Stig Tøfting lander nyt kommentatorjob

Stig Tøfting er Tipsbladets nye fodboldkommentator.



På banen blev der givet og taget – og sådan er det også, når Stig Tøfting forholder sig til stort og småt i fodboldverdenenen som kommentator.

Det har Viaplays seere og Ekstra Bladets læsere kunnet konstatere gennem mange år, og nu bliver det også Tipsbladets brugere, der får råt for usødet, når Stig Tøfting springer ud som det traditionsrige fodboldmedies fodboldkommentator sideløbende med sit arbejde på Viaplay.

En tjans han glæder sig til.

– Efter jeg stoppede på Ekstra Bladet, har jeg stadig kunne mærke, at der var en masse ting, hvor jeg gerne ville blande mig i debatten, siger Stig Tøfting.

– Nogle gange er det sgu’ ved at boble over, så det bliver godt at komme af med mine holdninger igen. Jeg er vild med at lave tv på Viaplay, men det skriftlige format, hvor man kan udtrykke sig på en anden måde, er også fedt. 

Samarbejdet mellem ‘Plæneklipperen’ og Tipsbladet er ikke helt nyt. Tøfting skrev under VM et par klummer for Tipsbladet som gæstekommentator.

Stig Tøftings primære fokus som kommentator bliver Superligaen. En liga, der ikke er verdens bedste, men som ifølge ‘Tøffe’ er den fedeste.

– Jeg ved sgu’ da godt, at der er flottere og hurtigere fodbold andre steder, men Superligaen har den nærhed, vi ikke får de andre steder. Det er i Superligaen vi kan diskutere med trænere og spillere, det er her fansene er mest passionerede om deres hold – og her bølgerne går højest. Alt det jeg er vild med, lyder det fra Stig Tøfting, der lover ikke at lægge fingrene imellem.

– Næh, jeg håber da folk kender mig som en, der siger lige præcis, hvad jeg mener. Det har jeg ikke tænkt mig at stoppe med. Hvorfor skulle jeg dog det, siger Stig Tøfting.

Også Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør er begejstret ved udsigten til at få ‘Tøffe’ med ombord.

– Nu har jeg arbejdet sammen med Stig i godt 13 år, og uanset hvor besværligt det kan være, så er han klart en af de mest interessante fodboldstemmer, vi har herhjemme. Altid vanvittigt velforberedt – og med en fantastisk evne til at skære alt vrøvlet fra og komme frem til det interessante, siger Allan Olsen.

Stig Tøfting opnåede som aktiv 41 landskampe for Danmark.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Hård dom over Kvistgaarden

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”