Kun én spiller i rækkerne Superligaen, 1. division og 2. division scorede flere mål i deres respektive ligaer end Frederik Høgh. Det var Elias Sørensen med 23 mål.
Frederik Høgh lavede 19 mål og var dermed en kæmpe profil i 2. division, hvor hans mandskab i sidste spillerunde smed oprykningen på smertelig vis med et nederlag til Roskilde.
Dermed står den igen på 2. division for Aarhus Fremad, men det bliver ikke nødvendigvis med Frederik Høgh på holdet, for hans kontrakt er udløbet, og klubber fra større ligaer vil have ham.
– Situationen er den, at Aarhus Fremad har tilbudt en forlængelse, og jeg er i gang med at undersøge mine muligheder. Jeg ved, at min agent er i dialog med 1. divisionsklubber og en svensk klub. Det er det, der er lige nu, men det er ikke sådan, at jeg skriver under på en kontrakt i morgen, men der er interesse, og det er nu, at det skal ske.
Aarhus Fremad-topscoreren tilføjer:
– Som udgangspunkt står jeg i en rigtig god position, fordi jeg har haft en vild sæson og har har scoret næstmest i de tre øverste divisioner. Så nu afsøger vi markedet, og så håber jeg, at der er en afgørelse inden for den kommende uge eller to. Men det kan også være, at det går hurtigere end to uger, lyder det fra Frederik Høgh, som lige nu afholder en kort ferie.
Den kommer efter en sæson, hvor Aarhus Fremad som nævnt smed en oprykning med tre nederlag i de sidste tre kampe – det sidste mod den direkte modstander Roskilde, hvor et point havde været nok for det jyske mandskab.
– Det er sådan lidt tosidet at sidde her bagefter og snakke om sæsonen, for på mange måder har den virkelig været god og fed, men vi formåede ikke at lukke den til sidst. Det er mega hårdt at acceptere, at det endte sådan ud.
– Personligt er jeg virkelig glad for og stolt over min egen sæson, for det er det bedste år, jeg har leveret.
Måske skal han levere videre et andet sted end Aarhus Fremad. Det vil de kommende uger vise.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Snød FC København for keeper
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TOPNYHED