Tog snak efter vildt rødt kort: Han er en sød fyr

Mikael Anderson har intet ondt at sige om Elias Andersson, selv om Viborg-backen kørte AGF'eren midt over og fik rødt kort.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hele stadion var på benene, da Elias Andersson kom alt for sent i en tackling på Mikael Anderson kort efter AGF’s udligning til 1-1 i søndagens dramatiske kamp i Århus.

Dommer Jørgen Daugbjerg viste prompte Elias Andersson det røde kort, og der var hverken protester fra Andersson eller det store fra Viborg-lejren, hvor alle godt kunne se, at det røde kort var på sin plads.

Viborg red stormen af og fik 1-1 med fightervilje og held i slutfasen, og AGF’s målscorer Mikael Anderson tog efterfølgende en snak med Elias Andersson.

Og selv om Anderson kom humpende og havde ondt i foden, var AGF’eren ikke det mindste sur på modspilleren, efter pulsen havde lagt sig.

– Det er fodbold. Det kan ske. Jeg har snakket med Elias. Han er en super sød fyr, og jeg tror ikke, at han går ind i en tackling for at smadre min ankel. Det kan ske i fodbold, og det kunne også være sket for mig. Nogle gange kan det komme til at se grimt ud, men det var ikke bevidst gjort, siger Mikael Anderson, der havde ondt i foden efter kampen.

– Den er sgu okay. Den har set bedre dage, men den er ok. Og altså, jeg kom på tavlen. Jeg er i gang, og jeg er glad for endelig at få noget output på. Det skal helst blive ved, så bliver det sjovt, siger Mikael Anderson.

Elias Andersson stillede uden forbehold op til interview efter opgøret, og der var ingen bortforklaringer fra svenskeren.

– Jeg har ikke set den igen, men jeg kommer med høj fart, og så kan det se voldsomt ud, siger svenskeren.

– Jeg ser det røde kort med det samme, og så er der ikke noget at gøre.

– Jeg sætter holdet i en svær situation, og jeg er glad for den måde, gutterne kæmpede et point hjem, siger backen, der understregede, at han ikke havde skyggen af intention om at gøre skade på Mikael Anderson.

– Jeg går 100 procent efter bolden, understregede Viborg-backen.

AGF er sikker på Top 6 før den sidste runde i grundspillet, mens Viborg FF har 10 point ned til Lyngby under stregen og syv point op til Silkeborg, der lige nu ligger på syvendepladsen, som bliver VFF’s mål i slutspillet.




LIVE

TransferLIVE: FCM har kig på brasilianer


Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

FCK vinder over HSV i vild fest


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Theo Sander søger væk fra FC København

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Afviser Viborg

‘Det er Peter Christiansens idé’

Alt om Randers: Venter stort skifte?



Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Har FC København skudt papegøjen?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Vejle teaser for kæmpetransfer

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark



Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Er han Viborgs næste cheftræner?

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland



Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub