,

Topbosser hos FCK og FCM reagerer på CV-bombe

Direktør i FC København, Jacob Lauesen, og bestyrelsesformand hos FC Midtjylland, Claus Steinlein, hylder AGF's ansættelse af Carsten V.Jensen i et interview med Viaplay.



Det sendte chokbølger gennem fodbolddanmark, da AGF i tirsdags meldte ud, at man havde ansat Carsten V. Jensen, eller ‘CV’ som han ynder at blive kaldt, som ny fodbolddirektør.

Det er nemlig ikke mange måneder siden, at selvsamme ‘CV’ stoppede hos rivalerne fra Brøndby IF, hvor han havde siddet på posten i godt fem år.

Og Brøndby er ikke den eneste anden Superliga-klub, hvor den garvede fodboldboss har haft sin daglige gang. Han har nemlig også bestridt lignende poster hos FC København og FC Nordsjælland, og det er altså en erfaren herre, som AGF får ind i folden.

Og det var også netop erfaringen, som FCK’s direktør, Jacob Lauesen, fremhævede, da Viaplay spurgte ham ind til den opsigtsvækkende ansættelse i det nye program ‘Superligaens topchefer’.

– Det er i hvert fald en, der kender minimum en tredjedel af Superligaen indefra. Det sender et signal om, at man vil det her. Det har man aldrig været i tvivl om, at AGF vil. ‘CV’ var ikke i FCK i min tid, men beskrevet fra de meritter, han har derinde (i FCK, red.), er det en meget driftsikker mand. Og det er sagt med al respekt.

– Så jeg tror, at det er en rigtig god signing for AGF for at have en kontinuerlig vækst. Og så må vi jo ikke håbe, at det bliver alt for succesfuldt, siger Lauesen til Viaplay med et smil på læben.

Ugens store nyhed er selvfølgelig heller ikke gået ubemærket hen i den anden ende af landet hos de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.

Bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, ser det ligeledes som et godt træk for aarhusianerne.

– I gamle dage kunne man jo ikke forestille sig Don Ø og Per Bjerregaard skifte klub. Men det er blevet mere naturligt. Det er en del af fodbolden. Jeg synes, det er godt set. ‘CV’ og Jacob (Nielsen, direktør i AGF, red.) i fællesskab. Det er en stærk cocktail. Det er mange års erfaring, og de ved hvordan dansk fodbold rør sig, fortæller Claus Steinlein.

Du kan se hele klippet med Jacob Lauesen og Claus Steinlein i videoafspilleren øverst.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Mexico – Ecuador

Spår rekordtransfer i dette vindue

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Kolding køber stor profil

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Elfenbenskysten – Norge

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet