Fra i dag træder nuværende nyhedschef på Tipsbladet Kenneth Jensen et skridt op og overtager rollen som chefredaktør på Tipsbladet.
Kenneth Jensen har over 10 års erfaring med Tipsbladet og kender derfor fodboldmaskinen særdeles godt indefra. Han glæder sig til at prøve kræfter med den nye rolle.
– Jeg er utrolig beæret over at få muligheden for at blive chefredaktør på et medie, jeg oprigtigt er både privilegeret og stolt over at arbejde for. Vi har en fantastisk redaktion, der knokler hver eneste dag, og jeg glæder mig til at styrke redaktionen, så vi fortsætter med at lave Danmarks bedste fodboldjournalistik.
Tipsbladet er siden 2024 udkommet udelukkende digitalt, og det er den udvikling, som der skal sættes yderligere kræfter ind på:
– Tipsbladet er en institution i dansk fodboldjournalistik, og jeg er sikker på, at Kenneth kommer til at dreje endnu mere på alle de digitale knapper, der skal til, for at Tipsbladet accelererer væksten og fortsætter med at udkomme med fremragende indhold på alle platforme, siger Pernille Holbøll, der er chef for Better Collectives europæiske sportsmedieforretning, der ejer og driver Tipsbladet.
Det betyder også at Allan Olsen stopper på Tipsbladet efter tre år som chefredaktør:
– Jeg er stolt af de skridt, Tipsbladet har taget de sidste år. Sammen med vildt dygtige og engagerede medarbejdere har vi flyttet Danmarks ældste fodboldmedie, så Tipsbladet i dag er et 100 procent digitalt medie. Den digitale journalistik har aldrig stået bedre, og jeg er mindst lige så glad for den udvikling, Tipsbladets journalister har gennemgået i perioden, siger Allan Olsen.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Jordan – Argentina
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
