Tipsbladets dom: Han havde en mareridtskamp!

Tipsbladet kigger nærmere på det første pokalopgør mellem AGF og Brøndby.



AGF – Brøndby IF (2-0)

1-0: Janni Serra (42.)

2-0: Frederik Tingager (65.)

Kampens bedste:

AGF

Mon ikke Brøndbys bagkæde har rystet i bukserne ved tanken om at skulle dæmme op for Frederik Tingager i luftrummet. Fyrtårnet fra Holbæk var atter livsfarlig i modstanderens felt og fik ligesom i Parken stanget bolden i kassen fra en dødboldsituation. Han var desuden stabil i forsvaret, hvor han afværgede de gul- og blåklædtes væsentligste fremstød.

Brøndby

Brøndby var en skygge af sig selv på Ceres Park, og der er ikke et tag-selv-bord af gode præstationer at vælge fra. Valget må nok falde på Mathias Kvistgaarden, der som vanlig spillede med stor virkelyst og havde flere gode løb i bagrummet. Marko Divkovic var også livlig på venstreflanken og fik til tider bragt sig i farlige situationer. 

Kampens værste:

Man har sjældent spillet en god kamp, når man bliver flået ude i halvlegen. Ohi Omoijuanfo må dog prise sig lykkelig ved, at Jesper Sørensen ikke trykkede på aftrækkeren, før Peter Kjærsgaard fløjtede til pause. Den store nordmand havde nemlig en vaskeægte mareridtskamp!

Efter godt et kvarters spil brændte han en direktør, hvor han groft sagt var tættere på at sende bolden ud af Ceres Park end i kassen. Godt en halv time senere spillede han atter en hovedrolle, da han forsøgte at cleare bolden på et indlæg – han endte i stedet med at servere den på et sølvfad til Janni Serra, der drønede den i netmaskerne. En aften til glemmebogen for Brøndbys tidligere topscorer.

Kampens detalje:


Midt i første halvleg begynde Ohi Omoijuanfos anførerbind bogstavlig talt at trevle op. Det var et noget tragikomisk syn, der blev symptomatisk for normandens aften i 'Smilets By'. 





LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk ekspert håner Danmark

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Argentina – Schweiz