På banen blev der givet og taget – og sådan er det også, når Stig Tøfting forholder sig til stort og småt i fodboldverdenenen som kommentator.
Det har Viaplays seere og Ekstra Bladets læsere kunnet konstatere gennem mange år, og nu bliver det også Tipsbladets brugere, der får råt for usødet, når Stig Tøfting springer ud som det traditionsrige fodboldmedies fodboldkommentator sideløbende med sit arbejde på Viaplay.
En tjans han glæder sig til.
– Efter jeg stoppede på Ekstra Bladet, har jeg stadig kunne mærke, at der var en masse ting, hvor jeg gerne ville blande mig i debatten, siger Stig Tøfting.
– Nogle gange er det sgu’ ved at boble over, så det bliver godt at komme af med mine holdninger igen. Jeg er vild med at lave tv på Viaplay, men det skriftlige format, hvor man kan udtrykke sig på en anden måde, er også fedt.
Samarbejdet mellem ‘Plæneklipperen’ og Tipsbladet er ikke helt nyt. Tøfting skrev under VM et par klummer for Tipsbladet som gæstekommentator.
Stig Tøftings primære fokus som kommentator bliver Superligaen. En liga, der ikke er verdens bedste, men som ifølge ‘Tøffe’ er den fedeste.
– Jeg ved sgu’ da godt, at der er flottere og hurtigere fodbold andre steder, men Superligaen har den nærhed, vi ikke får de andre steder. Det er i Superligaen vi kan diskutere med trænere og spillere, det er her fansene er mest passionerede om deres hold – og her bølgerne går højest. Alt det jeg er vild med, lyder det fra Stig Tøfting, der lover ikke at lægge fingrene imellem.
– Næh, jeg håber da folk kender mig som en, der siger lige præcis, hvad jeg mener. Det har jeg ikke tænkt mig at stoppe med. Hvorfor skulle jeg dog det, siger Stig Tøfting.
Også Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør er begejstret ved udsigten til at få ‘Tøffe’ med ombord.
– Nu har jeg arbejdet sammen med Stig i godt 13 år, og uanset hvor besværligt det kan være, så er han klart en af de mest interessante fodboldstemmer, vi har herhjemme. Altid vanvittigt velforberedt – og med en fantastisk evne til at skære alt vrøvlet fra og komme frem til det interessante, siger Allan Olsen.
Stig Tøfting opnåede som aktiv 41 landskampe for Danmark.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER