Christian Eriksen har næppe problemer med økonomien, men til sommer kan danskeren for alvor se frem til at score kassen. Tottenham-spilleren har således modtaget et yderst interessant tilbud fra den franske storklub Paris Saint-Germain.
Til den tid vil Eriksen således være en fri mand, idet hans kontrakt med Tottenham udløber. Og som kontraktfri spiller er man særdeles godt stillet, hvad angår lønforhandlinger med potentielle nye arbejdsgivere.
Det kan Juventus-spilleren Aaron Ramsey skrive under på. Waliseren havde i sommer kontraktudløb i Arsenal, og skiftede herefter til Juventus, hvor han nu hæver 3,5 millioner kroner om ugen i løn.
Det hidtil bedste tilbud
Og nu forlyder det, at Paris Saint-Germain har lagt et ganske fint tilbud på Christian Eriksens bord. Franskmændenes sportsdirektør har således tilbudt danskeren en fem-årig kontrakt med en årsløn på 90 millioner kroner, hvis man skal tro det italienske medie FC Inter News.
Dermed kan Eriksen sammenlagt sætte 450 millioner kroner ind på kontoen, hvis han ender med at tage til Paris og fuldføre kontrakten. Danskerens ugeløn vil lyde på 1,7 millioner kroner om ugen. Ifølge avisen Express tjener danskeren i øjeblikket 655.000 kroner om ugen i Tottenham.
Tilbuddet fra Paris Saint-Germain er rent økonomisk det mest attraktive, som Eriksen hidtil har modtaget, lyder det. Både Inter og Juventus meldes også at være interesseret i Tottenham-profilen, der i weekenden scorede direkte på frispark mod Norwich. De to italienske klubber har angiveligt været i kontakt med Eriksens agent, Martin Schoots. I Spanien er Real Madrid og Atlético Madrid begge interesserede, men ingen af disse to klubber har endnu sendt et officielt bud afsted.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
