Sidste uge gik det temmelig ubemærket hen, at tilskuerbølgen, der også er kendt som The Mexican Wave og La Ola, faktisk havde 25 års-jubilæum. Det burde det egentlig ikke, for bølgen lever stadig i bedste velgående.
Det var den 15. oktober 1981, at den professionelle cheerleader “Krazy” George Henderson orkestrerede den første menneskebølge til en baseballkamp på Oakland Coliseum i Californien. Det er i hvert fald første gang, det er dokumenteret med tv-optagelser, for den nu 62-årige George Henderson fortalte sidste uge til det californiske Internetmagasin Inside Bay Area, at bølgen rent faktisk opstod ved et tilfælde et år tidligere.
Henderson, der i 80erne lancerede sig selv som verdens mest sexede cheerleader, fik allerede publikum til at rejse sig op, da han arbejdede først for ishockeyholdene Colorado Rockies i Denver og siden hos Edmonton Oilers i Canada.
Henderson lod de forskellige sektioner af publikum rejse sig op og juble på skift. Men en oktoberaften i 1980 gik det galt. En sektion af tilskuere i Northlands Colsieum i Edmonton rejste sig for hurtigt efter den første, og den næste fulgte automatisk efter. Bølgen var født.
Men “Krazy” George fandt ud af, at ishockey-haller var for små til, at bølgen kunne fungere ordentligt. Mere plads og flere mennesker var nødvendigt, så da Henderson fik ansættelse hos baseballholdet Oakland Athletics i Californien, var chancen der for at lave det helt store stunt. Men Henderson var grundig. Han testede først den menneskelige bølge ved forskellige arrangementer på diverse gymnasier i Californien, før det gik løs den 15. oktober under en kamp mod New York Yankees.
Bølge-succes ved VM
Ifølge “Krazy” George skal der være mindst 25.000 tilskuere for at en bølge kan blive perfekt. Men det er ikke det eneste:
“Det kræver, at 95 procent af tilskuerne er med, for at det fungere helt rigtigt. Stadion skal også være fuldt og have den rette form (ovalt), og bølgen må helst ikke begynde, når der sker noget på banen,” fortæller George Henderson.
“Krazy” Georges idé spredte sig hurtigt til andre dele af USA. Første gang man så det til en fodboldkamp var ved OL i Los Angeles i 1984, da de 83.000 tilskuere på Stanford Stadium i Palo Alto drev bølgen rundt under semifinalekampen mellem Italien og Brasilien.
Herfra kom bølgen til Mexico, hvor fodboldtilhængerne straks tog fænomenet til sig og gav det navnet “La Ola”, som bare betyder bølgen på spansk. Da VM-slutrunden i 1986 blev spillet i Mexico oplevede tv-seere verden over for første gang, hvordan bølgen så ud, og resten af kloden hoppede straks med på ideen.
Gennem årene er bølgen nogle steder blevet perfektioneret til det yderste og er man bølge-afficionado er det på Michigan Stadium i Ann Arbor i den amerikanske delstat Michigan, det foregår.
Her styrer en gruppe studenter, når University of Michigans Football-hold spiller, en kompliceret procedure for bølgen, hvor den først sendes stadion rundt to gange mod uret. Herefter vendes bølgen og kører i slow-motion, dernæst med dobbelt hastighed for til sidst at lave to bølger, der går i hver sin retning. Det var også her, man sidste år lavede den største bølge til en sportsbegivenhed med deltagelse af 111.591 tilskuere.
På formel
Den menneskelige bølge har også været genstand for videnskabelige studier.
To ungarske biofysikere ved Eotvos Universitet i Budapest fastslog i 2002 således på baggrund af videooptagelser sammen med den tyske professor Dirk Helbing fra Det Teknologiske Universitet i Dresden, at en standardtilskuerbølge bevæger sig med en hastighed af tyve sæder i sekundet eller 43 km/t. og som regel altid i urets retning.
De tre forskere udarbejdede endda en matematisk formel udfra en anden formel om, hvordan pacemakere stimulerer hjerterytmen og et simulationsprogram, som man kan studere nærmere på webadressen http://angel.elte.hu/wave. Og det var ikke bare for sjov. De tre er eksperter i, hvordan store menneskemængder opfører sig, og forskningen anvendes til, hvordan man kan undgå katastrofer ved sportsstævner, koncerter og demonstrationer.
Et særligt fænomen omkring tilskuerbølgen har man iagttaget på Melbourne Cricket Ground i Australien med plads til 100.000 tilskuere, hvor bølgen stik mod videnskaben altid går mod urets retning. Her buher tilskuerne tilmed også af folk på tribunen for VIP- og klubmedlemmer, når bølgen har passeret, fordi de lidt fornemmere tilskuere ikke vil deltage i løjerne. Man oplevede endda i 2002, da tribunen stod tom p. g. a. ombygning, at tilskuerne stadig buhede op mod den!
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER