Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Kenneth Jensen er ny chefredaktør på Tipsbladet.



Fra i dag træder nuværende nyhedschef på Tipsbladet Kenneth Jensen et skridt op og overtager rollen som chefredaktør på Tipsbladet. 

Kenneth Jensen har over 10 års erfaring med Tipsbladet og kender derfor fodboldmaskinen særdeles godt indefra. Han glæder sig til at prøve kræfter med den nye rolle.

– Jeg er utrolig beæret over at få muligheden for at blive chefredaktør på et medie, jeg oprigtigt er både privilegeret og stolt over at arbejde for. Vi har en fantastisk redaktion, der knokler hver eneste dag, og jeg glæder mig til at styrke redaktionen, så vi fortsætter med at lave Danmarks bedste fodboldjournalistik. 

Tipsbladet er siden 2024 udkommet udelukkende digitalt, og det er den udvikling, som der skal sættes yderligere kræfter ind på:

– Tipsbladet er en institution i dansk fodboldjournalistik, og jeg er sikker på, at Kenneth kommer til at dreje endnu mere på alle de digitale knapper, der skal til, for at Tipsbladet accelererer væksten og fortsætter med at udkomme med fremragende indhold på alle platforme, siger Pernille Holbøll, der er chef for Better Collectives europæiske sportsmedieforretning, der ejer og driver Tipsbladet. 

Det betyder også at Allan Olsen stopper på Tipsbladet efter tre år som chefredaktør: 

– Jeg er stolt af de skridt, Tipsbladet har taget de sidste år. Sammen med vildt dygtige og engagerede medarbejdere har vi flyttet Danmarks ældste fodboldmedie, så Tipsbladet i dag er et 100 procent digitalt medie. Den digitale journalistik har aldrig stået bedre, og jeg er mindst lige så glad for den udvikling, Tipsbladets journalister har gennemgået i perioden, siger Allan Olsen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Premier League-dansker skal have ny manager

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Bekræfter kæmpebud