,

Topbosser hos FCK og FCM reagerer på CV-bombe

Direktør i FC København, Jacob Lauesen, og bestyrelsesformand hos FC Midtjylland, Claus Steinlein, hylder AGF's ansættelse af Carsten V.Jensen i et interview med Viaplay.



Det sendte chokbølger gennem fodbolddanmark, da AGF i tirsdags meldte ud, at man havde ansat Carsten V. Jensen, eller ‘CV’ som han ynder at blive kaldt, som ny fodbolddirektør.

Det er nemlig ikke mange måneder siden, at selvsamme ‘CV’ stoppede hos rivalerne fra Brøndby IF, hvor han havde siddet på posten i godt fem år.

Og Brøndby er ikke den eneste anden Superliga-klub, hvor den garvede fodboldboss har haft sin daglige gang. Han har nemlig også bestridt lignende poster hos FC København og FC Nordsjælland, og det er altså en erfaren herre, som AGF får ind i folden.

Og det var også netop erfaringen, som FCK’s direktør, Jacob Lauesen, fremhævede, da Viaplay spurgte ham ind til den opsigtsvækkende ansættelse i det nye program ‘Superligaens topchefer’.

– Det er i hvert fald en, der kender minimum en tredjedel af Superligaen indefra. Det sender et signal om, at man vil det her. Det har man aldrig været i tvivl om, at AGF vil. ‘CV’ var ikke i FCK i min tid, men beskrevet fra de meritter, han har derinde (i FCK, red.), er det en meget driftsikker mand. Og det er sagt med al respekt.

– Så jeg tror, at det er en rigtig god signing for AGF for at have en kontinuerlig vækst. Og så må vi jo ikke håbe, at det bliver alt for succesfuldt, siger Lauesen til Viaplay med et smil på læben.

Ugens store nyhed er selvfølgelig heller ikke gået ubemærket hen i den anden ende af landet hos de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.

Bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, ser det ligeledes som et godt træk for aarhusianerne.

– I gamle dage kunne man jo ikke forestille sig Don Ø og Per Bjerregaard skifte klub. Men det er blevet mere naturligt. Det er en del af fodbolden. Jeg synes, det er godt set. ‘CV’ og Jacob (Nielsen, direktør i AGF, red.) i fællesskab. Det er en stærk cocktail. Det er mange års erfaring, og de ved hvordan dansk fodbold rør sig, fortæller Claus Steinlein.

Du kan se hele klippet med Jacob Lauesen og Claus Steinlein i videoafspilleren øverst.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Norge – Frankrig

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Jordan – Argentina

De er enige med Mathias Jensen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Senegal – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AaB dæmper superligaforventninger

Kap Verde – Saudi-Arabien