Stig Tøfting lander nyt kommentatorjob

Stig Tøfting er Tipsbladets nye fodboldkommentator.



På banen blev der givet og taget – og sådan er det også, når Stig Tøfting forholder sig til stort og småt i fodboldverdenenen som kommentator.

Det har Viaplays seere og Ekstra Bladets læsere kunnet konstatere gennem mange år, og nu bliver det også Tipsbladets brugere, der får råt for usødet, når Stig Tøfting springer ud som det traditionsrige fodboldmedies fodboldkommentator sideløbende med sit arbejde på Viaplay.

En tjans han glæder sig til.

– Efter jeg stoppede på Ekstra Bladet, har jeg stadig kunne mærke, at der var en masse ting, hvor jeg gerne ville blande mig i debatten, siger Stig Tøfting.

– Nogle gange er det sgu’ ved at boble over, så det bliver godt at komme af med mine holdninger igen. Jeg er vild med at lave tv på Viaplay, men det skriftlige format, hvor man kan udtrykke sig på en anden måde, er også fedt. 

Samarbejdet mellem ‘Plæneklipperen’ og Tipsbladet er ikke helt nyt. Tøfting skrev under VM et par klummer for Tipsbladet som gæstekommentator.

Stig Tøftings primære fokus som kommentator bliver Superligaen. En liga, der ikke er verdens bedste, men som ifølge ‘Tøffe’ er den fedeste.

– Jeg ved sgu’ da godt, at der er flottere og hurtigere fodbold andre steder, men Superligaen har den nærhed, vi ikke får de andre steder. Det er i Superligaen vi kan diskutere med trænere og spillere, det er her fansene er mest passionerede om deres hold – og her bølgerne går højest. Alt det jeg er vild med, lyder det fra Stig Tøfting, der lover ikke at lægge fingrene imellem.

– Næh, jeg håber da folk kender mig som en, der siger lige præcis, hvad jeg mener. Det har jeg ikke tænkt mig at stoppe med. Hvorfor skulle jeg dog det, siger Stig Tøfting.

Også Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør er begejstret ved udsigten til at få ‘Tøffe’ med ombord.

– Nu har jeg arbejdet sammen med Stig i godt 13 år, og uanset hvor besværligt det kan være, så er han klart en af de mest interessante fodboldstemmer, vi har herhjemme. Altid vanvittigt velforberedt – og med en fantastisk evne til at skære alt vrøvlet fra og komme frem til det interessante, siger Allan Olsen.

Stig Tøfting opnåede som aktiv 41 landskampe for Danmark.



Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Riemer svarer på Tøftings kritik

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Alle storroser Dario Osorio

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til VM

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Millionregn over Ståle Solbakken

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads