Fem gange har Cristiano Ronaldo kunnet lade sig hylde som vinderen af Ballon d’Or, som hvert år uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men i 2018 var portugiseren end ikke i top fem, selv om han altså blandt andet var med til at vinde Champions League-trofæet med Real Madrid.
Det mener Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der skal afgive Danmarks stemme i forbindelse med kåringen. Som du kan læse her på tipsbladet.dk, havde Troels Bager Thøgersen Luka Modric, Lionel Messi, Antonie Griezmann, Raphael Varane og Mohamed Salah i top fem, og dermed gav han altså ingen point til Cristiano Ronaldo.
Han forklarer her hvorfor:
– Nogle vil muligvis efterlyse Cristiano Ronaldo blandt de fem, jeg gav stemmer til, og jeg er da også sikker på, at han havner relativt højt i den endelige stilling. Men når vi som jury-medlemmer bliver bedt om også at forholde os til ‘fair play’ uden for banen, kan og vil jeg ikke se bort fra den mulige voldtægtssag, myndighederne i Nevada lige nu efterforsker, siger Troels Bager Thøgersen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forholder mig ikke til skylds-spørgsmålet, og hvis Cristiano Ronaldo går fri af anklagerne og myndighedernes efterforskning, er han naturligvis en kandidat igen i min bog, hvis han bliver nomineret. Men for mig som jury-medlem er han ikke en kandidat til en stor og prestigefyldt kåring, når myndigheder i et frit og demokratisk land efterforsker en så alvorlig sag med en høj strafferamme.
Luka Modric vandt Ballon d’Or-prisen 2018.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
