Tilbudt 450 millioner: Storklub vil forgylde Eriksen

Christian Eriksen kan til sommer for alvor score kassen, da danskeren kan forlade Tottenham kvit og frit. Franske PSG har nu angiveligt tilbudt Eriksen en fyrstelig hyre.



Christian Eriksen har næppe problemer med økonomien, men til sommer kan danskeren for alvor se frem til at score kassen. Tottenham-spilleren har således modtaget et yderst interessant tilbud fra den franske storklub Paris Saint-Germain.

Til den tid vil Eriksen således være en fri mand, idet hans kontrakt med Tottenham udløber. Og som kontraktfri spiller er man særdeles godt stillet, hvad angår lønforhandlinger med potentielle nye arbejdsgivere.

Det kan Juventus-spilleren Aaron Ramsey skrive under på. Waliseren havde i sommer kontraktudløb i Arsenal, og skiftede herefter til Juventus, hvor han nu hæver 3,5 millioner kroner om ugen i løn.

Det hidtil bedste tilbud
Og nu forlyder det, at Paris Saint-Germain har lagt et ganske fint tilbud på Christian Eriksens bord. Franskmændenes sportsdirektør har således tilbudt danskeren en fem-årig kontrakt med en årsløn på 90 millioner kroner, hvis man skal tro det italienske medie FC Inter News.

Dermed kan Eriksen sammenlagt sætte 450 millioner kroner ind på kontoen, hvis han ender med at tage til Paris og fuldføre kontrakten. Danskerens ugeløn vil lyde på 1,7 millioner kroner om ugen. Ifølge avisen Express tjener danskeren i øjeblikket 655.000 kroner om ugen i Tottenham.

Tilbuddet fra Paris Saint-Germain er rent økonomisk det mest attraktive, som Eriksen hidtil har modtaget, lyder det. Både Inter og Juventus meldes også at være interesseret i Tottenham-profilen, der i weekenden scorede direkte på frispark mod Norwich. De to italienske klubber har angiveligt været i kontakt med Eriksens agent, Martin Schoots. I Spanien er Real Madrid og Atlético Madrid begge interesserede, men ingen af disse to klubber har endnu sendt et officielt bud afsted. 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

– Det var en af de værste dage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Manchester City – Brentford

Premier League-klub går all-in

Liverpool – Chelsea

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt