Topscorer Høgh foran svært klubvalg: Skal ske nu

Aarhus Fremad-bomberen står uden kontrakt, og der er bred interesse.



Kun én spiller i rækkerne Superligaen, 1. division og 2. division scorede flere mål i deres respektive ligaer end Frederik Høgh. Det var Elias Sørensen med 23 mål.

Frederik Høgh lavede 19 mål og var dermed en kæmpe profil i 2. division, hvor hans mandskab i sidste spillerunde smed oprykningen på smertelig vis med et nederlag til Roskilde.

Dermed står den igen på 2. division for Aarhus Fremad, men det bliver ikke nødvendigvis med Frederik Høgh på holdet, for hans kontrakt er udløbet, og klubber fra større ligaer vil have ham. 

– Situationen er den, at Aarhus Fremad har tilbudt en forlængelse, og jeg er i gang med at undersøge mine muligheder.  Jeg ved, at min agent er i dialog med 1. divisionsklubber og en svensk klub. Det er det, der er lige nu, men det er ikke sådan, at jeg skriver under på en kontrakt i morgen, men der er interesse, og det er nu, at det skal ske.

Aarhus Fremad-topscoreren tilføjer: 

– Som udgangspunkt står jeg i en rigtig god position, fordi jeg har haft en vild sæson og har har scoret næstmest i de tre øverste divisioner. Så nu afsøger vi markedet, og så håber jeg, at der er en afgørelse inden for den kommende uge eller to. Men det kan også være, at det går hurtigere end to uger, lyder det fra Frederik Høgh, som lige nu afholder en kort ferie.

Den kommer efter en sæson, hvor Aarhus Fremad som nævnt smed en oprykning med tre nederlag i de sidste tre kampe – det sidste mod den direkte modstander Roskilde, hvor et point havde været nok for det jyske mandskab.

– Det er sådan lidt tosidet at sidde her bagefter og snakke om sæsonen, for på mange måder har den virkelig været god og fed, men vi formåede ikke at lukke den til sidst. Det er mega hårdt at acceptere, at det endte sådan ud.

– Personligt er jeg virkelig glad for og stolt over min egen sæson, for det er det bedste år, jeg har leveret.

Måske skal han levere videre et andet sted end Aarhus Fremad. Det vil de kommende uger vise.





Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Lufter vild Ronaldo-teori

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Chokskifte på vej?

Dansk træner færdig ved VM

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op for sommertransfer

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’