Tog snak efter vildt rødt kort: Han er en sød fyr

Mikael Anderson har intet ondt at sige om Elias Andersson, selv om Viborg-backen kørte AGF'eren midt over og fik rødt kort.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hele stadion var på benene, da Elias Andersson kom alt for sent i en tackling på Mikael Anderson kort efter AGF’s udligning til 1-1 i søndagens dramatiske kamp i Århus.

Dommer Jørgen Daugbjerg viste prompte Elias Andersson det røde kort, og der var hverken protester fra Andersson eller det store fra Viborg-lejren, hvor alle godt kunne se, at det røde kort var på sin plads.

Viborg red stormen af og fik 1-1 med fightervilje og held i slutfasen, og AGF’s målscorer Mikael Anderson tog efterfølgende en snak med Elias Andersson.

Og selv om Anderson kom humpende og havde ondt i foden, var AGF’eren ikke det mindste sur på modspilleren, efter pulsen havde lagt sig.

– Det er fodbold. Det kan ske. Jeg har snakket med Elias. Han er en super sød fyr, og jeg tror ikke, at han går ind i en tackling for at smadre min ankel. Det kan ske i fodbold, og det kunne også være sket for mig. Nogle gange kan det komme til at se grimt ud, men det var ikke bevidst gjort, siger Mikael Anderson, der havde ondt i foden efter kampen.

– Den er sgu okay. Den har set bedre dage, men den er ok. Og altså, jeg kom på tavlen. Jeg er i gang, og jeg er glad for endelig at få noget output på. Det skal helst blive ved, så bliver det sjovt, siger Mikael Anderson.

Elias Andersson stillede uden forbehold op til interview efter opgøret, og der var ingen bortforklaringer fra svenskeren.

– Jeg har ikke set den igen, men jeg kommer med høj fart, og så kan det se voldsomt ud, siger svenskeren.

– Jeg ser det røde kort med det samme, og så er der ikke noget at gøre.

– Jeg sætter holdet i en svær situation, og jeg er glad for den måde, gutterne kæmpede et point hjem, siger backen, der understregede, at han ikke havde skyggen af intention om at gøre skade på Mikael Anderson.

– Jeg går 100 procent efter bolden, understregede Viborg-backen.

AGF er sikker på Top 6 før den sidste runde i grundspillet, mens Viborg FF har 10 point ned til Lyngby under stregen og syv point op til Silkeborg, der lige nu ligger på syvendepladsen, som bliver VFF’s mål i slutspillet.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’