Tobiasen tror ikke på Gaaei i Ajax: Det er trist

Unge Anton Gaaei har fået en hård start i Ajax. Den danske back er skiftet til et hold, der mildest talt har været i krise, og personligt har Gaaei heller ikke haft stor succes. Han har døjet en del med spillet, og helt galt gik det i rivalopgøret mod Feyenoord, hvor Gaaei kom galt afsted…



Unge Anton Gaaei har fået en hård start i Ajax.

Den danske back er skiftet til et hold, der mildest talt har været i krise, og personligt har Gaaei heller ikke haft stor succes.

Han har døjet en del med spillet, og helt galt gik det i rivalopgøret mod Feyenoord, hvor Gaaei kom galt afsted ved flere af målene.

Ole Tobiasen, der selv har spillet i Ajax, fortæller til Ajax Showtime, at Gaaei nok aldrig bliver fast inventar for Ajax.

– Han kommer til at have en god karriere, men jeg tvivler på, han kommer til at blive fast spiller for Ajax.

– Han har stadig meget at lære, og jeg havde håbet, han var kommet længere, end det han viser lige for tiden, fortæller Ole Tobiasen.

Den svære start skyldes ifølge danskeren, at Anton Gaaei er blevet kastet for hurtigt ud i det.

– Det er lidt trist, hvordan han er startet i Ajax. Han skulle være røget ind på holdet lidt langsommere.

– Han blev med det samme kastet for løverne på et hold, hvor det slet ikke kører.

– Han har ikke haft tid til at vænne sig til Ajax, og det er en skam. Han er kommet ind på et Ajax-hold, der er et af de værste, jeg nogensinde har set.

– Jeg kan godt se, han har kvaliteter, man han har stadig brug for nogle år til at nå det rette niveau, siger Ole Tobiasen.

Ole Tobiasen spillede i Ajax fra 1997 til 2022, og han står noteret for 35 førsteholdskampe for klubben.

Anton Gaaei har kontrakt til 2028 i Ajax, så han har masser af tid til at finde melodien i den hollandske storklub.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

FC København – Lyngby BK

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Skyder Brøndby-transfer ned



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Viborg FF – OB

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Han er ulykkelig’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona