Sidste uge gik det temmelig ubemærket hen, at tilskuerbølgen, der også er kendt som The Mexican Wave og La Ola, faktisk havde 25 års-jubilæum. Det burde det egentlig ikke, for bølgen lever stadig i bedste velgående.
Det var den 15. oktober 1981, at den professionelle cheerleader “Krazy” George Henderson orkestrerede den første menneskebølge til en baseballkamp på Oakland Coliseum i Californien. Det er i hvert fald første gang, det er dokumenteret med tv-optagelser, for den nu 62-årige George Henderson fortalte sidste uge til det californiske Internetmagasin Inside Bay Area, at bølgen rent faktisk opstod ved et tilfælde et år tidligere.
Henderson, der i 80erne lancerede sig selv som verdens mest sexede cheerleader, fik allerede publikum til at rejse sig op, da han arbejdede først for ishockeyholdene Colorado Rockies i Denver og siden hos Edmonton Oilers i Canada.
Henderson lod de forskellige sektioner af publikum rejse sig op og juble på skift. Men en oktoberaften i 1980 gik det galt. En sektion af tilskuere i Northlands Colsieum i Edmonton rejste sig for hurtigt efter den første, og den næste fulgte automatisk efter. Bølgen var født.
Men “Krazy” George fandt ud af, at ishockey-haller var for små til, at bølgen kunne fungere ordentligt. Mere plads og flere mennesker var nødvendigt, så da Henderson fik ansættelse hos baseballholdet Oakland Athletics i Californien, var chancen der for at lave det helt store stunt. Men Henderson var grundig. Han testede først den menneskelige bølge ved forskellige arrangementer på diverse gymnasier i Californien, før det gik løs den 15. oktober under en kamp mod New York Yankees.
Bølge-succes ved VM
Ifølge “Krazy” George skal der være mindst 25.000 tilskuere for at en bølge kan blive perfekt. Men det er ikke det eneste:
“Det kræver, at 95 procent af tilskuerne er med, for at det fungere helt rigtigt. Stadion skal også være fuldt og have den rette form (ovalt), og bølgen må helst ikke begynde, når der sker noget på banen,” fortæller George Henderson.
“Krazy” Georges idé spredte sig hurtigt til andre dele af USA. Første gang man så det til en fodboldkamp var ved OL i Los Angeles i 1984, da de 83.000 tilskuere på Stanford Stadium i Palo Alto drev bølgen rundt under semifinalekampen mellem Italien og Brasilien.
Herfra kom bølgen til Mexico, hvor fodboldtilhængerne straks tog fænomenet til sig og gav det navnet “La Ola”, som bare betyder bølgen på spansk. Da VM-slutrunden i 1986 blev spillet i Mexico oplevede tv-seere verden over for første gang, hvordan bølgen så ud, og resten af kloden hoppede straks med på ideen.
Gennem årene er bølgen nogle steder blevet perfektioneret til det yderste og er man bølge-afficionado er det på Michigan Stadium i Ann Arbor i den amerikanske delstat Michigan, det foregår.
Her styrer en gruppe studenter, når University of Michigans Football-hold spiller, en kompliceret procedure for bølgen, hvor den først sendes stadion rundt to gange mod uret. Herefter vendes bølgen og kører i slow-motion, dernæst med dobbelt hastighed for til sidst at lave to bølger, der går i hver sin retning. Det var også her, man sidste år lavede den største bølge til en sportsbegivenhed med deltagelse af 111.591 tilskuere.
På formel
Den menneskelige bølge har også været genstand for videnskabelige studier.
To ungarske biofysikere ved Eotvos Universitet i Budapest fastslog i 2002 således på baggrund af videooptagelser sammen med den tyske professor Dirk Helbing fra Det Teknologiske Universitet i Dresden, at en standardtilskuerbølge bevæger sig med en hastighed af tyve sæder i sekundet eller 43 km/t. og som regel altid i urets retning.
De tre forskere udarbejdede endda en matematisk formel udfra en anden formel om, hvordan pacemakere stimulerer hjerterytmen og et simulationsprogram, som man kan studere nærmere på webadressen http://angel.elte.hu/wave. Og det var ikke bare for sjov. De tre er eksperter i, hvordan store menneskemængder opfører sig, og forskningen anvendes til, hvordan man kan undgå katastrofer ved sportsstævner, koncerter og demonstrationer.
Et særligt fænomen omkring tilskuerbølgen har man iagttaget på Melbourne Cricket Ground i Australien med plads til 100.000 tilskuere, hvor bølgen stik mod videnskaben altid går mod urets retning. Her buher tilskuerne tilmed også af folk på tribunen for VIP- og klubmedlemmer, når bølgen har passeret, fordi de lidt fornemmere tilskuere ikke vil deltage i løjerne. Man oplevede endda i 2002, da tribunen stod tom p. g. a. ombygning, at tilskuerne stadig buhede op mod den!
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
– Han har en “grim” side
MEDIE
Smadrer transferrekord
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED