Tillykke til La Ola

Den populære tilskuerbølge så dagens lys for 25 år siden i USA



Sidste uge gik det temmelig ubemærket hen, at tilskuerbølgen, der også er kendt som The Mexican Wave og La Ola, faktisk havde 25 års-jubilæum. Det burde det egentlig ikke, for bølgen lever stadig i bedste velgående.

Det var den 15. oktober 1981, at den professionelle cheerleader “Krazy” George Henderson orkestrerede den første menneskebølge til en baseballkamp på Oakland Coliseum i Californien. Det er i hvert fald første gang, det er dokumenteret med tv-optagelser, for den nu 62-årige George Henderson fortalte sidste uge til det californiske Internetmagasin Inside Bay Area, at bølgen rent faktisk opstod ved et tilfælde et år tidligere.

Henderson, der i 80erne lancerede sig selv som verdens mest sexede cheerleader, fik allerede publikum til at rejse sig op, da han arbejdede først for ishockeyholdene Colorado Rockies i Denver og siden hos Edmonton Oilers i Canada.

Henderson lod de forskellige sektioner af publikum rejse sig op og juble på skift. Men en oktoberaften i 1980 gik det galt. En sektion af tilskuere i Northlands Colsieum i Edmonton rejste sig for hurtigt efter den første, og den næste fulgte automatisk efter. Bølgen var født.

Men “Krazy” George fandt ud af, at ishockey-haller var for små til, at bølgen kunne fungere ordentligt. Mere plads og flere mennesker var nødvendigt, så da Henderson fik ansættelse hos baseballholdet Oakland Athletics i Californien, var chancen der for at lave det helt store stunt. Men Henderson var grundig. Han testede først den menneskelige bølge ved forskellige arrangementer på diverse gymnasier i Californien, før det gik løs den 15. oktober under en kamp mod New York Yankees.

Bølge-succes ved VM

Ifølge “Krazy” George skal der være mindst 25.000 tilskuere for at en bølge kan blive perfekt. Men det er ikke det eneste:

“Det kræver, at 95 procent af tilskuerne er med, for at det fungere helt rigtigt. Stadion skal også være fuldt og have den rette form (ovalt), og bølgen må helst ikke begynde, når der sker noget på banen,” fortæller George Henderson.

“Krazy” Georges idé spredte sig hurtigt til andre dele af USA. Første gang man så det til en fodboldkamp var ved OL i Los Angeles i 1984, da de 83.000 tilskuere på Stanford Stadium i Palo Alto drev bølgen rundt under semifinalekampen mellem Italien og Brasilien.

Herfra kom bølgen til Mexico, hvor fodboldtilhængerne straks tog fænomenet til sig og gav det navnet “La Ola”, som bare betyder bølgen på spansk. Da VM-slutrunden i 1986 blev spillet i Mexico oplevede tv-seere verden over for første gang, hvordan bølgen så ud, og resten af kloden hoppede straks med på ideen.

Gennem årene er bølgen nogle steder blevet perfektioneret til det yderste og er man bølge-afficionado er det på Michigan Stadium i Ann Arbor i den amerikanske delstat Michigan, det foregår.

Her styrer en gruppe studenter, når University of Michigans Football-hold spiller, en kompliceret procedure for bølgen, hvor den først sendes stadion rundt to gange mod uret. Herefter vendes bølgen og kører i slow-motion, dernæst med dobbelt hastighed for til sidst at lave to bølger, der går i hver sin retning. Det var også her, man sidste år lavede den største bølge til en sportsbegivenhed med deltagelse af 111.591 tilskuere.

På formel

Den menneskelige bølge har også været genstand for videnskabelige studier.

To ungarske biofysikere ved Eotvos Universitet i Budapest fastslog i 2002 således på baggrund af videooptagelser sammen med den tyske professor Dirk Helbing fra Det Teknologiske Universitet i Dresden, at en standardtilskuerbølge bevæger sig med en hastighed af tyve sæder i sekundet eller 43 km/t. og som regel altid i urets retning.

De tre forskere udarbejdede endda en matematisk formel udfra en anden formel om, hvordan pacemakere stimulerer hjerterytmen og et simulationsprogram, som man kan studere nærmere på webadressen http://angel.elte.hu/wave. Og det var ikke bare for sjov. De tre er eksperter i, hvordan store menneskemængder opfører sig, og forskningen anvendes til, hvordan man kan undgå katastrofer ved sportsstævner, koncerter og demonstrationer.

Et særligt fænomen omkring tilskuerbølgen har man iagttaget på Melbourne Cricket Ground i Australien med plads til 100.000 tilskuere, hvor bølgen stik mod videnskaben altid går mod urets retning. Her buher tilskuerne tilmed også af folk på tribunen for VIP- og klubmedlemmer, når bølgen har passeret, fordi de lidt fornemmere tilskuere ikke vil deltage i løjerne. Man oplevede endda i 2002, da tribunen stod tom p. g. a. ombygning, at tilskuerne stadig buhede op mod den!







EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC København byder på kantspiller

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

‘Det er ret let at se’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Brøndby har IKKE budt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

I chok over Tottenham

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Brøndby forhandler om stor transfer

Michael Carrick storhylder

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’