Fra i dag træder nuværende nyhedschef på Tipsbladet Kenneth Jensen et skridt op og overtager rollen som chefredaktør på Tipsbladet.
Kenneth Jensen har over 10 års erfaring med Tipsbladet og kender derfor fodboldmaskinen særdeles godt indefra. Han glæder sig til at prøve kræfter med den nye rolle.
– Jeg er utrolig beæret over at få muligheden for at blive chefredaktør på et medie, jeg oprigtigt er både privilegeret og stolt over at arbejde for. Vi har en fantastisk redaktion, der knokler hver eneste dag, og jeg glæder mig til at styrke redaktionen, så vi fortsætter med at lave Danmarks bedste fodboldjournalistik.
Tipsbladet er siden 2024 udkommet udelukkende digitalt, og det er den udvikling, som der skal sættes yderligere kræfter ind på:
– Tipsbladet er en institution i dansk fodboldjournalistik, og jeg er sikker på, at Kenneth kommer til at dreje endnu mere på alle de digitale knapper, der skal til, for at Tipsbladet accelererer væksten og fortsætter med at udkomme med fremragende indhold på alle platforme, siger Pernille Holbøll, der er chef for Better Collectives europæiske sportsmedieforretning, der ejer og driver Tipsbladet.
Det betyder også at Allan Olsen stopper på Tipsbladet efter tre år som chefredaktør:
– Jeg er stolt af de skridt, Tipsbladet har taget de sidste år. Sammen med vildt dygtige og engagerede medarbejdere har vi flyttet Danmarks ældste fodboldmedie, så Tipsbladet i dag er et 100 procent digitalt medie. Den digitale journalistik har aldrig stået bedre, og jeg er mindst lige så glad for den udvikling, Tipsbladets journalister har gennemgået i perioden, siger Allan Olsen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
