-årig kontrakt med en årsløn på 90 millioner kroner, hvis man skal tro det italienske medie FC Inter News.

Dermed kan Eriksen sammenlagt sætte 450 millioner kroner ind på kontoen, hvis han ender med at tage til Paris og fuldføre kontrakten. Danskerens ugeløn vil lyde på 1,7 millioner kroner om ugen. Ifølge avisen Express tjener danskeren i øjeblikket 655.000 kroner om ugen i Tottenham.

Tilbuddet fra Paris Saint-Germain er rent økonomisk det mest attraktive, som Eriksen hidtil har modtaget, lyder det. Både Inter og Juventus meldes også at være interesseret i Tottenham-profilen, der i weekenden scorede direkte på frispark mod Norwich. De to italienske klubber har angiveligt været i kontakt med Eriksens agent, Martin Schoots. I Spanien er Real Madrid og Atlético Madrid begge interesserede, men ingen af disse to klubber har endnu sendt et officielt bud afsted. 





Disse 13 United-spillere meldes på vej væk




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Det var vanvittigt brutalt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – FC Midtjylland

Stort flop i England – hent Elias Jelert

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Her er startopstillingerne til guldbraget

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League