AALBORG (Tipsbladet): Rekrutteringschef Julius Nagel kommer ind på kontoret og undskylder forstyrrelsen.
Han har glemt sin mobiltelefon, og som han selv konstaterer, er det en rigtig dum ting ikke at have på sig i denne måned.
AaB-sportsdirektør James Gow har også været lidt svær at nagle fast til et konkret tidspunkt for et interview denne dag, og den venlige scouser er lovligt undskyldt.
For det er første dag med spillerne tilbage på træningsanlægget efter jule- og nytårsferien, så der er en masse møder og også telefonsamtaler, der skal tages.
Og der har været travlt, og ikke kun denne torsdag med første træningssamling.
For AaB har flere interessante spillere, der har markeret sig i 2024, og den ligefremme AaB-chef forsøger heller ikke at lade som om, det bliver en stille januar uden aktivitet.
– Jeg vil sige det sådan, at vi er forberedt på det, hvis der bliver travlt. Jeg er i en position, hvor jeg ved, at vi får meget interesse for vores store talenter, og talenter har vi mange af. Det er på den ene side meget smigrende, og på den anden skal vi være godt forberedt, så vi er sikre på ikke at være svagere, når transfervinduet lukker, end da det åbnede, siger James Gow til Tipsbladet.
Vil holde dem
Så betyder det, at AaB kommer til at sælge?
Mathias Jørgensen, Melker Widell og Kasper Davidsen er tydeligvis interessante for andre klubber med større budgetter, end AaB har anno 2024/25 som Superliga-oprykker.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der også interesse fra klubber i Top 5-ligaer.
Men af med profilerne vil James Gow ikke og slet ikke denne vinter.
– Der er helt sikkert interesse, og jeg kan også nævne langt flere navne end de tre, du nævner, som der er interesse for. Og det er rigtig, rigtig godt, for vi spiller med unge spillere og tror på vores unge spillere. Mathias er stadig ret ung, Melker er stadig en rigtig ung spiller. Så for mig er interessen smigrende.
Læs historien om, hvordan Liverpool-manden James Gow endte i AaB
– Jeg vil ikke sælge mine bedste spillere. Det vil jeg faktisk aldrig, det er idealet. Men alle får tilbud på deres spillere, og vi er ikke anderledes. Det er smigrende, og der er mange store klubber fra store ligaer, der er interesserede, det er sandt.
– Men ja, midten af sæsonen er ikke ideel at miste eller ændre for meget, for vi vil gerne have kontinuitet og bygge videre på det, vi har gjort indtil videre. Der er vi ikke anderledes fra andre, vi vil gerne have kontinuitet, siger James Gow.
Travlt
Så selv om den interesse er der, skal der ske noget vildt, og noget meget vildt, som James Gow ser det, hvis nogen af AaB’s mest attraktive spillere skal skifte væk i dette transfervindue.
– Ærligt, så har telefonen ringet rigtig meget før jul og også efter jul, det har også været travlt i dag. Men jeg forsøger at holde samtalerne korte. Nogle vil vi ikke sælge, andre vil vi måske overveje, hvis der kommer tilbud, og vi er ikke i en position, hvor jeg er nødt til at sælge nogen.
– Hvis vi skal skal sælge, skal det være for et beløb, vi kan bruge til at rykke klubben fremad. Ellers er der ingen mening med det. Hvis nogen kommer med ti millioner euro for en af vores spillere, må vi jo lytte til dem, men altså, selv da har jeg ikke lyst til at sælge.. Der skal noget virkelig ekstraordinært til, siger James Gow.
For de tre spillere, Tipsbladet nævner for James Gow, gælder det, at efterårssæsonen 2024 var der første som bærende Superliga-spillere, og selv om det gik godt, fornemmer man ikke den voldsomme udlængsel denne vinter, i hvert fald ikke, når man spørger AaB-sportsdirektøren.
– Jeg skal ikke kæmpe for at holde på nogen af dem, for de er alle på kontrakt. Så den del er let nok. Hvis nogen vil have dem, er fakta, at de alle er på kontrakt.
– Og jeg er ikke ude på nogen slagsmål, og jeg behøver slet ikke gå ind i dem. Jeg skal bare sige, at de her spillere ikke er tilgængelige, og at man skal komme med noget fuldstændig ekstraordinært for, at jeg overhovedet vil overveje det. Men altså, jeg har vitterlig ingen slagsmål her, for det eneste, jeg skal sige, er, at gutterne bliver her, og at de skal fokusere på arbejdet og på at kæmpe for AaB i det her halve år, der er tilbage af sæsonen, siger James Gow.
AaB har lejet Isak Hansen-Aarøen, en offensivt indstillet pasnings- og gennembrudsspiller til den forreste midtbane, på et halvt års leje i Werder Bremen, mens man har sluppet John Irelade til sydkoreansk fodbold og forsvarsreserven Diego Caballo.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT