Kun én spiller i rækkerne Superligaen, 1. division og 2. division scorede flere mål i deres respektive ligaer end Frederik Høgh. Det var Elias Sørensen med 23 mål.
Frederik Høgh lavede 19 mål og var dermed en kæmpe profil i 2. division, hvor hans mandskab i sidste spillerunde smed oprykningen på smertelig vis med et nederlag til Roskilde.
Dermed står den igen på 2. division for Aarhus Fremad, men det bliver ikke nødvendigvis med Frederik Høgh på holdet, for hans kontrakt er udløbet, og klubber fra større ligaer vil have ham.
– Situationen er den, at Aarhus Fremad har tilbudt en forlængelse, og jeg er i gang med at undersøge mine muligheder. Jeg ved, at min agent er i dialog med 1. divisionsklubber og en svensk klub. Det er det, der er lige nu, men det er ikke sådan, at jeg skriver under på en kontrakt i morgen, men der er interesse, og det er nu, at det skal ske.
Aarhus Fremad-topscoreren tilføjer:
– Som udgangspunkt står jeg i en rigtig god position, fordi jeg har haft en vild sæson og har har scoret næstmest i de tre øverste divisioner. Så nu afsøger vi markedet, og så håber jeg, at der er en afgørelse inden for den kommende uge eller to. Men det kan også være, at det går hurtigere end to uger, lyder det fra Frederik Høgh, som lige nu afholder en kort ferie.
Den kommer efter en sæson, hvor Aarhus Fremad som nævnt smed en oprykning med tre nederlag i de sidste tre kampe – det sidste mod den direkte modstander Roskilde, hvor et point havde været nok for det jyske mandskab.
– Det er sådan lidt tosidet at sidde her bagefter og snakke om sæsonen, for på mange måder har den virkelig været god og fed, men vi formåede ikke at lukke den til sidst. Det er mega hårdt at acceptere, at det endte sådan ud.
– Personligt er jeg virkelig glad for og stolt over min egen sæson, for det er det bedste år, jeg har leveret.
Måske skal han levere videre et andet sted end Aarhus Fremad. Det vil de kommende uger vise.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
TIPSBLADET SPECIAL