Tipsdysten over dem alle

DM-Tips 2006 skydes i gang sidst på måneden og kører i seks uger



Så er den her, konkurrencen enhver seriøs tipper har gået og ventet på hele året.

Den eneste konkurrence af sin art, der med bare en smule seriøsitet i stemmen kan kalde sig Danmarks mest traditionsrige tipskonkurrence.

Har du ikke allerede gættet, hvad det er, vi snakker om, er det fordi, at du aldrig har prøvet at være med før, og derfor er det i allerhøjeste grad på tide, at lade dig suge ind i traditionerne og få deltaget i årets tipshøjdepunkt: DM i tips.

Fra lørdag d. 30. september blænder vi igen op for DM-Tips 2006, hvor langt over en halv million tippere igennem tiderne har dystet, men kun meget få prøvet at løbe med den ærefulde titel af Danmarksmester.

I øjeblikket sidder Keld Krogsbæk på titlen, men odds er ikke store for, at han beholder den titel et år mere. Danmarksmesterskabet i tips er nemlig ikke noget, man vinder to år i træk, og dermed er der faktisk sagt nok om sværhedsgraden af konkurrencen. Og skulle det alligevel lykkes for Keld Krogsbæk at tage titlen for andet år i træk, ja, så er der kun at bøje sig respektfuldt i støvet for denne tipsmester.

Mester ligger sidst

Og nu vi er ved Keld Krogsbæk, så lad os lige dvæle et øjeblik ved en af de ting en topplacering i DM i tips kan føre med sig. Igen i år er der traditionen tro en plads i TIPS-bladets Signaturkorps i vente til de fem, der formår at slutte øverst i årets konkurrence, og at en DM titel ikke er ensbetydende med succes i dette felt af garvede tipsrotter bevidnes af, at Keld Krogsbæk i øjeblikket indtager sidstepladsen og ligner en nedrykker.

Der kan dog også imødeses andet guf til de højest placerede, og førstepræmien er i hvertfald værd at jagte for andet end prestigen. Ikke færre end 12.000 kroner på et fodboldgavekort løber Danmarksmesteren med, og med det i hånden er ellers valgfrihed på alle hylder blandt Europas mange fodboldarenaer.

Den næstbedste tipper i årets konkurrence må “nøjes” med at vælge imellem de engelske arenaer, når en fodboldrejse skal planlægges, idet andenpræmien er et gavekort på 5000 kroner til Premier League.

Sidste år gik vi bort fra den “gode gamle” facon med at aflevere én lang enkeltrække. Teknologien har gjort det muligt for os at gøre brug af garderinger, så opskriften er den samme som sidste år. Der tippes 25 kampe, som igen er Tips 13 og Tips 12 i skøn forening, og ved 15 af disse kampe er det tilladt bruge halvgarderinger.

Seks ugers dyst

Når facit skal gøres op, nøjes vi dog ikke med bare at tælle rigtige og forkerte, istedet samler man point, og der er bonus at hente såfremt man er i stand til at lure en overraskelse.

Hele systemet omkring pointgivningen for dine rigtige tips er baseret på Danske Spils tendenser.

Du kan læse mere om turneringssystemet på www.tipsbladet.dk, hvorfra man klikker sig ind på dmtips-siderne, og under “regler” se eksempler og en yderligere forklaring på systemet, der danner baggrund for kåringen af Danmarks bedste tipper.

Seks ugers tips skal vi igennem før den bedste tipper kan krones, men man har ikke nøde udelukkende at være med i alle-mod-alle turneringen. Har man lyst til at få sat på plads, at man ganske enkelt er en bedre tipper end farmand, sønnike, bror, mor, nabo, kollega eller noget helt syvende, kan man oprette sin egen lille privatliga, hvor det er nemt og simpelt at få en stilling over den lille interne dyst, man nu vælger at søsætte.

Danske Spil er hovedsponsor på dysten, som det koster 100 kroner at tilmelde sig. Der er præmier til de 25 øverste og Danmarksmesterskabet vil udelukkende blive afviklet over nettet.








– En gigantisk nedtur!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Voldsom udmelding om Froholdt

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Barcelona i kæmpesejr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF smider sejren i de døende sekunder

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK-boss melder klar målsætning ud

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Manchester United – Aston Villa

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Supercomputer spår FCM-nedtur

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF