Tog snak efter vildt rødt kort: Han er en sød fyr

Mikael Anderson har intet ondt at sige om Elias Andersson, selv om Viborg-backen kørte AGF'eren midt over og fik rødt kort.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hele stadion var på benene, da Elias Andersson kom alt for sent i en tackling på Mikael Anderson kort efter AGF’s udligning til 1-1 i søndagens dramatiske kamp i Århus.

Dommer Jørgen Daugbjerg viste prompte Elias Andersson det røde kort, og der var hverken protester fra Andersson eller det store fra Viborg-lejren, hvor alle godt kunne se, at det røde kort var på sin plads.

Viborg red stormen af og fik 1-1 med fightervilje og held i slutfasen, og AGF’s målscorer Mikael Anderson tog efterfølgende en snak med Elias Andersson.

Og selv om Anderson kom humpende og havde ondt i foden, var AGF’eren ikke det mindste sur på modspilleren, efter pulsen havde lagt sig.

– Det er fodbold. Det kan ske. Jeg har snakket med Elias. Han er en super sød fyr, og jeg tror ikke, at han går ind i en tackling for at smadre min ankel. Det kan ske i fodbold, og det kunne også være sket for mig. Nogle gange kan det komme til at se grimt ud, men det var ikke bevidst gjort, siger Mikael Anderson, der havde ondt i foden efter kampen.

– Den er sgu okay. Den har set bedre dage, men den er ok. Og altså, jeg kom på tavlen. Jeg er i gang, og jeg er glad for endelig at få noget output på. Det skal helst blive ved, så bliver det sjovt, siger Mikael Anderson.

Elias Andersson stillede uden forbehold op til interview efter opgøret, og der var ingen bortforklaringer fra svenskeren.

– Jeg har ikke set den igen, men jeg kommer med høj fart, og så kan det se voldsomt ud, siger svenskeren.

– Jeg ser det røde kort med det samme, og så er der ikke noget at gøre.

– Jeg sætter holdet i en svær situation, og jeg er glad for den måde, gutterne kæmpede et point hjem, siger backen, der understregede, at han ikke havde skyggen af intention om at gøre skade på Mikael Anderson.

– Jeg går 100 procent efter bolden, understregede Viborg-backen.

AGF er sikker på Top 6 før den sidste runde i grundspillet, mens Viborg FF har 10 point ned til Lyngby under stregen og syv point op til Silkeborg, der lige nu ligger på syvendepladsen, som bliver VFF’s mål i slutspillet.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Spanien har et ekstra øje på Messi

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm