,

Topbosser hos FCK og FCM reagerer på CV-bombe

Direktør i FC København, Jacob Lauesen, og bestyrelsesformand hos FC Midtjylland, Claus Steinlein, hylder AGF's ansættelse af Carsten V.Jensen i et interview med Viaplay.



Det sendte chokbølger gennem fodbolddanmark, da AGF i tirsdags meldte ud, at man havde ansat Carsten V. Jensen, eller ‘CV’ som han ynder at blive kaldt, som ny fodbolddirektør.

Det er nemlig ikke mange måneder siden, at selvsamme ‘CV’ stoppede hos rivalerne fra Brøndby IF, hvor han havde siddet på posten i godt fem år.

Og Brøndby er ikke den eneste anden Superliga-klub, hvor den garvede fodboldboss har haft sin daglige gang. Han har nemlig også bestridt lignende poster hos FC København og FC Nordsjælland, og det er altså en erfaren herre, som AGF får ind i folden.

Og det var også netop erfaringen, som FCK’s direktør, Jacob Lauesen, fremhævede, da Viaplay spurgte ham ind til den opsigtsvækkende ansættelse i det nye program ‘Superligaens topchefer’.

– Det er i hvert fald en, der kender minimum en tredjedel af Superligaen indefra. Det sender et signal om, at man vil det her. Det har man aldrig været i tvivl om, at AGF vil. ‘CV’ var ikke i FCK i min tid, men beskrevet fra de meritter, han har derinde (i FCK, red.), er det en meget driftsikker mand. Og det er sagt med al respekt.

– Så jeg tror, at det er en rigtig god signing for AGF for at have en kontinuerlig vækst. Og så må vi jo ikke håbe, at det bliver alt for succesfuldt, siger Lauesen til Viaplay med et smil på læben.

Ugens store nyhed er selvfølgelig heller ikke gået ubemærket hen i den anden ende af landet hos de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.

Bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, ser det ligeledes som et godt træk for aarhusianerne.

– I gamle dage kunne man jo ikke forestille sig Don Ø og Per Bjerregaard skifte klub. Men det er blevet mere naturligt. Det er en del af fodbolden. Jeg synes, det er godt set. ‘CV’ og Jacob (Nielsen, direktør i AGF, red.) i fællesskab. Det er en stærk cocktail. Det er mange års erfaring, og de ved hvordan dansk fodbold rør sig, fortæller Claus Steinlein.

Du kan se hele klippet med Jacob Lauesen og Claus Steinlein i videoafspilleren øverst.



Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

José Mourinho vil have dansk stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Afsløring: De er færdige i Randers