Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Kenneth Jensen er ny chefredaktør på Tipsbladet.



Fra i dag træder nuværende nyhedschef på Tipsbladet Kenneth Jensen et skridt op og overtager rollen som chefredaktør på Tipsbladet. 

Kenneth Jensen har over 10 års erfaring med Tipsbladet og kender derfor fodboldmaskinen særdeles godt indefra. Han glæder sig til at prøve kræfter med den nye rolle.

– Jeg er utrolig beæret over at få muligheden for at blive chefredaktør på et medie, jeg oprigtigt er både privilegeret og stolt over at arbejde for. Vi har en fantastisk redaktion, der knokler hver eneste dag, og jeg glæder mig til at styrke redaktionen, så vi fortsætter med at lave Danmarks bedste fodboldjournalistik. 

Tipsbladet er siden 2024 udkommet udelukkende digitalt, og det er den udvikling, som der skal sættes yderligere kræfter ind på:

– Tipsbladet er en institution i dansk fodboldjournalistik, og jeg er sikker på, at Kenneth kommer til at dreje endnu mere på alle de digitale knapper, der skal til, for at Tipsbladet accelererer væksten og fortsætter med at udkomme med fremragende indhold på alle platforme, siger Pernille Holbøll, der er chef for Better Collectives europæiske sportsmedieforretning, der ejer og driver Tipsbladet. 

Det betyder også at Allan Olsen stopper på Tipsbladet efter tre år som chefredaktør: 

– Jeg er stolt af de skridt, Tipsbladet har taget de sidste år. Sammen med vildt dygtige og engagerede medarbejdere har vi flyttet Danmarks ældste fodboldmedie, så Tipsbladet i dag er et 100 procent digitalt medie. Den digitale journalistik har aldrig stået bedre, og jeg er mindst lige så glad for den udvikling, Tipsbladets journalister har gennemgået i perioden, siger Allan Olsen.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor