Tre måneder efter fyringen i AaB kan Lars Friis vende tilbage til trænergerningen. Dog ikke som cheftræner, men som asssistenttræner.
Ifølge Tipsbladets informationer er den tidligere Viborg FF- og AaB-cheftræner et varmt emne som ny assistenttræner i Sparta Prag, hvor landsmanden Brian Priske siden sommer har siddet i cheftrænerstolen.
Tipsbladet har været i kontakt med Sparta Prag og spurgt, om Lars Friis er på vej til klubben, men klubben har ingen kommentarer på nuværende tidspunkt. Heller ikke Lars Friis vil be- eller afkræfte historien om Sparta Prag, men fortæller, at der har været en del interesse for ham.
Forleden fortalte den 46-årige træner i programmet “Sport Fortalt” på Discovery+, at han er klar til at komme i gang igen ovenpå fyringen i AaB.
– Jeg er klar til at komme i gang igen. Altså jeg er ikke færdig med at være cheftræner, men det er ikke sikkert, at mit næste job skal være som cheftræner, sagde han.
Hvis det ender med et skifte, er der desuden udsigt til, at det ender med en hel dansk trænerrokade.
I Tjekkiet vil Lars Friis nemlig skulle afløse Thomas Nørgaard, der – som Tipsbladet onsdag kunne erfare – er meget tæt på at blive ny cheftræner i NordicBet Liga-klubben Sønderjyske.
Lars Friis vil blive genforenet med Brian Priske, såfremt alt som ventet falder på plads. De to danske trænere arbejdede begge i FC Midtjylland i perioden fra 2013 til 2015, hvor de dog besad forskellige roller.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
