Tipsbladet erfarer: Lars Friis tæt på dette job

Lars Friis er i spil til et nyt trænerjob i udlandet, erfarer Tipsbladet.



Tre måneder efter fyringen i AaB kan Lars Friis vende tilbage til trænergerningen. Dog ikke som cheftræner, men som asssistenttræner.

Ifølge Tipsbladets informationer er den tidligere Viborg FF- og AaB-cheftræner et varmt emne som ny assistenttræner i Sparta Prag, hvor landsmanden Brian Priske siden sommer har siddet i cheftrænerstolen.

Tipsbladet har været i kontakt med Sparta Prag og spurgt, om Lars Friis er på vej til klubben, men klubben har ingen kommentarer på nuværende tidspunkt. Heller ikke Lars Friis vil be- eller afkræfte historien om Sparta Prag, men fortæller, at der har været en del interesse for ham.

Forleden fortalte den 46-årige træner i programmet “Sport Fortalt” på Discovery+, at han er klar til at komme i gang igen ovenpå fyringen i AaB.

– Jeg er klar til at komme i gang igen. Altså jeg er ikke færdig med at være cheftræner, men det er ikke sikkert, at mit næste job skal være som cheftræner, sagde han.

Hvis det ender med et skifte, er der desuden udsigt til, at det ender med en hel dansk trænerrokade.

I Tjekkiet vil Lars Friis nemlig skulle afløse Thomas Nørgaard, der – som Tipsbladet onsdag kunne erfare – er meget tæt på at blive ny cheftræner i NordicBet Liga-klubben Sønderjyske.

Lars Friis vil blive genforenet med Brian Priske, såfremt alt som ventet falder på plads. De to danske trænere arbejdede begge i FC Midtjylland i perioden fra 2013 til 2015, hvor de dog besad forskellige roller.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Delaney afslører dialog

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Chelsea – Nottingham Forest