Så er den her, konkurrencen enhver seriøs tipper har gået og ventet på hele året.
Den eneste konkurrence af sin art, der med bare en smule seriøsitet i stemmen kan kalde sig Danmarks mest traditionsrige tipskonkurrence.
Har du ikke allerede gættet, hvad det er, vi snakker om, er det fordi, at du aldrig har prøvet at være med før, og derfor er det i allerhøjeste grad på tide, at lade dig suge ind i traditionerne og få deltaget i årets tipshøjdepunkt: DM i tips.
Fra lørdag d. 30. september blænder vi igen op for DM-Tips 2006, hvor langt over en halv million tippere igennem tiderne har dystet, men kun meget få prøvet at løbe med den ærefulde titel af Danmarksmester.
I øjeblikket sidder Keld Krogsbæk på titlen, men odds er ikke store for, at han beholder den titel et år mere. Danmarksmesterskabet i tips er nemlig ikke noget, man vinder to år i træk, og dermed er der faktisk sagt nok om sværhedsgraden af konkurrencen. Og skulle det alligevel lykkes for Keld Krogsbæk at tage titlen for andet år i træk, ja, så er der kun at bøje sig respektfuldt i støvet for denne tipsmester.
Mester ligger sidst
Og nu vi er ved Keld Krogsbæk, så lad os lige dvæle et øjeblik ved en af de ting en topplacering i DM i tips kan føre med sig. Igen i år er der traditionen tro en plads i TIPS-bladets Signaturkorps i vente til de fem, der formår at slutte øverst i årets konkurrence, og at en DM titel ikke er ensbetydende med succes i dette felt af garvede tipsrotter bevidnes af, at Keld Krogsbæk i øjeblikket indtager sidstepladsen og ligner en nedrykker.
Der kan dog også imødeses andet guf til de højest placerede, og førstepræmien er i hvertfald værd at jagte for andet end prestigen. Ikke færre end 12.000 kroner på et fodboldgavekort løber Danmarksmesteren med, og med det i hånden er ellers valgfrihed på alle hylder blandt Europas mange fodboldarenaer.
Den næstbedste tipper i årets konkurrence må “nøjes” med at vælge imellem de engelske arenaer, når en fodboldrejse skal planlægges, idet andenpræmien er et gavekort på 5000 kroner til Premier League.
Sidste år gik vi bort fra den “gode gamle” facon med at aflevere én lang enkeltrække. Teknologien har gjort det muligt for os at gøre brug af garderinger, så opskriften er den samme som sidste år. Der tippes 25 kampe, som igen er Tips 13 og Tips 12 i skøn forening, og ved 15 af disse kampe er det tilladt bruge halvgarderinger.
Seks ugers dyst
Når facit skal gøres op, nøjes vi dog ikke med bare at tælle rigtige og forkerte, istedet samler man point, og der er bonus at hente såfremt man er i stand til at lure en overraskelse.
Hele systemet omkring pointgivningen for dine rigtige tips er baseret på Danske Spils tendenser.
Du kan læse mere om turneringssystemet på www.tipsbladet.dk, hvorfra man klikker sig ind på dmtips-siderne, og under “regler” se eksempler og en yderligere forklaring på systemet, der danner baggrund for kåringen af Danmarks bedste tipper.
Seks ugers tips skal vi igennem før den bedste tipper kan krones, men man har ikke nøde udelukkende at være med i alle-mod-alle turneringen. Har man lyst til at få sat på plads, at man ganske enkelt er en bedre tipper end farmand, sønnike, bror, mor, nabo, kollega eller noget helt syvende, kan man oprette sin egen lille privatliga, hvor det er nemt og simpelt at få en stilling over den lille interne dyst, man nu vælger at søsætte.
Danske Spil er hovedsponsor på dysten, som det koster 100 kroner at tilmelde sig. Der er præmier til de 25 øverste og Danmarksmesterskabet vil udelukkende blive afviklet over nettet.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd