Sidste uge gik det temmelig ubemærket hen, at tilskuerbølgen, der også er kendt som The Mexican Wave og La Ola, faktisk havde 25 års-jubilæum. Det burde det egentlig ikke, for bølgen lever stadig i bedste velgående.
Det var den 15. oktober 1981, at den professionelle cheerleader “Krazy” George Henderson orkestrerede den første menneskebølge til en baseballkamp på Oakland Coliseum i Californien. Det er i hvert fald første gang, det er dokumenteret med tv-optagelser, for den nu 62-årige George Henderson fortalte sidste uge til det californiske Internetmagasin Inside Bay Area, at bølgen rent faktisk opstod ved et tilfælde et år tidligere.
Henderson, der i 80erne lancerede sig selv som verdens mest sexede cheerleader, fik allerede publikum til at rejse sig op, da han arbejdede først for ishockeyholdene Colorado Rockies i Denver og siden hos Edmonton Oilers i Canada.
Henderson lod de forskellige sektioner af publikum rejse sig op og juble på skift. Men en oktoberaften i 1980 gik det galt. En sektion af tilskuere i Northlands Colsieum i Edmonton rejste sig for hurtigt efter den første, og den næste fulgte automatisk efter. Bølgen var født.
Men “Krazy” George fandt ud af, at ishockey-haller var for små til, at bølgen kunne fungere ordentligt. Mere plads og flere mennesker var nødvendigt, så da Henderson fik ansættelse hos baseballholdet Oakland Athletics i Californien, var chancen der for at lave det helt store stunt. Men Henderson var grundig. Han testede først den menneskelige bølge ved forskellige arrangementer på diverse gymnasier i Californien, før det gik løs den 15. oktober under en kamp mod New York Yankees.
Bølge-succes ved VM
Ifølge “Krazy” George skal der være mindst 25.000 tilskuere for at en bølge kan blive perfekt. Men det er ikke det eneste:
“Det kræver, at 95 procent af tilskuerne er med, for at det fungere helt rigtigt. Stadion skal også være fuldt og have den rette form (ovalt), og bølgen må helst ikke begynde, når der sker noget på banen,” fortæller George Henderson.
“Krazy” Georges idé spredte sig hurtigt til andre dele af USA. Første gang man så det til en fodboldkamp var ved OL i Los Angeles i 1984, da de 83.000 tilskuere på Stanford Stadium i Palo Alto drev bølgen rundt under semifinalekampen mellem Italien og Brasilien.
Herfra kom bølgen til Mexico, hvor fodboldtilhængerne straks tog fænomenet til sig og gav det navnet “La Ola”, som bare betyder bølgen på spansk. Da VM-slutrunden i 1986 blev spillet i Mexico oplevede tv-seere verden over for første gang, hvordan bølgen så ud, og resten af kloden hoppede straks med på ideen.
Gennem årene er bølgen nogle steder blevet perfektioneret til det yderste og er man bølge-afficionado er det på Michigan Stadium i Ann Arbor i den amerikanske delstat Michigan, det foregår.
Her styrer en gruppe studenter, når University of Michigans Football-hold spiller, en kompliceret procedure for bølgen, hvor den først sendes stadion rundt to gange mod uret. Herefter vendes bølgen og kører i slow-motion, dernæst med dobbelt hastighed for til sidst at lave to bølger, der går i hver sin retning. Det var også her, man sidste år lavede den største bølge til en sportsbegivenhed med deltagelse af 111.591 tilskuere.
På formel
Den menneskelige bølge har også været genstand for videnskabelige studier.
To ungarske biofysikere ved Eotvos Universitet i Budapest fastslog i 2002 således på baggrund af videooptagelser sammen med den tyske professor Dirk Helbing fra Det Teknologiske Universitet i Dresden, at en standardtilskuerbølge bevæger sig med en hastighed af tyve sæder i sekundet eller 43 km/t. og som regel altid i urets retning.
De tre forskere udarbejdede endda en matematisk formel udfra en anden formel om, hvordan pacemakere stimulerer hjerterytmen og et simulationsprogram, som man kan studere nærmere på webadressen http://angel.elte.hu/wave. Og det var ikke bare for sjov. De tre er eksperter i, hvordan store menneskemængder opfører sig, og forskningen anvendes til, hvordan man kan undgå katastrofer ved sportsstævner, koncerter og demonstrationer.
Et særligt fænomen omkring tilskuerbølgen har man iagttaget på Melbourne Cricket Ground i Australien med plads til 100.000 tilskuere, hvor bølgen stik mod videnskaben altid går mod urets retning. Her buher tilskuerne tilmed også af folk på tribunen for VIP- og klubmedlemmer, når bølgen har passeret, fordi de lidt fornemmere tilskuere ikke vil deltage i løjerne. Man oplevede endda i 2002, da tribunen stod tom p. g. a. ombygning, at tilskuerne stadig buhede op mod den!
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Randers FC og OB spiller uafgjort
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Bo Svensson favorit til stort job
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TRANSFER Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
TRANSFER Melder om svære forhandlinger med Brøndby
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
NYHEDER
Vender hjem til AaB
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TOPNYHED