Så er den her, konkurrencen enhver seriøs tipper har gået og ventet på hele året.
Den eneste konkurrence af sin art, der med bare en smule seriøsitet i stemmen kan kalde sig Danmarks mest traditionsrige tipskonkurrence.
Har du ikke allerede gættet, hvad det er, vi snakker om, er det fordi, at du aldrig har prøvet at være med før, og derfor er det i allerhøjeste grad på tide, at lade dig suge ind i traditionerne og få deltaget i årets tipshøjdepunkt: DM i tips.
Fra lørdag d. 30. september blænder vi igen op for DM-Tips 2006, hvor langt over en halv million tippere igennem tiderne har dystet, men kun meget få prøvet at løbe med den ærefulde titel af Danmarksmester.
I øjeblikket sidder Keld Krogsbæk på titlen, men odds er ikke store for, at han beholder den titel et år mere. Danmarksmesterskabet i tips er nemlig ikke noget, man vinder to år i træk, og dermed er der faktisk sagt nok om sværhedsgraden af konkurrencen. Og skulle det alligevel lykkes for Keld Krogsbæk at tage titlen for andet år i træk, ja, så er der kun at bøje sig respektfuldt i støvet for denne tipsmester.
Mester ligger sidst
Og nu vi er ved Keld Krogsbæk, så lad os lige dvæle et øjeblik ved en af de ting en topplacering i DM i tips kan føre med sig. Igen i år er der traditionen tro en plads i TIPS-bladets Signaturkorps i vente til de fem, der formår at slutte øverst i årets konkurrence, og at en DM titel ikke er ensbetydende med succes i dette felt af garvede tipsrotter bevidnes af, at Keld Krogsbæk i øjeblikket indtager sidstepladsen og ligner en nedrykker.
Der kan dog også imødeses andet guf til de højest placerede, og førstepræmien er i hvertfald værd at jagte for andet end prestigen. Ikke færre end 12.000 kroner på et fodboldgavekort løber Danmarksmesteren med, og med det i hånden er ellers valgfrihed på alle hylder blandt Europas mange fodboldarenaer.
Den næstbedste tipper i årets konkurrence må “nøjes” med at vælge imellem de engelske arenaer, når en fodboldrejse skal planlægges, idet andenpræmien er et gavekort på 5000 kroner til Premier League.
Sidste år gik vi bort fra den “gode gamle” facon med at aflevere én lang enkeltrække. Teknologien har gjort det muligt for os at gøre brug af garderinger, så opskriften er den samme som sidste år. Der tippes 25 kampe, som igen er Tips 13 og Tips 12 i skøn forening, og ved 15 af disse kampe er det tilladt bruge halvgarderinger.
Seks ugers dyst
Når facit skal gøres op, nøjes vi dog ikke med bare at tælle rigtige og forkerte, istedet samler man point, og der er bonus at hente såfremt man er i stand til at lure en overraskelse.
Hele systemet omkring pointgivningen for dine rigtige tips er baseret på Danske Spils tendenser.
Du kan læse mere om turneringssystemet på www.tipsbladet.dk, hvorfra man klikker sig ind på dmtips-siderne, og under “regler” se eksempler og en yderligere forklaring på systemet, der danner baggrund for kåringen af Danmarks bedste tipper.
Seks ugers tips skal vi igennem før den bedste tipper kan krones, men man har ikke nøde udelukkende at være med i alle-mod-alle turneringen. Har man lyst til at få sat på plads, at man ganske enkelt er en bedre tipper end farmand, sønnike, bror, mor, nabo, kollega eller noget helt syvende, kan man oprette sin egen lille privatliga, hvor det er nemt og simpelt at få en stilling over den lille interne dyst, man nu vælger at søsætte.
Danske Spil er hovedsponsor på dysten, som det koster 100 kroner at tilmelde sig. Der er præmier til de 25 øverste og Danmarksmesterskabet vil udelukkende blive afviklet over nettet.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT