Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Kenneth Jensen er ny chefredaktør på Tipsbladet.



Fra i dag træder nuværende nyhedschef på Tipsbladet Kenneth Jensen et skridt op og overtager rollen som chefredaktør på Tipsbladet. 

Kenneth Jensen har over 10 års erfaring med Tipsbladet og kender derfor fodboldmaskinen særdeles godt indefra. Han glæder sig til at prøve kræfter med den nye rolle.

– Jeg er utrolig beæret over at få muligheden for at blive chefredaktør på et medie, jeg oprigtigt er både privilegeret og stolt over at arbejde for. Vi har en fantastisk redaktion, der knokler hver eneste dag, og jeg glæder mig til at styrke redaktionen, så vi fortsætter med at lave Danmarks bedste fodboldjournalistik. 

Tipsbladet er siden 2024 udkommet udelukkende digitalt, og det er den udvikling, som der skal sættes yderligere kræfter ind på:

– Tipsbladet er en institution i dansk fodboldjournalistik, og jeg er sikker på, at Kenneth kommer til at dreje endnu mere på alle de digitale knapper, der skal til, for at Tipsbladet accelererer væksten og fortsætter med at udkomme med fremragende indhold på alle platforme, siger Pernille Holbøll, der er chef for Better Collectives europæiske sportsmedieforretning, der ejer og driver Tipsbladet. 

Det betyder også at Allan Olsen stopper på Tipsbladet efter tre år som chefredaktør: 

– Jeg er stolt af de skridt, Tipsbladet har taget de sidste år. Sammen med vildt dygtige og engagerede medarbejdere har vi flyttet Danmarks ældste fodboldmedie, så Tipsbladet i dag er et 100 procent digitalt medie. Den digitale journalistik har aldrig stået bedre, og jeg er mindst lige så glad for den udvikling, Tipsbladets journalister har gennemgået i perioden, siger Allan Olsen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Danske klubber scorer millioner på VM

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danskerne har stor tiltro til Norge

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident