Tog snak efter vildt rødt kort: Han er en sød fyr

Mikael Anderson har intet ondt at sige om Elias Andersson, selv om Viborg-backen kørte AGF'eren midt over og fik rødt kort.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hele stadion var på benene, da Elias Andersson kom alt for sent i en tackling på Mikael Anderson kort efter AGF’s udligning til 1-1 i søndagens dramatiske kamp i Århus.

Dommer Jørgen Daugbjerg viste prompte Elias Andersson det røde kort, og der var hverken protester fra Andersson eller det store fra Viborg-lejren, hvor alle godt kunne se, at det røde kort var på sin plads.

Viborg red stormen af og fik 1-1 med fightervilje og held i slutfasen, og AGF’s målscorer Mikael Anderson tog efterfølgende en snak med Elias Andersson.

Og selv om Anderson kom humpende og havde ondt i foden, var AGF’eren ikke det mindste sur på modspilleren, efter pulsen havde lagt sig.

– Det er fodbold. Det kan ske. Jeg har snakket med Elias. Han er en super sød fyr, og jeg tror ikke, at han går ind i en tackling for at smadre min ankel. Det kan ske i fodbold, og det kunne også være sket for mig. Nogle gange kan det komme til at se grimt ud, men det var ikke bevidst gjort, siger Mikael Anderson, der havde ondt i foden efter kampen.

– Den er sgu okay. Den har set bedre dage, men den er ok. Og altså, jeg kom på tavlen. Jeg er i gang, og jeg er glad for endelig at få noget output på. Det skal helst blive ved, så bliver det sjovt, siger Mikael Anderson.

Elias Andersson stillede uden forbehold op til interview efter opgøret, og der var ingen bortforklaringer fra svenskeren.

– Jeg har ikke set den igen, men jeg kommer med høj fart, og så kan det se voldsomt ud, siger svenskeren.

– Jeg ser det røde kort med det samme, og så er der ikke noget at gøre.

– Jeg sætter holdet i en svær situation, og jeg er glad for den måde, gutterne kæmpede et point hjem, siger backen, der understregede, at han ikke havde skyggen af intention om at gøre skade på Mikael Anderson.

– Jeg går 100 procent efter bolden, understregede Viborg-backen.

AGF er sikker på Top 6 før den sidste runde i grundspillet, mens Viborg FF har 10 point ned til Lyngby under stregen og syv point op til Silkeborg, der lige nu ligger på syvendepladsen, som bliver VFF’s mål i slutspillet.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ruben Amorim favorit til dette job



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Barcelona – Real Madrid

Wolfsburg – Bayern



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Manchester City – Brentford

Medie: Køber Højlund for 330 millioner