Det sendte chokbølger gennem fodbolddanmark, da AGF i tirsdags meldte ud, at man havde ansat Carsten V. Jensen, eller ‘CV’ som han ynder at blive kaldt, som ny fodbolddirektør.
Det er nemlig ikke mange måneder siden, at selvsamme ‘CV’ stoppede hos rivalerne fra Brøndby IF, hvor han havde siddet på posten i godt fem år.
Og Brøndby er ikke den eneste anden Superliga-klub, hvor den garvede fodboldboss har haft sin daglige gang. Han har nemlig også bestridt lignende poster hos FC København og FC Nordsjælland, og det er altså en erfaren herre, som AGF får ind i folden.
Og det var også netop erfaringen, som FCK’s direktør, Jacob Lauesen, fremhævede, da Viaplay spurgte ham ind til den opsigtsvækkende ansættelse i det nye program ‘Superligaens topchefer’.
– Det er i hvert fald en, der kender minimum en tredjedel af Superligaen indefra. Det sender et signal om, at man vil det her. Det har man aldrig været i tvivl om, at AGF vil. ‘CV’ var ikke i FCK i min tid, men beskrevet fra de meritter, han har derinde (i FCK, red.), er det en meget driftsikker mand. Og det er sagt med al respekt.
– Så jeg tror, at det er en rigtig god signing for AGF for at have en kontinuerlig vækst. Og så må vi jo ikke håbe, at det bliver alt for succesfuldt, siger Lauesen til Viaplay med et smil på læben.
Ugens store nyhed er selvfølgelig heller ikke gået ubemærket hen i den anden ende af landet hos de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.
Bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, ser det ligeledes som et godt træk for aarhusianerne.
– I gamle dage kunne man jo ikke forestille sig Don Ø og Per Bjerregaard skifte klub. Men det er blevet mere naturligt. Det er en del af fodbolden. Jeg synes, det er godt set. ‘CV’ og Jacob (Nielsen, direktør i AGF, red.) i fællesskab. Det er en stærk cocktail. Det er mange års erfaring, og de ved hvordan dansk fodbold rør sig, fortæller Claus Steinlein.
Du kan se hele klippet med Jacob Lauesen og Claus Steinlein i videoafspilleren øverst.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
LIGE NU