Stig Tøfting lander nyt kommentatorjob

Stig Tøfting er Tipsbladets nye fodboldkommentator.



På banen blev der givet og taget – og sådan er det også, når Stig Tøfting forholder sig til stort og småt i fodboldverdenenen som kommentator.

Det har Viaplays seere og Ekstra Bladets læsere kunnet konstatere gennem mange år, og nu bliver det også Tipsbladets brugere, der får råt for usødet, når Stig Tøfting springer ud som det traditionsrige fodboldmedies fodboldkommentator sideløbende med sit arbejde på Viaplay.

En tjans han glæder sig til.

– Efter jeg stoppede på Ekstra Bladet, har jeg stadig kunne mærke, at der var en masse ting, hvor jeg gerne ville blande mig i debatten, siger Stig Tøfting.

– Nogle gange er det sgu’ ved at boble over, så det bliver godt at komme af med mine holdninger igen. Jeg er vild med at lave tv på Viaplay, men det skriftlige format, hvor man kan udtrykke sig på en anden måde, er også fedt. 

Samarbejdet mellem ‘Plæneklipperen’ og Tipsbladet er ikke helt nyt. Tøfting skrev under VM et par klummer for Tipsbladet som gæstekommentator.

Stig Tøftings primære fokus som kommentator bliver Superligaen. En liga, der ikke er verdens bedste, men som ifølge ‘Tøffe’ er den fedeste.

– Jeg ved sgu’ da godt, at der er flottere og hurtigere fodbold andre steder, men Superligaen har den nærhed, vi ikke får de andre steder. Det er i Superligaen vi kan diskutere med trænere og spillere, det er her fansene er mest passionerede om deres hold – og her bølgerne går højest. Alt det jeg er vild med, lyder det fra Stig Tøfting, der lover ikke at lægge fingrene imellem.

– Næh, jeg håber da folk kender mig som en, der siger lige præcis, hvad jeg mener. Det har jeg ikke tænkt mig at stoppe med. Hvorfor skulle jeg dog det, siger Stig Tøfting.

Også Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør er begejstret ved udsigten til at få ‘Tøffe’ med ombord.

– Nu har jeg arbejdet sammen med Stig i godt 13 år, og uanset hvor besværligt det kan være, så er han klart en af de mest interessante fodboldstemmer, vi har herhjemme. Altid vanvittigt velforberedt – og med en fantastisk evne til at skære alt vrøvlet fra og komme frem til det interessante, siger Allan Olsen.

Stig Tøfting opnåede som aktiv 41 landskampe for Danmark.



Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

En kæmpe sejr

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

‘Har lukket munden på kritikerne’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Eriksen ude med hård kritik

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!