Tipsbladets dom: Han havde en mareridtskamp!

Tipsbladet kigger nærmere på det første pokalopgør mellem AGF og Brøndby.



AGF – Brøndby IF (2-0)

1-0: Janni Serra (42.)

2-0: Frederik Tingager (65.)

Kampens bedste:

AGF

Mon ikke Brøndbys bagkæde har rystet i bukserne ved tanken om at skulle dæmme op for Frederik Tingager i luftrummet. Fyrtårnet fra Holbæk var atter livsfarlig i modstanderens felt og fik ligesom i Parken stanget bolden i kassen fra en dødboldsituation. Han var desuden stabil i forsvaret, hvor han afværgede de gul- og blåklædtes væsentligste fremstød.

Brøndby

Brøndby var en skygge af sig selv på Ceres Park, og der er ikke et tag-selv-bord af gode præstationer at vælge fra. Valget må nok falde på Mathias Kvistgaarden, der som vanlig spillede med stor virkelyst og havde flere gode løb i bagrummet. Marko Divkovic var også livlig på venstreflanken og fik til tider bragt sig i farlige situationer. 

Kampens værste:

Man har sjældent spillet en god kamp, når man bliver flået ude i halvlegen. Ohi Omoijuanfo må dog prise sig lykkelig ved, at Jesper Sørensen ikke trykkede på aftrækkeren, før Peter Kjærsgaard fløjtede til pause. Den store nordmand havde nemlig en vaskeægte mareridtskamp!

Efter godt et kvarters spil brændte han en direktør, hvor han groft sagt var tættere på at sende bolden ud af Ceres Park end i kassen. Godt en halv time senere spillede han atter en hovedrolle, da han forsøgte at cleare bolden på et indlæg – han endte i stedet med at servere den på et sølvfad til Janni Serra, der drønede den i netmaskerne. En aften til glemmebogen for Brøndbys tidligere topscorer.

Kampens detalje:


Midt i første halvleg begynde Ohi Omoijuanfos anførerbind bogstavlig talt at trevle op. Det var et noget tragikomisk syn, der blev symptomatisk for normandens aften i 'Smilets By'. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

De er tilbage i Premier League

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Liverpool – Brentford

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen