,

Topbosser hos FCK og FCM reagerer på CV-bombe

Direktør i FC København, Jacob Lauesen, og bestyrelsesformand hos FC Midtjylland, Claus Steinlein, hylder AGF's ansættelse af Carsten V.Jensen i et interview med Viaplay.



Det sendte chokbølger gennem fodbolddanmark, da AGF i tirsdags meldte ud, at man havde ansat Carsten V. Jensen, eller ‘CV’ som han ynder at blive kaldt, som ny fodbolddirektør.

Det er nemlig ikke mange måneder siden, at selvsamme ‘CV’ stoppede hos rivalerne fra Brøndby IF, hvor han havde siddet på posten i godt fem år.

Og Brøndby er ikke den eneste anden Superliga-klub, hvor den garvede fodboldboss har haft sin daglige gang. Han har nemlig også bestridt lignende poster hos FC København og FC Nordsjælland, og det er altså en erfaren herre, som AGF får ind i folden.

Og det var også netop erfaringen, som FCK’s direktør, Jacob Lauesen, fremhævede, da Viaplay spurgte ham ind til den opsigtsvækkende ansættelse i det nye program ‘Superligaens topchefer’.

– Det er i hvert fald en, der kender minimum en tredjedel af Superligaen indefra. Det sender et signal om, at man vil det her. Det har man aldrig været i tvivl om, at AGF vil. ‘CV’ var ikke i FCK i min tid, men beskrevet fra de meritter, han har derinde (i FCK, red.), er det en meget driftsikker mand. Og det er sagt med al respekt.

– Så jeg tror, at det er en rigtig god signing for AGF for at have en kontinuerlig vækst. Og så må vi jo ikke håbe, at det bliver alt for succesfuldt, siger Lauesen til Viaplay med et smil på læben.

Ugens store nyhed er selvfølgelig heller ikke gået ubemærket hen i den anden ende af landet hos de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.

Bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, ser det ligeledes som et godt træk for aarhusianerne.

– I gamle dage kunne man jo ikke forestille sig Don Ø og Per Bjerregaard skifte klub. Men det er blevet mere naturligt. Det er en del af fodbolden. Jeg synes, det er godt set. ‘CV’ og Jacob (Nielsen, direktør i AGF, red.) i fællesskab. Det er en stærk cocktail. Det er mange års erfaring, og de ved hvordan dansk fodbold rør sig, fortæller Claus Steinlein.

Du kan se hele klippet med Jacob Lauesen og Claus Steinlein i videoafspilleren øverst.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Stopper efter VM-nedtur

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen