Tipsbladet-redaktør: Derfor stemte jeg ikke på Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo har vundet Ballon d’Or fem gange, men i år er han ikke i top fem ifølge Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen. Han begrunder her hvorfor.



Fem gange har Cristiano Ronaldo kunnet lade sig hylde som vinderen af Ballon d’Or, som hvert år uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men i 2018 var portugiseren end ikke i top fem, selv om han altså blandt andet var med til at vinde Champions League-trofæet med Real Madrid.

Det mener Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der skal afgive Danmarks stemme i forbindelse med kåringen. Som du kan læse her på tipsbladet.dk, havde Troels Bager Thøgersen Luka Modric, Lionel Messi, Antonie Griezmann, Raphael Varane og Mohamed Salah i top fem, og dermed gav han altså ingen point til Cristiano Ronaldo.

Han forklarer her hvorfor:

– Nogle vil muligvis efterlyse Cristiano Ronaldo blandt de fem, jeg gav stemmer til, og jeg er da også sikker på, at han havner relativt højt i den endelige stilling. Men når vi som jury-medlemmer bliver bedt om også at forholde os til ‘fair play’ uden for banen, kan og vil jeg ikke se bort fra den mulige voldtægtssag, myndighederne i Nevada lige nu efterforsker, siger Troels Bager Thøgersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg forholder mig ikke til skylds-spørgsmålet, og hvis Cristiano Ronaldo går fri af anklagerne og myndighedernes efterforskning, er han naturligvis en kandidat igen i min bog, hvis han bliver nomineret. Men for mig som jury-medlem er han ikke en kandidat til en stor og prestigefyldt kåring, når myndigheder i et frit og demokratisk land efterforsker en så alvorlig sag med en høj strafferamme.

Luka Modric vandt Ballon d’Or-prisen 2018. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter finsk landsholdsspiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’